czwartek, 13 czerwca, 2024

27. Festiwal Jazz Jantar – wiosna

Cztery dni, siedem koncertów i siedem odmiennych perspektyw na to, czym może być jazz. Marcowa odsłona Festiwalu, zaplanowana na 14-17 marca 2024, to okazja, by poznać premierowe projekty artystek i artystów z Polski o bardzo różnorodnych zainteresowaniach i spojrzeniach na muzykę. W Sali Suwnicowej Klubu Żak wystąpi także dwoje młodych, charyzmatycznych liderów z Wielkiej Brytanii, których zeszłoroczne albumy pojawiły się w wielu jazzowych podsumowaniach najlepszych wydawnictw 2023 roku – Alabaster DePlume oraz Emma Rawicz (saksofonistka o polskich korzeniach, która po raz pierwszy zagra dla polskiej publiczności).

W Polsce rokrocznie organizuje się ponad 100 festiwali jazzowych. Czytelnicy magazynu Jazz Forum już po raz drugi uznali Festiwal Jazz Jantar za najlepszy w 2023 roku, podobnie jak dwa lata temu (od wielu lat Jazz Jantar lokował się w pierwszej piątce najlepszych festiwali, podobnie jak Klub Żak w kategorii Najlepszego Klubu Jazzowego).

Międzynarodowy Festiwal Jazz Jantar jest „okrętem flagowym” działalności muzycznej Klubu. Narodził się w latach 70-tych w Klubie Studentów Wybrzeża Żak i krótkimi przerwami jest realizowany do dziś.

Program 27. Festiwalu Jazz Jantar – wiosna

Czwartek, 14.03.2024, godz. 19.00

  • MIDI 4 / Młoda Polska / premiera // Malina Midera – fortepian, Szymon Kowalik – saksofon tenorowy, Szymon Zalewski – kontrabas, Alan Kapołka – perkusja
  • Teo Olter Quintet / In Pursuit of Happiness / Młoda Polska / premiera // Teo Olter – perkusja, Kamila Drabek – kontrabas, Tymek Bryndal – gitara basowa, Alesander Żurowski – klawisze, Tadeusz Cieślak – saksofon tenorowy

Piątek, 15.03.2024, godz. 20.00

  • S.E.A. Trio / Teraz Polska / premiera // Dominik Bukowski – wibrafon, Piotr Lemańczyk – kontrabas, Krzysztof Gradziuk – perkusja, zabawki
  • Alabaster DePlume / Come with Fierce Grace / Britain.Now / polska premiera // Alabaster DePlume – saksofon, gitara, wokal, Momoko Gill – perkusja, wokal, Ruth Goller – gitara basowa, wokal, Mikey Kenney – skrzypce, wokal

Sobota, 16.03.2024, godz. 20.00

  • Ninja Episkopat / All Thoughts Are Bad Thoughts / Teraz Polska // Patrycja Wybrańczyk – perkusja, Alex Clov – saksofon, Igor Wiśniewski – gitara elektryczna
  • Emma Rawicz / Chroma / Britain.Now / polska premiera // Emma Rawicz – saksofon, Ivo Neame – fortepian, Freddie Jensen – gitara basowa, Asaf Sirkis – perkusja 

Niedziela, 17.03.2024, godz. 19.00

  • Sławek Jaskułke at Inryo-ji Temple Japan / Teraz Polska // Sławek Jaskułke – fortepian

O wykonawcach

Teraz Polska

Malina Midera Quartet z projektem MIDI 4 to połączenie muzyki improwizowanej, kreatywnej, jazzowej, filmowej, beatowej i łagodnych, subtelnych melodii. To połączenie jazzowej tradycji z klasyczną wrażliwością oraz z dużym wpływem muzyki improwizowanej. Zespół nawiązuje do twórczości między innymi Miłości, Emila Miszka, Irka Wojtczaka, Sławka Jaskułke, Wojtka Mazolewskiego czy Joanny Dudy.

Warszawski skład Teo Olter Quintet powstał w 2022 roku podczas komponowania i nagrywania utworów na płytę Portrety 2 projektu U Know Me Records, do którego Marcin Groszkiewicz (Groch) zaprosił ośmioro najwszechstronniejszych perkusistów na polskiej scenie. Muzyka kwintetu to połączenie kompozycji inspirowanych klasycznym i awangardowym jazzem, hip-hopem lat 90. i surowym post punkiem z nieokiełznaną energią improwizacji. Debiutancki album zespołu – In Pursuit of Happines – ukaże się wiosna 2024 roku.

S. E. A. Trio (Sonorism, Expression, Ascenticism) to zespół muzycznych indywidualności wykonujący autorskie kompozycje trzech muzyków doskonale znanych publiczności jazzjantarowej. Trio nawiązuje zarówno do klasycznych form i harmonii występujących w muzyce jazzowej, jak i do muzyki współczesnej. Niemałą inspirację stanowi także muzyka ludowa, której wpływów można się doszukać w kilku wykonywanych przez zespół kompozycjach. 

„Nieślubne dziecko pandemii, social mediów i wszechogarniającej nudy” – tak opisuje siebie trio Ninja Episkopat. Zespół faktycznie powstał w trakcie pandemii i przez chwilę szukał najodpowiedniejszej formy wyrazu dla trzech osób o bardzo różnorodnych doświadczeniach. Na debiutanckim albumie (wydanym pod koniec 2023 roku All Thoughts Are Bad Thoughts) obok wpływów jazzowych, wyraźnie słychać elektronikę, a także rock pod przeróżnymi postaciami – od bardziej agresywnego po nastrojowy.

Na zamknięcie marcowej części Festiwalu zaplanowano na solowy koncert Sławka Jaskułke. Album Sławek Jaskułke at Inryo-ji Temple Japan jest rejestracją koncertu, który odbył się w świątyni buddyjskiej Inryo-ji Temple w mieście Okayama w maju 2023 roku podczas trasy koncertowej w Japonii.

Britain Now

Angus Fairbairn nie jest wirtuozem saksofonu, ale odznacza się inną, istotniejszą cechą – ma własny, wyjątkowy głos i nie waha się przemawiać nim głośno i wyraźnie. Ten fenomen spostrzegł Bartek Chaciński, który w recenzji albumu Come with Fierce Grace z 2023 roku o występującym pod pseudonimem Alabasterze DePlume napisał: „Nie zapina wszystkiego na ostatni guzik, nie cyzelując całości, ale pozwalając pięknu wyzierać z relatywnego bałaganu. Podobnie jak na innych płytach, i tu znajdziemy szkice, sowizdrzalskie pomysły rzucone z nonszalancją i nierozwinięte – ale też znajdziemy świetne i nieoczywiste efekty improwizacji, a nawet formy na pograniczu geniuszu […]”. W Polsce Alabaster DePlume występował w 2022 roku na wyprzedanym koncercie organizowanym w ramach rozgrzewki przed katowickim Off Festivalem. Do Gdańska przyjedzie po raz pierwszy i odegra improwizowany set w oparciu o materiał z Come with Fierce Grace.

Od pierwszy polskich koncertów Shabaki Hutchingsa, Binkera Goldinga czy Kamaala Williamsa po najnowsze projekty kolejnego pokolenia – na Jazz Jantar brytyjską scenę jazzową śledzimy bardzo uważnie i regularnie prezentujemy kolejne stadia jej ewolucji. Jedną z najciekawszych postaci ostatnich lat jest saksofonistka z polskimi korzeniami – Emma Rawicz. W wieku zaledwie dwudziestu dwóch lat brytyjska saksofonistka, kompozytorka i aranżerka dała się poznać jako wyjątkowy talent, czego dowodami są liczne nagrody, między innymi Drake Yolanda Award 2021; tytuł Najlepszej Debiutantki na Parliamentary Jazz Awards 2022 czy awans do finału konkursu BBC Young Jazz Musicians. W marcu Rawicz po raz pierwszy wystąpi w Gdańsku, prezentując materiał z najnowszego albumu – Chroma.

Bilety

  • Karnety (1-dniowe): 40 zł – ulgowe / 75 zł – na Kartę do Kultury / 80 zł – bez zniżek
  • Bilety na 17.02.2024: 25 zł – ulgowe / 45 zł – na Kartę do Kultury / 50 zł – bez zniżek

Ulgowe bilety przysługują studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom, na Kartę Dużej Rodziny za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty.

Bilety/karnety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak klubzak.com.pl

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty należy odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). 

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), kasa@klubzak.com.pl

Festiwal Jazz Jantar jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejskiej instytucji kultury.

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...