niedziela, 1 października, 2023

Słowiańskie nazwy geograficzne w Niemczech

Zapraszamy na prezentację publikacji Słowiańskie nazwy geograficzne w Niemczech i spotkanie z jej autorami: Tadeuszem Białeckim i Andrzejem Chludzińskim we wtorek 19 września o godz. 17:00.

Tadeusz Białecki, Andrzej Chludziński: Słowiańskie nazwy geograficzne w Niemczech. Część I C: Pomorze Przednie (bez Rugii), Meklemburgia i Holsztyn, Szczecin – Pruszcz Gdański, 2023

Publikacja ta jest kontynuacją serii z lat 2018 i 2020 omawiającej  nazewnictwo Pomorza Przedniego (bez Rugii), Meklemburgii i Holsztynu. Dotyczy obecnie funkcjonujących miejscowości i obiektów, choć niekiedy z odwołaniami do już nieistniejących. Ma formę słownika w układzie gniazdowym, czyli pod jednym hasłem można znaleźć kilka obiektów o podobnej etymologii nazw.  Celem autorów jest ukazanie kolejnych toponimów na tle porównawczym, zarówno lokalnym, regionalnym, jak i szerszym – zwłaszcza polskim, ale i słowiańskim. Odwołują się zarówno do wydarzeń historycznych jak i kultury oraz topografii. Prezentują wybór nazw i obiektów – ich zdaniem – najciekawszych, najbardziej reprezentatywnych, których opracowania można odnieść do pozostałych słowiańskich nazw geograficznych na omawianym terenie.

Data: 19 września 2023, godz. 17:00
Miejsce: Sala im. Zbigniewa Herberta, Książnica Pomorska w Szczecinie

Źródło: Książnica Pomorska w Szczecinie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora