niedziela, 1 października, 2023

Henryk Gajewski. Od konceptualizmu do sztuki interpersonalnej

Publikacja dotyczy indywidualnej działalności Henryka Gajewskiego oraz historii Galerii Remont, które dotąd nie podlegały historycznemu opracowaniu.  Gajewski był założycielem warszawskiej Galerii Remont, która w latach 1972-1979 pełniła funkcję ważnego ośrodka twórczego. Niezwykła aktywność, determinacja i zaangażowanie sprawiły, że stworzył on wiele interesujących projektów przekraczających standardy dominujące w tym czasie na scenie artystycznej w Polsce. Jego autorskie koncepcje pozwoliły na wykreowanie nowego typu struktury artystycznej, rozpoznawalnej w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Był odpowiedzialny m.in. za pierwszą w Polsce międzynarodową prezentację performance I am – International artists’ meeting – Międzynarodowe spotkanie artystów (1978) czy unikatowe w swoim zamyśle przedsięwzięcie Other Child Book (1977). Ponadto w książce zostały opisane indywidualne projekty Gajewskiego, które powstały na bazie różnych mediów fotokonceptualizmu, performansu, mail-artu, wideo-artu, audio-artu. Pod koniec lat 70 Gajewski zaangażował się w ruch punkowy, stał się jego dokumentalistą i komentatorem. Zebrany materiał, posłużył mu do zmontowania Pasażera – filmu, który jest nie tylko świadectwem historii narodzin polskiego punka, ale także intrygującą wypowiedzią artystyczną, opowiadającą o pokoleniu dorastającym w cieniu stanu wojennego.

Dysertacje doktorskie Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, pod red. Joanny M. Sosnowskiej, t. XIX pod red. Marii Napiontkowej

Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2022

ISBN 978-83-66519-46-6

Cena 48;- zł

Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk – Sprzedaż wydawnictw IS PAN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora