sobota, 23 listopada, 2024

Zaginiony świat w sercu Wrocławia. Miejska wystawa na temat opactwa ołbińskiego

Kiedyś sąsiadowało z Wrocławiem, bo znajdowało się dosłownie po przeciwnej stronie Odry. Było tak wielkie, że stanowiło dla miasta dużą konkurencję gospodarczą. Dziś mamy po nim kamienne relikty, a także mnóstwo pytań, czy jeszcze coś kiedyś znajdziemy. Mowa o nieistniejącym opactwie na Ołbinie. Od dziś (20 października) do 7 listopada na ul. Świdnickiej, naprzeciwko Poczty Polskiej, będzie można obejrzeć wystawę plenerową na temat naszej lokalnej Atlantydy.

– Opactwo Ołbińskie było w swoim czasie czymś niespotykanym w tej części Europy – mówi prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu i dodaje: – Ołbin, jego historia i ocalałe detale to jeden z najcenniejszych skarbów Wrocławia. Jest tajemniczy i fascynujący. Głęboko wierzę, że jeszcze długo będziemy ten skarb odkrywać.

Wystawa składa się z osiemnastu plansz. Są one poświęcone architekturze, lokalizacji tego monumentalnego klasztoru oraz omówieniu miejsc, gdzie można zobaczyć jego porozrzucane pozostałości. Opactwo rozebrano prawie 500 lat temu, ale narosło wokół niego tyle legend, że dziś Wrocław ochoczo z nich czerpie. Historia założyciela klasztoru Piotra Włostowica i skarbu, ponoć ukrytego w jego nieistniejącym już sarkofagu, była inspiracją do kampanii turystyczno-promocyjnej „Wrocław – Miasto Przygody”, która wystartowała w maju tego roku. Zaangażowali się w nią m. in. Daniel Olbrychski oraz Marianna Zydek .

W tym roku kampania trafiła do 7 miast w Polsce. „Miasto Przygody” obecne było w kinach, na billboardach i w przestrzeni internetowej.

W przyszłym roku z kampanią wychodzimy na rynek zagraniczny. Pokazując Wrocław jako „Miasto Przygody” liczymy, że kolejni odwiedzający poczują niepowtarzalny klimat naszego miasta, jego atmosferę, wspaniałe zakątki i życie, którym tętni od rana do wieczora – mówi Radosław Michalski, Dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wystawa na Świdnickiej to zaproszenie dla wszystkich wrocławian. Każdy może wciąż odkrywać to miasto. Wielu mieszkańców naszego Miasta, spacerując po Parku Tołpy i jego okolicach, nawet nie zdaje sobie sprawy, że wędrują po terenach, gdzie kiedyś stała jedna z najwspanialszych budowli w tej części Europy.

Poza wystawą na Świdnickiej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu po raz pierwszy udostępniono najcenniejsze kamienne pozostałości ołbińskie w zupełnie nowej aranżacji.

Miejsce: ul. Świdnicka (naprzeciwko Poczty Polskiej).

Czas: 20.10-7.11

Wystawa została zrealizowana przez Wydział Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia. W przygotowaniu wystawy udział wzięli także pracownicy i badacze Muzeum Narodowego we Wrocławiu: dr hab.  Piotr Oszczanowski, prof. UWr, dyrektor MNWr, Anna Kowalów, kierowniczka Działu Promocji i Komunikacji MNWr, rzeczniczka prasowa, Agata Stasińska, Galeria Sztuki XII-XV w. MNWr, Grzegorz Wojturski, Kustosz w Dziale Edukacji MNWr oraz Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej: Marta Rusnak, Franciszek Hackemer, Matsvei Yukhnavets.

Michał Guz/Urząd Miejski Wrocławia

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...