sobota, 18 września, 2021

Królewska uczta na Wawelu

Żółta polewka na bulionie z bażanta z gołąbkiem z liści winogron, czyli zniewalające zapachy i smaki – 16 lipca Zamek Królewski na Wawelu zamienił się w kulinarny wehikuł czasu.

W piątkowe popołudnie na Zamku Królewskim na Wawelu odbyła się pierwsza edycja uczty renesansowej – kulinarnej rekonstrukcji wesela Zygmunta Augusta i Katarzyny Habsburżanki. Samo wydarzenie zaślubin zostało szczegółowo opisane przez Łukasza Górnickiego, renesansowego humanistę i sekretarza królewskiego, a także przez Stanisława Orzechowskiego, w którego pismach znajdziemy opis dekoracji sal sprowadzonymi specjalnie na tę okazję arrasami. Wiemy, co i jak jadano na wawelskim dworze, znamy organizację dworu królewskiego, zachowały się także zapiski potwierdzające zdobienia stołów. Kulinaria Jagiellonów szczegółowo i precyzyjnie dokumentują także zachowane rachunki dworskie.

Uczestnicy niezapomnianej kolacji rozpoczęli ucztowanie od spaceru w Ogrodach Królewskich, by następnie przejść na północne stoki wzgórza wawelskiego, gdzie, przy zachodzącym słońcu, mieli okazję podziwiać kucharzy w trakcie przygotowywania potraw. Menu było iście królewskie – serwowano tatara z białej ryby z chipsem z pstrąga ojcowskiego i kiszonymi rydzami, żółtą polewkę na bulionie z bażanta z gołąbkiem z liści winogron oraz cielęcinę konfitowaną w cytrusach z chrupiącą perliczką, gotowanym słonecznikiem i młodą marchewką marynowaną w miodzie gryczanym z imbirem. Kulinarnej uczcie towarzyszyła opowieść Bartka Kieżuna, gotującego antropologa kultury, który opisywał zwyczaje i tradycje dworu królewskiego. 

Dla gości wawelskiego zamku gotowali:

  • Marcin Sołtys – restauracja Filipa 19, Kraków
  • Łukasz Cichy – restauracja Biała Róża, Kraków
  • Janusz Myjak – restauracja Szósty Zmysł, Krynica.

W wydarzeniu wzięli także udział Anna Bocheńska – sommelierka z certyfikatem londyńskiej szkoły Wine and Spirit Education Trust, head-sommelier w wine-barze Dzikie Wino oraz Bartek Kieżun – autor i dziennikarz kulinarny, absolwent Krakowskiej Szkoły Sommerlierów i Academia Barilla w Parmie, laureat World Gourmand Cookbook Awards.

Patronem medialnym uczty był KUKBUK.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora