wtorek, 29 kwietnia, 2025

Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty

Muzeum w Koszalinie zaprasza na drugie spotkanie z cyklu „𝗪 𝘀𝗮𝗺𝗼 𝗽𝗼ł𝘂𝗱𝗻𝗶𝗲”.

Bohaterką spotkania zatytułowanego „𝗞𝗼𝘀𝘇𝗮𝗹𝗶𝗻́𝘀𝗸𝗶𝗲 𝗭𝗶𝗲𝗺𝗶𝗲. 𝗛𝗶𝘀𝘁𝗼𝗿𝗶𝗲 𝗼𝗱𝘇𝘆𝘀𝗸𝗶𝘄𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗶 𝘂𝘁𝗿𝗮𝘁𝘆”, będzie dr hab. Karolina Ćwiek-Rogalska – kulturoznawczyni, antropolożka i bohemistka. W dyskusji, którą poprowadzą 𝗝𝗼𝗮𝗻𝗻𝗮 𝗖𝗵𝗼𝗷𝗲𝗰𝗸𝗮, Dyrektor Muzeum oraz dr 𝗔𝗻𝗱𝗿𝘇𝗲𝗷 𝗦𝘁𝗮𝗰𝗵𝗼𝘄𝗶𝗮𝗸, koszaliński muzealnik, weźmie udział dr 𝗣𝗮𝘄𝗲ł 𝗠𝗶𝗴𝗱𝗮𝗹𝘀𝗸𝗶 z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, współzałożyciel i prezes stowarzyszenia Akademia Kulice.

Tytułowe „Ziemie” będą przyczynkiem do dyskusji nad problematyką zasiedlania Koszalina i Pomorza Środkowego po 1945 roku, oswajania „Ziem Odzyskanych” przez nowoprzybyłych osadników i „zrastania” społeczności tych ziem. Pojawi się również temat współzamieszkiwania osadników i autochtonów oraz wysiedlania ludności niemieckiej z tych terenów. W trakcie dyskusji prezentowane będą zdjęcia przedstawiające powojenny Koszalin.

„Ziemie” jest to książka o korzeniach – zapuszczanych i odciętych, o tożsamości i duchach przeszłości, które nigdy do końca nie znikają. Autorka jest wnuczką osadników, urodzoną w przez wieki pogranicznym Wałczu (𝘋𝘦𝘶𝘵𝘴𝘤𝘩 𝘒𝘳𝘰𝘯𝘦) na Pomorzu Środkowym. We wstępie do książki autorka pisze: „Staram się odtworzyć historie możliwie wielu rodzin. Historie innych, które może opowiedzą mi coś o mojej własnej. I opowiedzą coś także czytelniczkom i czytelnikom, których nurtują podobne do moich pytania”.

Na „Ziemiach Odzyskanych” zegarki przestawiono na czas średniowieczny, w centrum ustawiając mit piastowski. Przyjeżdżającym obiecywano dobrobyt i spokój. Osadnicy i osadniczki na miejscu zastali chaos, budynki z czerwonej cegły i muru pruskiego, napisy w niemieckim gotyku. Jak poczuć się u siebie, gdy dookoła wszystko inne, obce, „poniemieckie”?

Podczas spotkania będzie czas na zadawanie autorce pytań, dzielenie się własnymi wspomnieniami i osobistymi historiami.

Publikację „Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty” będzie można nabyć w dniu wydarzenia w cenie 79,00 zł. Płatność możliwa tylko gotówką.

Data: 𝟮 𝗺𝗮𝗿𝗰𝗮
Miejsce: 𝗧𝗲𝗮𝘁𝗿 𝗗𝗶𝗮𝗹𝗼𝗴 – 𝗗𝗼𝗺𝗲𝗸 𝗞𝗮𝘁𝗮 (ul. Grodzka 3)

Partnerem wydarzenia jest 𝗧𝗲𝗮𝘁𝗿 𝗗𝗶𝗮𝗹𝗼𝗴 z Koszalina.

𝗨𝗱𝘇𝗶𝗮ł 𝘄 𝘀𝗽𝗼𝘁𝗸𝗮𝗻𝗶𝘂 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝗯𝗲𝘇𝗽ł𝗮𝘁𝗻𝘆 

Serdecznie zapraszamy!

Robert Hellfeier

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...