poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Żółwie na zawiasach na wystawie w Wiedniu

Na wystawie w Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu można zobaczyć dwanaście szkieletów żółwi z unikatowej kolekcji. Autorem prezentowanych eksponatów jest Friedrich Siebenrock.

F. Siebenrock (1853–1925) od 1886 r. pracował jako zoolog w Muzeum Historii Naturalnej. W ciągu 34 lat pracy zajmował się głównie żółwiami i krokodylami. 

Dzięki niemu Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu ma unikalną kolekcję ponad 240 szkieletów żółwi. Ich wyjątkowość polega nie tylko na bogactwie gatunkowym, ale także stylu i sposobie przygotowania – powiedział dr Silke Schweiger, kurator ekspozycji herpetologicznej.


Zarówno wodne, jak i lądowe żółwie (w tym bardzo duże gatunki, takie jak gigantyczny żółw z Seszeli), zostały przygotowane przez Siebenrocka. Najpierw usunął on wszystkie miękkie części żółwia, a szkielet odtłuścił i wybielił. Następnie złożył go w unikalny sposób: część skorupy żółwia została wycięta (zwykle od strony brzucha) i połączona z resztą za pomocą małych zawiasów.  Wszystkie kończyny i czaszka zostały również złożone za pomocą małych drutów. Preparaty oferują zatem wyjątkowe możliwości zbadania szkieletu, co jest bardzo cenione przez naukowców. Kolekcja Siebenrocka jest wyjątkowa na świecie, a jej wartość kulturowa, historyczna i naukowa jest nieoceniona. Jej pozostałe części są przechowywane w podziemnym magazynie NHM Vienna do celów badawczych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...