niedziela, 1 października, 2023

ARKADY – Wydawnictwo akademickie i historyczne

Wydawnictwo ARKADY działa na rynku wydawniczym od maja 1957 roku, natomiast od 1992 roku widnieje jako spółka pracownicza z o.o. Jest firmą o wyłącznie polskim kapitale. W 2003 roku wdrożyliśmy system sprzedaży książek poprzez 2 firmy dystrybucyjne. Siedzibą wydawnictwa oraz księgarni firmowej jest kamienica na warszawskim Powiślu przy ul. Dobrej 28.

Najważniejszym wyznacznikiem działalności naszego wydawnictwa jest zapewnienie naszym publikacjom najwyższego poziomu zarówno pod względem treści, jak i formy udostępnianych książek. Nasza roczna produkcja to ok. 50 nowych tytułów i ok. 50 dodruków. Proporcja ta świadczy o bardzo dużym  procencie trafionych tytułów, które cieszą się nieustającym powodzeniem.

Przez ponad sześć dekad działalności ARKADOM że udało nam się zbudować rozpoznawalną i cenioną markę na polskim rynku wydawniczym oraz zyskać zaufanie wielu czytelników. Przez wiele lat nasze wydawnictwo skupiało się na publikacjach akademickich i popularnonaukowych, w tym głównie z zakresu takich tematów jak budownictwo, architektura i sztuka. Wydaliśmy wiele dzieł, które przez dziesięciolecia służyły i nadal służą kolejnym pokoleniom studentów.

Wydawnictwo albumowe: historia sztuki i architektury

Najbardziej znaną edycją ostatniego ćwierćwiecza jest Sztuka świata, najobszerniejsza historia sztuki powszechnej wydana w języku polskim. To największe przedsięwzięcie edytorskie w historii Arkad oparte było na bazie 10-tomowego hiszpańskiego wydawnictwa SALVAT. Polska edycja rozszerzona została do 18 tomów tworzących najpełniejszą publikację prezentującą sztukę powszechną. Przedsięwzięcie to jest jednocześnie handlowym fenomenem – poszczególne tomy mają nawet po kilkanaście wznowień. Po tym wielkim sukcesie w 2004 roku rozpoczęto – na wzór Sztuki świata – wydanie siedmiotomowej serii Sztuka polska, poświęconej prezentacji dziejów architektury, malarstwa, rzemiosła i innych dziedzin działalności artystycznej na ziemiach polskich. Cykl ten ukończono w 2022 roku tomem Sztuka XX i początku XXI wieku. Poszczególne tomy: Romanizm, Gotyk, Renesans i manieryzm, Wczesny i dojrzały barok (XVII wiek), Późny barok, rokoko i klasycyzm (XVIII wiek), Sztuka XIX wieku, Sztuka XX i początku XXI wieku przygotowane zostały przez najwybitniejszych specjalistów w zakresie poszczególnych epok.

Następną publikacją, z której jesteśmy dumni, jest prawie 900-stronicowa SZTUKA PO 1900 roku. Modernizm. Antymodernizm. Postmodernizm, której autorami są najwybitniejsi znawcy sztuki współczesnej: Hal Foster, Rosalind Krauss, Yve-Alain Bois, Benjamin H.D. Buchloh i David Joselit. Omawia ona chronologicznie zmiany zachodzące w sztuce XX i XXI wieku od roku 1900 aż do 2016. Każdy ze 130 artykułów koncentruje się na kluczowym wydarzeniu, jakim było powstanie przełomowego dzieła, publikacja ważnego tekstu lub otwarcie dużej wystawy…  Autorzy docenili także dorobek dwójki polskich artystów: Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro.

Przez lata prezentowaliśmy naszym czytelnikom sylwetki i dzieła najwybitniejszych światowych artystów. Leonardo da Vinci, El Greco, Gustav Klimt, Alfons Mucha, Pablo Picasso czy Salvador Dali to tylko kilku z największych twórców, których monografie wydaliśmy w ciągu ostatnich lat. Najnowszą serią, która przybliża w detalach dzieła najsłynniejszych malarzy, są Zbliżenia. W jej ramach pojawiły się pięknie ilustrowane albumy prezentujące twórczość Dürera, Boscha, Caravaggia, Bruegla czy Vermeera, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem naszych czytelników. Duża popularność tej serii sprawiła, że postanowiliśmy ją uzupełnić o polskie nazwiska – w przygotowaniu są albumy poświęcone Jackowi Malczewskiemu, Henrykowi Siemiradzkiemu i Janowi Matejce.

Seria ta właśnie została objęta patronatem medialnym portalu MuzeON.

Swoich odbiorców znalazły niezwykle cenne cykle: Leksykon zabytków architektury poszczególnych regionów Polski (w tym 2 tomy zabytków na Kresach), Poradnik dla kolekcjonerów, seria Historia, Jak czytać oraz Jakie to proste. Znaczącym osiągnięciem było też bibliofilskie wydanie faksymile Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego. Jego pierwszy, oprawiony w białą skórę egzemplarz otrzymał papież Jan Paweł II.

Od początku działalności jako wydawnictwo albumowe przybliżamy naszym czytelnikom nie tylko osiągnięcia kultury narodowej, ale także światowe arcydzieła sztuki i architektury. Mamy też istotny wpływ na postrzeganie Polski, jej kultury i sztuki za granicą. Nasze publikacje ukazały się w tłumaczeniu na 14 języków obcych. Przez ponad 65 lat wiele pokoleń Polaków zdobywało wiedzę i kształtowało swą wrażliwość estetyczną, korzystając z arkadowskich  albumów, leksykonów, słowników, podręczników akademickich, poradników. Tysiące domowych bibliotek wypełniły takie serie, jak Sztuka świata, Sztuka polska, Wielka historia sztuki, Patrzę, podziwiam, poznaję czy najwspanialsza na polskim rynku kolekcja Arcydzieła malarstwa, w której ukazało się 18 tomów, m.in. Watykan, Ermitaż, Luwr, Narodowa Galeria w Waszyngtonie, Stara Pinakoteka w Monachium, ale także Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Narodowe w Krakowie i Kolekcja Książąt Czartoryskich, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu i ostatnie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Innym dokonaniem ARKAD jest publikacja albumów o Polsce w wersji polskiej i polsko-angielskiej, poświęconych historii naszego kraju pisanej drewnem, cegłą i kamieniem. Prezentują one najbardziej charakterystyczne zabytki architektury widziane obiektywem znakomitych fotografików z zajmującymi tekstami historyków, eseistów i podróżników.

Publikacje z dziedziny designu i mody

Kolejnym osiągnięciem naszej oficyny są publikacje z dziedziny mody i designu. Tysiące odbiorców znalazła Historia mody ukazująca dzieje ubiorów od czasów prehistorycznych do końca XX wieku. Krajowym odpowiednikiem tej publikacji było 1000 lat ubiorów w Polsce Anny Sieradzkiej. Wielkim powodzeniem cieszy się Moda Vintage oraz poradniki kierowane do osób zajmujących się modą.

Najnowszym przebojem jest cykl Historia kultowych domów mody. Jest to seria książek poświęcona słynnym markom modowym, które w świecie fashion odniosły globalny sukces. Publikacje zawierają opisy, w których uwzględniono całą historię rozwoju danej marki odzieżowej. Od trudnych początków, podczas których twórcy firmy musieli mierzyć się z wieloma przeciwnościami losów, które niekiedy bardzo konkretnie narzucały przyjęte zasady i ściśle określone normy – aż do okresu, w którym szeroko pojęta definicja mody zyskała całkowitą swobodę. Wraz z biegiem lat producenci oraz projektanci produktów odzieżowych wymyślali coraz to barwniejsze, odważniejsze i zapierające dech w piersiach projekty i kolekcje, co zrewolucjonizowało dotychczasowe myślenie społeczeństwa o modzie. Nieustanna ewolucja tzw. marki luksusowej spowodowała, że miłośnicy stylu coraz chętniej sięgali po tekstylia, które zaczęły oznaczać przepych, klasę czy prestiż oraz wyznaczały najnowsze trendy na świecie. Każdy z tytułów oprócz kompletnej historii dziejów danej firmy, zawiera także wiele interesujących fotografii wybitnych projektów, produktów oraz zdjęcia z kolekcji i pokazów mody.

Wśród serii ukazały się następujące tytuły: Gucci, Chanel , Louis Vuitton, Dior oraz nowość – Yves Saint Laurent. Nie ma na świecie chyba takiej osoby, która nie znałaby słynnej torby z ornamentem LV, skórzanych wyrobów Gucci’ego, perfum Dior’a i słynnego zapachu Chanel N°5 czy damskiego garnituru zaproponowanego przez YSL, który zszokował świat swoimi projektami rozpoczynając dynamiczną rewolucje seksualną. Dzięki rozpoznawalnym, kultowym projektom, marki odnosiły coraz to większe sukcesy finansowe, a po ich oferty sięgali znani aktorzy, millenialsi i celebryci, którzy rozsławiali wizerunek firmy, tworząc status tzw. ikony stylu. Aby utrzymać się na wysokim poziomie kreatorzy projektów, do dnia dzisiejszego tworzą nieraz niezwykle wizjonerskie, kontrowersyjne i elektryzujące koncepcje.

W sierpniu do naszej kolekcji dołączyły kolejne dwa tytuły z serii: Prada i Hermès. Poznaj kreatywny świat stylu, skrojony na miarę kultowego domu mody !

Publikacje dla studentów

ARKADY to również wydawca niezwykle wysoko cenionych książek technicznych, zwłaszcza z dziedziny budownictwa. W ostatnich kilku latach opublikowaliśmy wiele wartościowych podręczników akademickich, książek naukowych i poradników fachowych. Są wśród nich tak cenione na rynku pozycje jak Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego Ernsta Neuferta, 5-tomowe Budownictwo ogólne czy Nowy poradnik majstra budowlanego.

Imprint LeTra

Po wydaniu kilku tytułów z dziedziny literatury takich, jak serie Tifany Snow i Klany czy tom Bozetto. Klątwa i Medium – Wydawnictwo postanowiło utworzyć Imprint LeTra. Z tym znakiem ukazują się intrygujące i trzymające w napięciu powieści prezentujące losy  zaginionych, fałszowanych, czasami na zawsze utraconych dzieł malarskich, rzeźbiarskich czy architektonicznych – bezcennych skarbów kultury materialnej. Sztuka jest pełnoprawną bohaterką książek opowiadających o znanych obrazach albo odsłaniających nieodkryte dotychczas strony biografii wybitnych twórców. Nietuzinkowe postaci ze świata sztuki, żądza posiadania fortuny wynikająca z ciągle rosnącej wartości dzieł czy też zbrodnie popełniane dla sztuki – to wszystko znajdą czytelnicy w przygotowywanych przez nas thrillerach, kryminałach, powieściach obyczajowych i historycznych. Zapraszamy do mrocznego i fascynującego świata hochsztaplerów, fałszerzy, złodziei i postaci ze słynnych dzieł, gdzie prawda historii i fikcja sztuki mieszają się, tworząc nieprzewidziane kombinacje…

Współpracujemy z najlepszymi

Nasze publikacje przygotowywane są przez największe autorytety. Pisali dla nas m.in.: Jan Białostocki, Aleksander Gieysztor, Dorota Folga-Januszewska, Joanna Hübner-Wojciechowska, Michał Janocha, Stanisław Lorentz, Kazimierz Michałowski, Maria Poprzęcka, Przemysław Trzeciak, Maria Rzepińska, Anna Sieradzka, Wojciech Włodarczyk, Jan Zachwatowicz. Swoją renomę ARKADY zawdzięczają także współpracy z  najlepszym grafikami: Maciejem Buszewiczem, Maciejem Januszewskim, fotografikami  Grzegorzem Bobrowiczem, Zbigniewem Dubielem i redaktorami: Anną Gogut, Marią i Andrzejem Łotyszom oraz wielu innym.

Nagrody i wyróżnienia

Pomimo wielkiej konkurencji na rynku książki nasze Wydawnictwo stara się zachować ambitną, popularnonaukową linię programową i edukacyjny charakter publikacji. Książki z logo Arkad utrzymują najwyższą jakość edytorską i merytoryczną rzetelność. Dowodem tego są nie tylko rzesze wiernych czytelników, ale i liczne nagrody, w tym: Polskie Godło Promocyjne „Teraz Polska” i  tytuł „Wydawcy Roku 2011”, „Zasłużony dla Warszawy”, statuetki Feniksa, Geparda Biznesu, Lidera Rynku, kilkanaście tytułów „Najpiękniejsza książka roku”, kilka Piór Fredry, dziesiątki wyróżnień i dyplomów, których ogromna kolekcja zdobi nie tylko gabinet prezes Janiny Krysiak, ale całą siedzibę wydawnictwa.

Ludzie ARKAD

To wszystko nie byłoby możliwe bez ludzi, którzy oddali sprawie książki całą swoją wiedzę, doświadczenie i z ogromnym zaangażowaniem traktowali pracę w ARKADACH jako misję kulturotwórczą. To dzięki ich pracy Wydawnictwo istnieje i każdego roku oddaje do rąk czytelników nowe, mądre i piękne książki, świadcząc profesjonalne usługi wydawnicze  na najwyższym, światowym poziomie.

Dyrektorzy Wydawnictwa ARKADY w latach:

Tadeusz Filipczak 1957-1966

Eugeniusz Piliszek 1966-1989

Stefan Muszyński 1989-1992

Janina Krysiak 1992 – do teraz

tekst: Natalia Krzeszczakowska, Tadeusz Deptuła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora