Długie zimowe wieczory sprzyjają snuciu opowieści. Eksponaty zgromadzone na wystawie opowiadają historie powiązane z tradycjami świątecznymi, chrześcijańskimi i żydowskimi, a także zimową codziennością charakteryzującą się wyjątkowym nastrojem i urokiem.
Opowieść o Bożym Narodzeniu przedstawiają szopki wykonane przez twórców ludowych. Obrazowanie biblijnych wydarzeń za pośrednictwem rzeźbionych figur ma swój początek w tradycji żywej szopki zapoczątkowanej przez św. Franciszka, która w tradycji ludowej znalazła swój wyraz w obchodach kolędniczych. Liczne legendy dotyczą św. Mikołaja, którego postać w kulturze popularnej zyskała nowe oblicza. O zwyczajach zimowego czasu wiele mówią świąteczne i noworoczne karty pocztowe. Chłopski stół wigilijny nawiązuje do ludowych tradycji mających swe korzenie w słowiańskim kulcie przodków, wypełnionych zabiegami na dobry urodzaj i dostatek w nadchodzącym roku. Tradycja żydowska przedstawiona jest poprzez opowieści związane ze świętem Chanuka – zapalanie kolejnych świateł lampki chanukowej, wiąże się z historią o cudownym rozmnożeniu oliwy.
Zimową aurę przywołują malarskie pejzaże. Białe scenerie ukazujące różne oblicza zimy uruchamiają wyobraźnię i zachęcają do tworzenia własnych opowieści. Łyżwy czy sanki przywodzą na myśl wspomnienia dziecięcych zabaw. Z okresem tym kojarzą się również książki, świąteczne opowieści i baśnie, tak chętnie czytane zimową porą.
Na wystawie odbywają się także lekcje o tematyce świątecznej. Więcej informacji TUTAJ.