W czasie ostatniego posiedzenia stowarzyszenia Europa Nostra Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka Międzynarodowego Centrum Kultury, została powołana na stanowisko członkini Zarządu Rady.
Europa Nostra to ogólnoeuropejska federacja organizacji i instytucji zajmujących się dziedzictwem kulturowym i naturalnym. Agata Wąsowska-Pawlik jest członkinią Rady Europa Nostra od 2022 roku, a MCK od blisko trzydziestu lat jest członkiem stowarzyszonym. Wejście do Zarządu oznacza dla niej nie tylko awans, ale także zwiększenie odpowiedzialności i obowiązków, bo w jego skład wchodzi tylko 12 osób, które wspólnie nadzorują politykę strategiczną kierunek i działania Europa Nostra. Kadencja Zarządu trwa 3 lata, a Agata Wąsowska-Pawlik otrzymała powołanie wraz ze Stefanią Pignatelli Gladstone, kuratorką i kustoszką z Włoch.
– Zdecydowałam się kandydować gdyż zależy mi, aby głos Europy Środkowej był głośniej słyszalny. Istotne dla mnie jest zróżnicowane geograficzne członków Zarządu Europa Nostra. Są osoby reprezentujące m.in. Wielką Brytanię, Finlandię, Francję, Grecję, czy Włochy. Każdy z nas wnosi swoją regionalną perspektywę. A dzięki temu, że mamy w Krakowie Europa Nostra Hub nasze działania mogą się uzupełniać – wyjaśnia Agata Wąsowska-Pawlik.
Europa Nostra została założona 29 listopada 1963 roku w Paryżu i od tego czasu propaguje, chroni i działa na rzecz dziedzictwa. Jest uznawana za największą i najbardziej reprezentatywną sieć dziedzictwa kulturowego, a jej członkowie działają w ponad czterdziestu krajach. Utrzymuje bliskie stosunki z Unią Europejską, Radą Europy, UNESCO i innymi organami międzynarodowymi. Federacja przyznaje Europejską Nagrodę Dziedzictwa | Nagrodę Europa Nostra,najważniejsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w Europie. W 2023 roku wśród laureatów znalazł się projekt konserwacji Ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie, a prof. Jacek Purchla, założyciel i wieloletni dyrektor MCK, został wybrany na przewodniczącego jury Nagrody w 2024 roku.
Członkowie Europa Nostra tworzą wspólnie sieć dialogu i debaty, promują najlepsze osiągnięcia z zakresu dziedzictwa, prowadzą kampanię przeciwko zagrożeniom dla obiektów dziedzictwa, miejsc i krajobrazów oraz lobbują na rzecz zrównoważonej polityki i wysokich standardów jakości w odniesieniu do dziedzictwa.
Agata Wąsowska-Pawlik jest także członkinią Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM, Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa, zasiada: w Radzie Muzeum Etnograficznego w Krakowie (2021-2024), Radzie Muzeum Fotografii w Krakowie (2020-2024) i Radzie Muzeum Krakowa (2021-2023). W 2018 roku odznaczona Węgierskim Złotym Krzyżem Zasługi, w 2020 Krzyżem Kawalerskim Orderu „Za Zasługi dla Litwy”.
tekst: Dorota Korohoda, foto: Michał Korta