sobota, 13 kwietnia, 2024

Poznaj „Dar Pomorza” na kartach przewodnika

To jedna z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych gdyńskich atrakcji. „Dar Pomorza” przyciąga i zachwyca zarówno mieszkańców naszego miasta, jak i turystów. Ciekawe fakty oraz historię fregaty można lepiej poznać dzięki specjalnemu przewodnikowi. Właśnie ukazało się jego najnowsze wydanie. Publikacja będzie przydatna podczas zwiedzania żaglowca i uatrakcyjni wycieczkę po wnętrzach statku-muzeum.  

„Dar Pomorza” fascynuje wielu, bo to żaglowiec z bogatą historią. Został zbudowany w 1909 roku w stoczni w Hamburgu. To statek, na którym w morskie szlify zdobywali uczniowie Szkoły Morskiej w Gdyni (obecnie Uniwersytet Morski). Pod polską banderą służy od ponad 90 lat. Był pierwszym żaglowcem polskiej floty handlowej, który odbył rejs dookoła świata. Od 1982 roku pełni funkcję statku-muzeum, który każdego roku odwiedza przeciętnie 100 tysięcy osób.

Wizyta na pokładzie „Daru Pomorza” jest jak podróż w czasie. Chodząc po jego wnętrzach, można się dowiedzieć, jak dawniej wyglądało życie na statku i poczuć się jak jeden z członków załogi. Zwiedzanie fregaty uatrakcyjni specjalny przewodnik – to kopalnia wiedzy na temat żaglowca. Jego najnowsze wydanie jest już dostępne.

Publikację przygotował Marek Twardowski – wieloletni kustosz „Daru Pomorza”. Zawiera ona praktyczne informacje na temat zwiedzania, współczesne i archiwalne fotografie, dane techniczne i wiele ciekawostek na temat statku. W przewodniku opisano również historię jednostki. Są tam też: opisy poszczególnych pomieszczeń, kalendarium rejsów oraz lista komendantów Białej Fregaty.

Przewodnik można nabyć w sklepie internetowym  i stacjonarnych sklepach muzealnych Narodowego Muzeum Morskiego. „Dar Pomorza” to jeden z oddziałów tej placówki.

ŹródłoUM Gdańsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...