piątek, 22 listopada, 2024

Najpiękniejsza szopka betlejemska 2023

Szopka wydziergana na szydełku, szopka z lampki, która świeci, ceramiczna szopka w kształcie kuli, to tylko niektóre z realizacji prezentowanych na pokonkursowej wystawie szopek betlejemskich w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Ich autorami są dzieci i młodzież z Dolnego Śląska, uczestniczki i uczestnicy XXXI edycji Wojewódzkiego Konkursu Rzeźbiarskiego organizowanego przez Galerię Twórczości Plastycznej Młodych działającą w Młodzieżowym Domu Kultury „Śródmieście” we Wrocławiu.

We wnętrzach Muzeum Etnograficznego prezentowane są najciekawsze szopki wykonane przez dzieci i młodzież z wrocławskich i dolnośląskich szkół, placówek wychowawczych oraz domów kultury. Uczestnicy konkursu jak co roku zmierzyli się z tematem, proponując różnorodne i zaskakujące oryginalnością pomysły na przedstawienie miejsca Narodzenia Pańskiego.

„Wśród tegorocznych szopek przeważają realizacje tradycyjne, urzekające prostotą kompozycji i pomysłowym wykorzystaniem naturalnych materiałów. Liczną grupę stanowią szopki ceramiczne o różnych formach, wyrzeźbione w glinie palcami młodych uczestników. Jest też szopka nawiązująca do wciąż aktualnego tematu wojny, przygotowana z żywicy epoksydowej z wkomponowanymi łuskami po nabojach” – mówi Joanna Kurbiel z Muzeum Etnograficznego.

Prezentowane szopki wykonane są w różnych technikach i z różnych materiałów. Większość stanowią surowce naturalne, takie jak drewno, liście, mech, szyszki, pióra, ale też orzechy, kukurydza i makaron. Nie brakuje szopek rzeźbionych w glinie, plastelinie czy masie solnej. Zaskakują szopki zrobione na szydełku, w orzechu kokosowym, z suszonych grzybów czy z kolorowego czasopisma.

We wrocławskim Muzeum Etnograficznym można oglądać 86 prac plastycznych, wykonanych przez 108 autorów z 20 dolnośląskich szkół i pracowni plastycznych. W tym roku po raz pierwszy zwiedzający będą mogli wybrać laureata nagrody publiczności dla najpiękniejszej szopki betlejemskiej 2023 spośród autorów prezentowanych prac. Więcej informacji i regulamin głosowania dostępne są na stronie mnwr.pl.

Wystawę „Najpiękniejsza szopka betlejemska” oglądać można do 28 stycznia 2024.

fot. M. Skrabek, M. Lorek, MNWr

Muzeum Etnograficzne

Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...