sobota, 4 maja, 2024

„Architektura nowoczesnego Wilna” – spotkanie w Międzynarodowym Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie poświęcone skomplikowanym losom Wilna zapisanym w jego nowoczesnej architekturze. Z dr Rasą Antanavičiūtė, Anną Syską i prof. Andrzejem Szczerskim rozmawiał będzie dr Michał Wiśniewski. Wydarzenie odbędzie się 14 września br. o godzinie 18.00 w sali „Pod Kruki” MCK przy Rynku Głównym 25 i zostanie poprowadzone w dwóch językach – polskim i litewskim.

Skomplikowane dzieje Wilna zostały zapisane w budynkach.Na początku XX wieku prowincjonalne miasto na zachodnich obrzeżach Rosji świadkowało rozwojowi secesji i architektury regionalnej. W okresie międzywojennym stolica województwa II Rzeczpospolitej była przestrzenią powstawania budynków modernistycznych. Po wojnie, w granicach ZSRR, Wilno rozbudowywano w oparciu o wzory realizmu socjalistycznego, a po 1956 roku powojennego modernizmu. Odzyskanie przez Litwę niepodległości i ustanowienie stolicy w Wilnie sprzyja rozwojowi lokalnej szkoły architektury, wykorzystującej wzorce skandynawskie.

O tych okresach i fenomenach opowiada przewodnik po architekturze Wilna XX wieku przygotowany pod redakcją Mariji Drėmaitė, Rūty Leitanaitė i Juliji Reklaitė, który w 2019 roku został opublikowany w języku polskim przez Centrum Architektury.

Biogramy:

Rasa Antanavičiūtė – doktorka nauk o sztuce, dyrektorka Muzeum Wilna; współtwórczyni i była  dyrektorka Nida Art Colony. Kuratorka wystaw sztuki współczesnej; komisarz i producentka pawilonu litewskiego na 58. Biennale w Wenecji (2019).  W latach 2017 i 2018 (wraz z dr Mariją Drėmaitė i dr Karolisem Kučiauskasem) przeprowadziła studium wykonalności „Muzeum Miejskiego i Centrum Badawczego Wilna”. Interesuje się formami przejawiania się władzy politycznej w przestrzeni publicznej oraz ich relacją z pamięcią i tożsamością. Autorka monografii „Sztuka i polityka w przestrzeni publicznej Wilna” (2019).

Anna Syska – historyczka i popularyzatorka architektury. Autorka książki „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim”. Zajmuje się dziedzictwem kulturowym województwa śląskiego i zachodniej Małopolski, a zwłaszcza architekturą XX wieku. Pracuje jako Miejska Konserwator Zabytków w Tychach. Miłośniczka kundli i ceramiki wytwórni Steatyt. Prowadzi popularny profil na Instagramie @to_tylko_architektura.

Andrzej Szczerski – profesor nauk humanistycznych, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk sztuki. Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Autor licznych publikacji poświęconych sztuce współczesnej oraz sztuce XX wieku – książek i artykułów w tematycznych katalogach i czasopismach. Kurator wystaw w Polsce i zagranicą, m.in. „Symbolism in Poland and Britain” w Tate Britain w Londynie (2009), „#dziedzictwo” w Muzeum Narodowym w Krakowie (2017) i „Young Poland. An Arts and Crafts Movement” w William Morris Gallery w Londynie oraz cyklu wystaw „4xNowoczesność” realizowanych w Muzeum Narodowym w Krakowie w latach 2020-2024.

Michał Wiśniewski – doktor nauk humanistycznych, absolwent historii sztuki i architektury. Kierownik Ośrodka Edukacji – Akademii Dziedzictwa Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, adiunkt w Katedrze Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Stypendysta Fulbrighta. Autor lub współautor kilkudziesięciu publikacji o architekturze Europy Środkowej XIX i XX w. Kurator wystaw o architekturze, m.in „Impossible Objects” w Pawilonie Polskim podczas 14. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji (2014).

tekst: Dorota Korohoda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...