środa, 17 kwietnia, 2024

Żółwie na zawiasach na wystawie w Wiedniu

Na wystawie w Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu można zobaczyć dwanaście szkieletów żółwi z unikatowej kolekcji. Autorem prezentowanych eksponatów jest Friedrich Siebenrock.

F. Siebenrock (1853–1925) od 1886 r. pracował jako zoolog w Muzeum Historii Naturalnej. W ciągu 34 lat pracy zajmował się głównie żółwiami i krokodylami. 

Dzięki niemu Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu ma unikalną kolekcję ponad 240 szkieletów żółwi. Ich wyjątkowość polega nie tylko na bogactwie gatunkowym, ale także stylu i sposobie przygotowania – powiedział dr Silke Schweiger, kurator ekspozycji herpetologicznej.


Zarówno wodne, jak i lądowe żółwie (w tym bardzo duże gatunki, takie jak gigantyczny żółw z Seszeli), zostały przygotowane przez Siebenrocka. Najpierw usunął on wszystkie miękkie części żółwia, a szkielet odtłuścił i wybielił. Następnie złożył go w unikalny sposób: część skorupy żółwia została wycięta (zwykle od strony brzucha) i połączona z resztą za pomocą małych zawiasów.  Wszystkie kończyny i czaszka zostały również złożone za pomocą małych drutów. Preparaty oferują zatem wyjątkowe możliwości zbadania szkieletu, co jest bardzo cenione przez naukowców. Kolekcja Siebenrocka jest wyjątkowa na świecie, a jej wartość kulturowa, historyczna i naukowa jest nieoceniona. Jej pozostałe części są przechowywane w podziemnym magazynie NHM Vienna do celów badawczych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...