poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Żydzi w Galicji w walce o niepodległość

Zapraszamy na kolejne spotkanie online w ramach Czwartków na Tłomackiem, które odbędzie się 23 marca o godzinie 18:00. Transmisja z wydarzenia będzie dostępna na Facebooku ŻIH.

Spotkanie poprowadzi dr Maria Antosik-Piela a jej gościnią będzie dr Alicja Maślak-Maciejewska z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, która opowie o zaangażowaniu Żydów galicyjskich w walkę o niepodległość Polski w okresie zaborów. Spotkanie towarzyszy wystawie czasowej „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918″.

Wydarzenie na Facebooku.

Splot wielu czynników spowodował, że tylko nieliczni, przeważnie zasymilowani i przywiązani do polskości Żydzi chwycili za broń w polskich powstaniach.

Próbujemy odpowiedzieć na pytania: jakie procesy doprowadziły do zaangażowania się Żydów w walkę o powrót Polski na mapę Europy, a jakie zniechęciły ich do patriotycznego zrywu? Opowiemy o integracji Żydów z polską większością, a także o trwających przy tradycyjnym judaizmie Żydach ortodoksyjnych i zjawisku dyskryminacji ze strony Polaków.

Więcej informacji o wystawie.

_____

dr Alicja Maślak-Maciejewska – judaistka i historyczka sztuki, adiunktka w Zakładzie Historii Żydów Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierowniczka Ośrodka Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ. Zajmuje się historią społeczną i religijną Żydów w Europie Środkowo-Wschodniej w XIX w., w szczególności na obszarze Galicji. Jest autorką prac dotyczących dziejów Żydów w Krakowie i we Lwowie, historii synagog postępowych na ziemiach polskich oraz historiografii. W 2016 roku otrzymała nagrodę w Konkursie im. Majera Bałabana za swoją pracę doktorską Z dziejów judaizmu w XIX-wiecznym Krakowie – tożsamość, poglądy religijne i instytucje środowiska Żydów postępowych.

dr Maria Antosik-Piela – literaturoznawczyni, pracowniczka Wydziału Historii UW. Zajmuje się polsko-żydowskim pograniczem kulturowym w XIX i XX wieku. Autorka i współredaktorka publikacji poświęconych literaturze i kulturze żydowskiej, w tym monografii: Tożsamość i ideologia. Literatura polsko-żydowska wobec syjonizmu (2020).

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

Projekt pn. „Organizacja wystaw dotyczących bohaterstwa Żydów w dziejach Polski” dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...