sobota, 4 stycznia, 2025

Blask historii. Mappingi na Wawelu

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

2021 r. – „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021 – 1961 – 1921”. Na tę szczególną wystawę czasową, prezentującą wszystkie arrasy Zygmunta Augusta, przybywała publiczność z całej Polski. Ekspozycja stanowiła bowiem jedyną w dotychczasowej historii Zamku okazję, by w jednym momencie zobaczyć wszystkie XVI-wieczne tapiserie znajdujące się w wawelskiej kolekcji. Co prawda, część z nich była i nadal jest dostępna na wzgórzu, ale fakt, że w 2021 roku zaprezentowaliśmy pełen zbiór, jak w dniu, w którym eksponował je w tym samym Zamku monarcha, który sprowadził je na swój ślub, był szczególnym magnesem dla Gości.Mapping towarzyszący ekspozycji opowiada o fascynującej i burzliwej historii arrasów, ukazując znaczącą wartość tapiserii znanych w całej Europie, przywołując pamięć o okresie ich ewakuacji do Kanady i spektakularny powrót do Polski po II wojnie światowej.

2022 r. – otwarcie Nowego Skarbca Koronnego. Niezapomnianym przeżyciem dla zwiedzających było też otwarcie nowej wystawy stałej.Skarbiec Koronny w Zamku Królewskim na Wawelu stał się miejscem wyjątkowym nie tylko ze względu na dzieła, które zostały w nim wyeksponowane. Mamy to bowiem do czynienia z fascynującą opowieścią, historią Rzeczpospolitej. Prace nad otwarciem ekspozycji trwały jedenaście miesięcy. Zamiast czterech sal, Zamek udostępnił zwiedzającym dwanaście nowo zaaranżowanych przestrzeni, które do 2020 roku pełniły funkcje magazynu Archiwum Narodowego.

2023 r. – „Obraz Złotego Wieku”. Wystawa stanowiła wielowątkową ekspozycję, prowokującą do głębokiego namysłu nad epoką renesansu. Budziła zaskoczenie odważną aranżacją, która m.in. pozwalała Zwiedzającym stanąć oko w oko ze słynnymi, wawelskimi głowami, zdjętymi ze stropu sali Poselskiej po raz pierwszy historii zamkowych wystaw! Podziwialiśmy ponad czterysta starannie dobranych eksponatów sprowadzonych z kilkudziesięciu muzeów oraz bibliotek z kraju i zagranicy, w tym tak renomowanych jak The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, The Bodleian Library w Oksfordzie, The British Library w Londynie, Luwr i Biblioteka Narodowa w Paryżu. Wszystko po to, by ukazać szeroką panoramę kultury wizualnej rozkwitającej w latach 1501–1572 na ogromnym terytorium monarchii polsko-litewskiej, za panowania ostatnich Jagiellonów: Aleksandra, Zygmunta I i Zygmunta Augusta. Wystawa ulokowana została w siedemnastu salach na trzech kondygnacjach zamku wzniesionym przez Zygmunta I.

28, 29 i 30 grudnia udowodnimy, że na Wawelu podróż w czasie jest możliwa, a doświadczenie zwiedzania i wspomnienia z wystaw pozostawiają niezatarte ślady. Wszystko za sprawą wydarzenia: „Blask historii! Mappingi na Wawelu”. Wstęp bezpłatny.

Urszula Wolak-Dudek
Fot. Jeremi Dobrzański

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...