poniedziałek, 27 maja, 2024

4. Bieg Pamięci Sybiru łączy biegaczy z całego świata

12 lutego 2022 r. w Białymstoku odbędzie się terenowy Bieg Pamięci Sybiru upamiętniający ofiary deportacji  z 10 lutego 1940 roku. W tym samym dniu wystartuje wirtualny Bieg, który pozwoli dołączyć do imprezy amatorom biegania z dowolnego zakątka Ziemi.

Impreza organizowana przez Muzeum Pamięci Sybiru i Fundację Białystok Biega przywołuje dramat 140 tysięcy mieszkańców polskich Kresów, głównie osadników wojskowych i leśników oraz ich rodzin, których Sowieci wywieźli w głąb Związku Sowieckiego w ramach pierwszej z czterech masowych akcji deportacyjnych.

Wobec sukcesu poprzednich edycji Biegu Pamięci Sybiru jego organizatorzy zadecydowali o wprowadzeniu podwójnej formuły wydarzenia. Do tej pory na listach startowych obu biegów znalazło się blisko 600 nazwisk z kraju i ze świata.  Impreza terenowa będzie miała miejsce w Lesie Solnickim na placu 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego (pomiędzy ul. Kawaleryjską, a ul. Filipowicza) i rozpocznie się 12 lutego o godz. 17:00.

Z kolei w dniach 12-28 lutego w akcji upamiętnienia Sybiraków wezmą udział uczestnicy wirtualnego Biegu Pamięci Sybiru. Dystans minimum 5 kilometrów będą mogli przebiec w wybranym przez siebie miejscu na świecie, w odpowiadającym im tempie, a dołączenie do akcji będzie możliwe aż do ostatniego dnia.

Kilometry „wybiegane” przez uczestników imprezy zostaną zsumowane, aby ocenić, do którego z syberyjskich miast „dobiegli” w 4. Biegu Pamięci Sybiru.

Nowością zaproponowaną przez Muzeum Pamięci Sybiru i Fundację Białystok Biega jest możliwość wybrania konkretnego Sybiraka, którego pamięć będzie się honorowało swoim wysiłkiem. Uczestnicy mogą wybrać spośród sylwetek przedstawionych na oficjalnej stronie biegu. Kto skorzysta z tej możliwości, na swoim numerze startowym znajdzie zapis: „Biegnę dla Sybiraka……”. Organizatorzy dają także możliwość umieszczenia tej informacji na medalu konkretnego biegacza.

Informacje szczegółowe oraz link do zapisów znajdują się na stronie www.biegpamiecisybiru.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...