niedziela, 17 sierpnia, 2025

Poznaj „Dar Pomorza” na kartach przewodnika

To jedna z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych gdyńskich atrakcji. „Dar Pomorza” przyciąga i zachwyca zarówno mieszkańców naszego miasta, jak i turystów. Ciekawe fakty oraz historię fregaty można lepiej poznać dzięki specjalnemu przewodnikowi. Właśnie ukazało się jego najnowsze wydanie. Publikacja będzie przydatna podczas zwiedzania żaglowca i uatrakcyjni wycieczkę po wnętrzach statku-muzeum.  

„Dar Pomorza” fascynuje wielu, bo to żaglowiec z bogatą historią. Został zbudowany w 1909 roku w stoczni w Hamburgu. To statek, na którym w morskie szlify zdobywali uczniowie Szkoły Morskiej w Gdyni (obecnie Uniwersytet Morski). Pod polską banderą służy od ponad 90 lat. Był pierwszym żaglowcem polskiej floty handlowej, który odbył rejs dookoła świata. Od 1982 roku pełni funkcję statku-muzeum, który każdego roku odwiedza przeciętnie 100 tysięcy osób.

Wizyta na pokładzie „Daru Pomorza” jest jak podróż w czasie. Chodząc po jego wnętrzach, można się dowiedzieć, jak dawniej wyglądało życie na statku i poczuć się jak jeden z członków załogi. Zwiedzanie fregaty uatrakcyjni specjalny przewodnik – to kopalnia wiedzy na temat żaglowca. Jego najnowsze wydanie jest już dostępne.

Publikację przygotował Marek Twardowski – wieloletni kustosz „Daru Pomorza”. Zawiera ona praktyczne informacje na temat zwiedzania, współczesne i archiwalne fotografie, dane techniczne i wiele ciekawostek na temat statku. W przewodniku opisano również historię jednostki. Są tam też: opisy poszczególnych pomieszczeń, kalendarium rejsów oraz lista komendantów Białej Fregaty.

Przewodnik można nabyć w sklepie internetowym  i stacjonarnych sklepach muzealnych Narodowego Muzeum Morskiego. „Dar Pomorza” to jeden z oddziałów tej placówki.

ŹródłoUM Gdańsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

XIII Festiwal Blues pod Piecem

30 sierpnia 2025 r. o godz. 19.00 – Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach...

Wyniki naboru do projektu “Projektowan...

Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu szkoleniowego realizow...

Dofinansowanie z Muzeum Historii Polsk...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otrzymało kolejne dofinansowanie. M...

Pierwsze żniwa 1944. Maszyny z fabryki...

Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie zaprasza: W sobotę, 26 lipca, proponu...

„Lato w Hucie 2025”

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach serdecznie zaprasza do&nb...