Zapraszamy na Imieniny Jana Kochanowskiego 2024 organizowane przez Bibliotekę Narodową, podczas których jak co roku będzie można odwiedzić stoisko Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Literacki piknik Biblioteki Narodowej odbędzie się w tym roku już po raz dwunasty, a jego bohaterem będzie Czesław Miłosz.
„W moich latach chłopięcych wybrałem zawód przyrodnika” – wyznał poeta. Zainspirowani dziecięcymi fascynacjami Miłosza zaprosimy imieninowych gości na botaniczny spacer po Ogrodzie Krasińskich, z Adamem Wajrakiem porozmawiamy o polskich noblistach i ich zaangażowaniu w ochronę przyrody, a z Małgorzatą Lebdą i Szymonem Opryszkiem o wodzie i rzekach.
Autora „Doliny Issy” będą wspominać m.in. Joanna Miłosz, a jego twórczość stanie się pretekstem do rozmów o dystopijnych wizjach przyszłości i małych ojczyznach. W otwartym dla publiczności Pałacu Rzeczypospolitej będzie można oglądać poświęconą Miłoszowi wystawę – rękopisy i osobiste pamiątki poety.
Co oprócz inspiracji Czesławem Miłoszem?
W tym roku na Imieninach Jana zadebiutują audiobooki – będzie można wziąć udział w profesjonalnych warsztatach lektorskich (dorośli), a w plenerowym studio spróbować swoich sił w roli lektora (dorośli i dzieci). Z myślą o najmłodszych czytelnikach Teatr Guliwer otworzy Imieniny spektaklem „Ale kino”, a o dodatkowe atrakcje (warsztaty i spotkania) zadbają Fundacja Pogranicze oraz wydawnictwa dziecięce.
Nie zabraknie stałych punktów programu: przyciągającego rzesze warszawiaków meczu poetyckiego, spektaklu Teatru Improwizowanego Klancyk, wykonania „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” (Bastarda Trio i Dorota Miśkiewicz) czy dansingu pod gwiazdami (Nicponie). Jak co roku w Ogrodzie Krasińskich będzie można zapoznać się z ofertą kilkudziesięciu polskich wydawnictw, zdobyć autograf ulubionego pisarza oraz skorzystać z cienia drzew i strefy gastronomicznej.
Zapraszamy od 11:00 do 18:00 na stoisko nr 44, szykujemy książki Wydawnictwa ŻIH w promocyjnych cenach, a także gadżety i upominki!
Planujemy też na spotkania:
- od 11:00 do 12:00 z dr Ewą Koźmińską-Frejlak, autorką książki „Po Zagładzie. Praktyki asymilacyjne ocalałych jako strategie zadomawiania się w Polsce (1944/45–1950)”
- od 13:00 do 14:00 z dr. Pawłem Fijałkowskim, redaktorem książki „Tłomackie. Miejsce i ludzie”