niedziela, 3 marca, 2024

Zapraszamy na spotkanie ze świadkiem historii – Marią Jurczyk

21 marca o godz. 12 w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej rozpocznie się spotkanie z Marią Jurczyk. Jego przebieg będzie także transmitowany na żywo w internecie.

Maria Jurczyk (z domu Domasik) urodziła się w 1930 roku w Osieku.

– Przed wojną nie było tu żadnego przemysłu. Do kopalni do Brzeszcz to mężczyźni chodzili piechotą. Potem jak zarobili trochę, to kupowali sobie rower. Nie było żadnej komunikacji – wspomina przedwojenne czasy.

1 września 1939 r. Niemcy napadli na Polskę. Po klęsce wrześniowej rozpoczął się okupacyjny terror. 14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych.

Maria Jurczyk doskonale pamięta 9 maja 1941 roku. W tym dniu Niemcy wysiedlili rodzinę Domasików i innych mieszkańców Osieka.

– Przyjechał wóz drabniasty. Nic nam nie wolno było wziąć. Tylko to, co mama miała w skrzynkach, w pudłach. Ani łóżka, ani mebli. Nic nie wolno było wziąć. Wszystko trzeba było zostawić – opowiada.

Sześcioosobowa rodzina Domasików trafiła do Grojca. Tam spotkała się z wysiedleńcami z innych okolicznych miejscowości.

Mimo bardzo trudnej sytuacji Domasikowie zaangażowali się w pomoc więźniom KL Auschwitz. W ich domu przepakowywane były paczki wysyłane później więźniom. W akcji pomocy uczestniczyło wiele osób m.in. Kazimierz Jędrzejowski urodzony w 1924 roku w Osieku. Pod pseudonimem „Maniek” działał w Batalionach Chłopskich. Wśród kolegów bardziej był znany jako „Kazek”. Od 1943 r. kierował przyobozową grupą BCh skoncentrowaną na dostarczaniu żywności, lekarstw i grypsów do uwięzionych w obozie. Do Domasików dostarczał nazwiska więźniów, do których później, z zachowaniem konspiracji, były wysyłane paczki. Po przypadkowym aresztowaniu trafił do więzienia w Bielsku, później w Mysłowicach. Był torturowany. Nikogo nie wydał. 26 maja 1944 roku Niemcy zabili go w KL Birkenau. Miał wówczas niespełna 20 lat.

Spotkanie z Marią Jurczyk rozpocznie się 21 marca (wtorek) o godz. 12 w sali konferencyjnej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu. Osoby zainteresowane osobistym udziałem muzeum prosi o wcześniejsze potwierdzenie ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Tel. 33 447 40 84, e-mail: biuro@muzeumpamieci.pl

Spotkanie ma formułę hybrydową. Będzie także transmitowane na żywo w internecie.https://www.youtube.com/live/_LaUlxa5o7w?feature=share

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowsk...

Miło nam poinformować, iż portal MuzeOn objął patronat medialny nad nową wystaw...

Sztuka i instrumenty etniczne. Kolekcj...

Wystawa czynna: 19.01.2024-30.03.2024Kurator: Edward HałajkoWernisaż: Fotorelac...

Jarmark Wielkanocny w Szreniawie ̵...

Zwiedzający mogą liczyć na bogatą ofertę rękodzieła i wiele atrakcji związanych...

Wystawa „Prymityw” z Powiś...

Wystawa przybliża twórczość Leona Kudły – rzeźbiarza uznanego za jednego z najw...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin –...

PRZEDSPRZEDAŻ - CENA  32,94 zł ! Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin...