poniedziałek, 9 grudnia, 2024

Życie i zagłada białostockiego getta w trzech biografiach: Izaak Celnikier – Mordechaj Tenenbaum-Tamarof – Szymon Datner

Zapraszamy na Czwartek na Tłomackiem 4 kwietnia 2024! Spotkanie poprowadzi Mariusz Sokołowski, a jego gościniami będą Zuzanna Benesz-Goldfinger, dr Helena Datner i dr Weronika Romaniuk.

Izaak Celnikier (1923–2011) – wychowanek sierocińca Janusza Korczaka, malarz, rysownik i grafik, członek grupy kopistów w getcie białostockim, światowej sławy artysta; Mordechaj Tenenbaum-Tamarof (1916–1943) – uczestnik żydowskiego ruchu oporu, inicjator powstania Podziemnego Archiwum Getta Białostockiego i przywódca powstania; Szymon Datner (1902–1989) – pedagog, członek partyzantki podczas okupacji, historyk, dyrektor ŻIH. Choć żaden z nich nie pochodził z Białegostoku, wszyscy znaleźli się tam podczas wojny i Zagłady. Los nierozłącznie związał ich z tym miastem.

O życiu i zagładzie białostockiego getta w trzech biografiach rozmawiać będą znawczynie wspomnianych postaci: Zuzanna Benesz Goldfinger – historyczka sztuki i antropolożka kultury, kuratorka wystawy Niewielkie Resztki z Solnej. Izaak Celnikier wobec doświadczenia Zagłady, dr Weronika Romanik – hebraistka, kulturoznawczyni, autorka rozprawy doktorskiej Transformacje pamięci. Pisma Mordechaja Tenenbauma-Tamarofa z białostockiego getta (2019) oraz dr Helena Datner – historyczka, autorka krytycznej biografii Szymona Datnera zamieszczonej we wznowionej i uzupełnionej publikacji jego autorstwa „Zagłada Białegostoku i Białostocczyzny. Notatki dokumentalne” (2023). Spotkanie poprowadzi Mariusz Sokołowski – nauczyciel, społecznik zaangażowany w przywracanie pamięci o białostockich Żydach, laureat Nagrody Polin za 2023 r.

Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia 2024 r. o godzinie 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym, z transmisją na Facebooku ŻIH.

Na ilustracji: Pozostałości po kopule spalonej w 1941 roku Wielkiej Synagogi w Białymstoku, zbiory ŻIH

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Wystawa czasowa „Kolekcjonerka. Teresa...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...