piątek, 8 listopada, 2024

Zwierzęta na „Darze Pomorza”. Niezwykła wystawa pod pokładem historycznego żaglowca

„Dar Pomorza” jest jednym z tych statków, na których załoga od zawsze chętnie przyjmowała i opiekowała się zwierzętami. Obok najpopularniejszych psów i kotów, marynarzom towarzyszyły na przestrzeni dziesięcioleci zwierzęta często zaskakujące i egzotyczne. W jaki sposób trafiały na statek, jak odnajdowały się w trudnych morskich warunkach i jakie były ich dalsze losy – tego można się dowiedzieć z wystawy na statku-muzeum od 23 stycznia do 30 listopada 2024 r.

Każdy, kto w latach 60. i 70. czytywał polską prasę o tematyce morskiej, doskonale znał Misia – słynnego czworonożnego członka załogi „Daru Pomorza”.  Przez 13 lat swojej „służby” Miś dał się poznać jako pies o twardym charakterze i nieprzeciętnej bystrości. O jego niechęci do schodzenia na ląd, zamiłowaniu do pływania pod żaglami, nietypowych upodobaniach kulinarnych i słynnej zemście na jednym ze studentów zachowały się liczne anegdoty, które zostały przedstawione na wystawie wraz ze zdjęciami i wycinkami z prasy. Obok nich zobaczymy historię innej tak samo sławnej załogantki „Daru Pomorza”: Pani Walewskiej. To eleganckie imię nosiła kotka, której spryt i determinacja w polowaniach na szczury silnie zapisały się w pamięci członków załogi. Pani Walewska oczywiście nie była pierwszym, ani też ostatnim kotem-rezydentem Daru Pomorza. Zwierzęta te pojawiały się na statku już w czasach przedwojennych, niekiedy w tak egzotycznym wydaniu, jak pantera Kleopatra.

– Na ekspozycji zobaczymy również wyjątkowy eksponat: oryginalną tarczę ochronną, na „Darze Pomorza” zwaną ratgartą, którą umieszczano na cumach w celu uniemożliwienia gryzoniom wejścia po linie na statek. Kolejnym obiektem jest, a właściwie są… konie. Sześć końskich sylwetek wykonanych z płyty pilśniowej. To oryginalny zestaw do gry w końskie wyścigi, której w latach 70. XX w. oddawali się w wolnych chwilach marynarze żaglowca – opowiada Arleta Gałązka, kustoszka „Daru Pomorza”.

Na pokładzie trójmasztowca, w charakterze zwierząt wyścigowych obsadzano również żywe żółwie. Nie były one jedynymi egzotycznymi zwierzętami. Marynarze sprowadzali na statek także: małpy, papugi, legwany, pelikany, węże czy ostronosy. O historii każdego z nich można dowiedzieć się na wystawie pn. „Unikaj statków gdzie nie mają zwierząt”. Zwierzęta na „Darze Pomorza”.  Jest ona prezentowana w pomieszczeniu III wachty pod pokładem „Daru Pomorza” aż do 30 listopada 2024 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...