Jeśli ktoś chciałby oglądać tylko przez minutę każdy z 70000 eksponatów ze zbiorów Muzeum Gdańska, musiałby poświęcić na to prawie dwa miesiące i odwiedzić przy tym dziewięć różnych historycznych obiektów. W środę, 23 września, w gdańskim Dworze Artusa uroczyście obchodzono jubileusz 50-lecia powstania placówki.
W rocznicowych obchodach wzięło udział 150 gości z kraju i zagranicy. W programie uroczystości znalazł się koncertu na odrestaurowanym najstarszym gdańskim fortepianie z ok. 1830 roku oraz odsłonięcie repliki jelenia nad Ławą św. Rejnolda wykonanej przez Stanisława Wyrostka, którego dokonali członkowie Bractw Ław Gdańskiego Dworu Artusa w Lubece.
Jedną z najważniejszych sfer działalności i wyzwaniem muzeów jest opowieść o tożsamości. Tak też jest w Gdańsku, gdzie nie jest ona łatwa i jednoznaczna, ale zarazem niezwykle ciekawa. Moim marzeniem jest, by każdy odwiedzający oddziały Muzeum Gdańska zrozumiał fenomen naszej lokalnej wspólnoty
mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Muzea są po to by gromadzić, przechowywać i dbać o zabytki, niezależnie od tego czy będą to dzieła współczesne, czy przedmioty historyczne uratowane przed zniszczeniem. W doświadczonym II wojną światową Gdańsku przywracamy także utracone dziedzictwo. W 50-lecie Muzeum Gdańska kierujemy wyrazy uznania i wdzięczności za mecenat władz miasta, wkład w rozwój naszej kolekcji przez członków lokalnej społeczności, specjalistów i sympatyków. Jubileusz to nasze wspólne święto oraz zaproszenie do odkrywania skarbów i źródeł naszej wspólnej przeszłości, a także współtworzenia kolekcji Muzeum Gdańska. Ta ostatnia jest potrzebna następnym pokoleniom do zrozumienia fenomenu tysiącletniego Gdańska i jego mieszkańców.
podkreślił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Podczas uroczystości Aleksandra Dulkiewicz przekazała Muzeum Gdańska grafikę autorstwa Dominika Włodarka – artysty i grafika, który od ośmiu lat mieszka i tworzy w Gdańsku.
Replika jelenia nad Ławą św. Rajnolda w Dworze Artusa Prezydent Gdańska A. Dulkiewicz Grafika D. Włodarka Gert Dietrich Ewert z Bractw Ław Gdańskiego Dworu Artusa w Lubece Koncert Sławka Jaskulke na najstarszym gdańskim fortepianie A. Dulkiewicz przekazuje grafikę D. Włodarka