niedziela, 5 października, 2025

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga do Niepodległości

Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 stanowiło uwieńczenie wieloletnich wysiłków Polaków z zaboru pruskiego o odzyskanie utraconej niepodległości.

Otwarta 15 grudnia 2017 roku nowa stała wystawa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (Oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości), została stworzona z myślą o przypadającej w 2018 i 2019 roku setnej rocznicy zwycięskiego zrywu niepodległościowego Wielkopolan. Wystawa ukazująca wielkopolską drogę do niepodległości, składa się z dwóch zasadniczych części zlokalizowanych w przyziemiu oraz na parterze budynku XVIII-wiecznego Odwachu. Pod względem tematycznym podzielona jest na szereg sekcji poświęconych określonemu zagadnieniu lub wydarzeniu z historii Polski i Wielkopolski z okresu lat 1793-1939 (rozmieszczenie poszczególnych sekcji przedstawia poniższy plan muzeum). Zwiedzający wystawę mogą prześledzić ponad stuletnią drogę Wielkopolan do niepodległości. Drogę wiodącą od udziału w polskich powstaniach narodowych lat 1794-1864, poprzez ideę „pracy organicznej” i doświadczenia wojenne Wielkiej Wojny (1914-1918), po zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 i wkład Wielkopolan w budowę odradzającego się państwa polskiego. Pośród zgromadzonych na wystawie eksponatów można zobaczyć oryginalne wyposażenie wojskowe (m.in. niemiecki karabin maszynowy MG 08 na podstawie, czapkę rogatywkę porucznika artylerii Armii Wielkopolskiej z 1919 roku, czy pochodzącą z okresu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 unikatową matrycę służącą do wybijania odznaczeń) oraz przedmioty związane z życiem codziennym (m.in. aparat fotograficzny z plakietką  firmy „K. Greger & Co. Photo u. Optik”, znanego poznańskiego fotografa, który uwiecznił na kliszy wydarzenia z okresu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919). Prezentowane na wystawie eksponaty wespół z grafikami, planszami i tekstami, przyjmują rolę narratora opowieści. Całość dopełniają multimedia oraz elementy o charakterze edukacyjnym – m.in. repliki powstańczych mundurów i karabinów, czy reprinty ówczesnej polskiej prasy. Umieszczone na planszach i w podpisach pod eksponatami teksty, przygotowane zostały w językach polskim oraz angielskim, tak by przybliżyć dzieje Wielkopolski również zagranicznym gościom odwiedzającym nasze muzeum.

W 2018 roku wystawa „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga do Niepodległości” została dwukrotnie wyróżniona. W zorganizowanym przez Fundację Muzeów Wielkopolskich konkursie „Wydarzenie Muzealne Roku Izabella 2017” otrzymała trzecią nagrodę w kategorii „działalność wystawiennicza”. Z kolei w zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku 2017” jury przyznało wyróżnienie w kategorii „wystawa”.

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania

Kuratorzy wystawy: Jan Gruszka, Jan Szymański, Marcin Wiśniewski

Stary Rynek 3, Odwach, 61-772 Poznań

Źródło: https://www.wmn.poznan.pl/

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn historyczny „Od Prasłowian do P...

11 września 2025 r. w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicac...

Wystawa „Podzespoły czyli wnętrze Star...

Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach zaprasza na wernis...

XIII Festiwal Blues pod Piecem

30 sierpnia 2025 r. o godz. 19.00 w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach...

150 LAT MUZEALNICTWA ROLNICZEGO NA ZIE...

W 2025 roku przypada 150. rocznica pojawienia się idei muzealnictwa rolniczego ...

XI.Legenda STARa

11.LegendA STARa, to zlot pojazdów  zabytkowych organizowany przez Powiat ...