niedziela, 10 grudnia, 2023

Żydzi w Galicji w walce o niepodległość

Zapraszamy na kolejne spotkanie online w ramach Czwartków na Tłomackiem, które odbędzie się 23 marca o godzinie 18:00. Transmisja z wydarzenia będzie dostępna na Facebooku ŻIH.

Spotkanie poprowadzi dr Maria Antosik-Piela a jej gościnią będzie dr Alicja Maślak-Maciejewska z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, która opowie o zaangażowaniu Żydów galicyjskich w walkę o niepodległość Polski w okresie zaborów. Spotkanie towarzyszy wystawie czasowej „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918″.

Wydarzenie na Facebooku.

Splot wielu czynników spowodował, że tylko nieliczni, przeważnie zasymilowani i przywiązani do polskości Żydzi chwycili za broń w polskich powstaniach.

Próbujemy odpowiedzieć na pytania: jakie procesy doprowadziły do zaangażowania się Żydów w walkę o powrót Polski na mapę Europy, a jakie zniechęciły ich do patriotycznego zrywu? Opowiemy o integracji Żydów z polską większością, a także o trwających przy tradycyjnym judaizmie Żydach ortodoksyjnych i zjawisku dyskryminacji ze strony Polaków.

Więcej informacji o wystawie.

_____

dr Alicja Maślak-Maciejewska – judaistka i historyczka sztuki, adiunktka w Zakładzie Historii Żydów Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierowniczka Ośrodka Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ. Zajmuje się historią społeczną i religijną Żydów w Europie Środkowo-Wschodniej w XIX w., w szczególności na obszarze Galicji. Jest autorką prac dotyczących dziejów Żydów w Krakowie i we Lwowie, historii synagog postępowych na ziemiach polskich oraz historiografii. W 2016 roku otrzymała nagrodę w Konkursie im. Majera Bałabana za swoją pracę doktorską Z dziejów judaizmu w XIX-wiecznym Krakowie – tożsamość, poglądy religijne i instytucje środowiska Żydów postępowych.

dr Maria Antosik-Piela – literaturoznawczyni, pracowniczka Wydziału Historii UW. Zajmuje się polsko-żydowskim pograniczem kulturowym w XIX i XX wieku. Autorka i współredaktorka publikacji poświęconych literaturze i kulturze żydowskiej, w tym monografii: Tożsamość i ideologia. Literatura polsko-żydowska wobec syjonizmu (2020).

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

Projekt pn. „Organizacja wystaw dotyczących bohaterstwa Żydów w dziejach Polski” dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Niedzielne zwiedzanie wystaw z archeol...

26 listopada (niedziela), g.11:00-12:00 - ”Niedzielne zwiedzanie wystaw z arche...

Artykuł dr Anny Pluszyńskiej publikowa...

"O zarządzaniu własności intelektualną w muzeum można by mówić językiem korzyśc...

Rok polski (przyroda, kultura, praca, ...

Wystawa „Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie p...

Familijny dzień bursztynu w muzeum

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza w sobotę 18 listopada, w godz...

Śladami polskich pionierów badań staro...

Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Muzeum Archeologiczn...