poniedziałek, 10 marca, 2025

Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza na „Przyjemności świata tego”

Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza w piątek 14 marca 2025 r. do dawnej Oranżerii na kolejną odsłonę cyklu „Przyjemności świata tego”. Tym razem tematem przewodnim będą podróże storczyków – z tropików do ogrodów botanicznych. Spotkania będą poświęcone tematyce podróży i ich wpływu na kulturę oraz życie codzienne.

Organizatorzy „Przyjemności świata tego” przygotowali dwa spotkania:

•          Godz. 10:00 – spotkanie edukacyjne dla uczniów szkół,

•          Godz. 17:00 – otwarty wykład dla miłośników botaniki i historii.

Wykład poprowadzi Bożena Lauzer, kustosz Muzeum-Zamku w Łańcucie, która opowie o historii orchidei – roślin od wieków budzących zachwyt kolekcjonerów, naukowców i podróżników. Uczestnicy wydarzenia poznają odpowiedzi na pytania: dlaczego storczyki, pochodzące z tropikalnych lasów, stały się obiektem pożądania europejskich elit? W jaki sposób trafiły do ogrodów botanicznych, przekształcając się z egzotycznych rzadkości w symbole botanicznej elegancji?

Prelekcja przybliży również sylwetki śmiałych odkrywców, którzy ryzykowali życie, by sprowadzać te rośliny na Stary Kontynent oraz ukaże przemiany w ich postrzeganiu – od naukowych kuriozów, po elementy masowej uprawy.

Spotkanie będzie połączeniem historii nauki, sztuki i przyrody, ukazującym storczyki jako fenomen na styku kolonialnych ekspedycji, arystokratycznych mód i botanicznych innowacji. Będzie to opowieść o roślinach, które zmieniły nie tylko europejskie ogrody, ale także sposób postrzegania natury przez człowieka.

W programie:

  • Historia podboju Europy przez storczyki – od pierwszych ekspedycji po rozwój kolekcji w ogrodach botanicznych.
  • Rola podróżników i botaników – w tym Józefa Warszewicza, którzy łączył naukę z pasją odkrywania.
  • Storczykarnie arystokratycznych rezydencji – ich znaczenie jako miejsc ekspozycji egzotyki i symbolu statusu.
  • Ewolucja uprawy storczyków – od szklarniowych laboratoriów po domowe parapety.
  • W ramach spotkania możliwe będzie zwiedzenie wystawy w dawnej Oranżerii, prezentującej m.in. historyczne ryciny roślin w niej uprawianych.

Cena biletu wstępu 5 zł/  liczba miejsc ograniczona. Wejściówki dostępne wyłącznie w dawnej Oranżerii.

Zapisy i rezerwacje miejsc: edukacja@zamek-lancut.pl, tel. 17 749 38 95

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu wydarzeń „Przyjemności świata tego” i jest częścią projektu kulturalno-edukacyjnego Muzeum-Zamek w Łańcucie „Prace remontowo, konserwatorskie i budowlane Oranżerii oraz Ujeżdżalni w ramach przedsięwzięcia „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni edukacyjnych OR-KA II, III,IV,VII”.

Joanna Garbulińska-Charchut

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...