piątek, 26 kwietnia, 2024

Zapraszamy na spotkanie ze świadkiem historii – Marią Jurczyk

21 marca o godz. 12 w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej rozpocznie się spotkanie z Marią Jurczyk. Jego przebieg będzie także transmitowany na żywo w internecie.

Maria Jurczyk (z domu Domasik) urodziła się w 1930 roku w Osieku.

– Przed wojną nie było tu żadnego przemysłu. Do kopalni do Brzeszcz to mężczyźni chodzili piechotą. Potem jak zarobili trochę, to kupowali sobie rower. Nie było żadnej komunikacji – wspomina przedwojenne czasy.

1 września 1939 r. Niemcy napadli na Polskę. Po klęsce wrześniowej rozpoczął się okupacyjny terror. 14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych.

Maria Jurczyk doskonale pamięta 9 maja 1941 roku. W tym dniu Niemcy wysiedlili rodzinę Domasików i innych mieszkańców Osieka.

– Przyjechał wóz drabniasty. Nic nam nie wolno było wziąć. Tylko to, co mama miała w skrzynkach, w pudłach. Ani łóżka, ani mebli. Nic nie wolno było wziąć. Wszystko trzeba było zostawić – opowiada.

Sześcioosobowa rodzina Domasików trafiła do Grojca. Tam spotkała się z wysiedleńcami z innych okolicznych miejscowości.

Mimo bardzo trudnej sytuacji Domasikowie zaangażowali się w pomoc więźniom KL Auschwitz. W ich domu przepakowywane były paczki wysyłane później więźniom. W akcji pomocy uczestniczyło wiele osób m.in. Kazimierz Jędrzejowski urodzony w 1924 roku w Osieku. Pod pseudonimem „Maniek” działał w Batalionach Chłopskich. Wśród kolegów bardziej był znany jako „Kazek”. Od 1943 r. kierował przyobozową grupą BCh skoncentrowaną na dostarczaniu żywności, lekarstw i grypsów do uwięzionych w obozie. Do Domasików dostarczał nazwiska więźniów, do których później, z zachowaniem konspiracji, były wysyłane paczki. Po przypadkowym aresztowaniu trafił do więzienia w Bielsku, później w Mysłowicach. Był torturowany. Nikogo nie wydał. 26 maja 1944 roku Niemcy zabili go w KL Birkenau. Miał wówczas niespełna 20 lat.

Spotkanie z Marią Jurczyk rozpocznie się 21 marca (wtorek) o godz. 12 w sali konferencyjnej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu. Osoby zainteresowane osobistym udziałem muzeum prosi o wcześniejsze potwierdzenie ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Tel. 33 447 40 84, e-mail: biuro@muzeumpamieci.pl

Spotkanie ma formułę hybrydową. Będzie także transmitowane na żywo w internecie.https://www.youtube.com/live/_LaUlxa5o7w?feature=share

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...