Publikacja dotyczy indywidualnej działalności Henryka Gajewskiego oraz historii Galerii Remont, które dotąd nie podlegały historycznemu opracowaniu. Gajewski był założycielem warszawskiej Galerii Remont, która w latach 1972-1979 pełniła funkcję ważnego ośrodka twórczego. Niezwykła aktywność, determinacja i zaangażowanie sprawiły, że stworzył on wiele interesujących projektów przekraczających standardy dominujące w tym czasie na scenie artystycznej w Polsce. Jego autorskie koncepcje pozwoliły na wykreowanie nowego typu struktury artystycznej, rozpoznawalnej w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Był odpowiedzialny m.in. za pierwszą w Polsce międzynarodową prezentację performance I am – International artists’ meeting – Międzynarodowe spotkanie artystów (1978) czy unikatowe w swoim zamyśle przedsięwzięcie Other Child Book (1977). Ponadto w książce zostały opisane indywidualne projekty Gajewskiego, które powstały na bazie różnych mediów fotokonceptualizmu, performansu, mail-artu, wideo-artu, audio-artu. Pod koniec lat 70 Gajewski zaangażował się w ruch punkowy, stał się jego dokumentalistą i komentatorem. Zebrany materiał, posłużył mu do zmontowania Pasażera – filmu, który jest nie tylko świadectwem historii narodzin polskiego punka, ale także intrygującą wypowiedzią artystyczną, opowiadającą o pokoleniu dorastającym w cieniu stanu wojennego.
Dysertacje doktorskie Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, pod red. Joanny M. Sosnowskiej, t. XIX pod red. Marii Napiontkowej
Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2022
ISBN 978-83-66519-46-6
Cena 48;- zł
Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk – Sprzedaż wydawnictw IS PAN