niedziela, 3 marca, 2024

Czarne tło

Muzeum Ziemi Lubuskiej ma przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy twórczości Maryny Mazur pt. Czarne tło. Wydarzenie odbędzie się 10 marca 2023 r. o godzinie 17:00 w gmachu Muzeum.

Wystawa prac artystki to przede wszystkim krytyczne spojrzenie na niszczycielską działalność człowieka, której dosadnym przejawem jest rywalizacja o dominację w kosmosie. Łączy się to z badaniami obszaru, który artystka nazywa „terenami [nie]formalnymi”. Punktem wyjścia do podjęcia tematu była książka pt. „Księżyc zdobyty” (1959 r.), znaleziona przez artystkę w miejskim regale. Autor opisał w niej m.in. teorie i projekty fizyka Konstantego Ciołkowskiego, które umożliwiły rozwój technologii pozwalającej na eksplorację kosmosu. Niestety często kryła się za nią działalność wojskowa i wywiadowcza.

Na wystawie zostaną pokazane prace wykonane w różnych technikach graficznych (w tym autorskich), malarstwo olejne, a także liczne obiekty, będące częścią większej instalacji. Istotną rolę będzie odgrywało światło. W nawiązaniu do tematu, koncepcji wystawy towarzyszy zamysł swoistego zawłaszczenia przestrzeni galerii jako terenu, który podlega artystom i prezentowanym przez nich ideom.

Wystawę będzie dostępna do 15.04.2023.

Maryna Mazur – absolwentka Instytutu Sztuk Wizualnych UZ oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (dyplom w Pracowni Druku Wklęsłego pod kierunkiem prof. Piotra Szurka). Doktorat obroniła w 2018 r. na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Adiunktka w Pracowni Grafiki – Wklęsłodruk i Wypukłodruk w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ III oraz Pracowni Grafiki na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Japonii, Austrii, Chinach, Rumunii, Grecji, Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się grafiką, malarstwem, fotografią, tworzy obiekty.

Tekst: Julia Molibog

Grafika: Muzeum Ziemi Lubuskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowsk...

Miło nam poinformować, iż portal MuzeOn objął patronat medialny nad nową wystaw...

Sztuka i instrumenty etniczne. Kolekcj...

Wystawa czynna: 19.01.2024-30.03.2024Kurator: Edward HałajkoWernisaż: Fotorelac...

Jarmark Wielkanocny w Szreniawie ̵...

Zwiedzający mogą liczyć na bogatą ofertę rękodzieła i wiele atrakcji związanych...

Wystawa „Prymityw” z Powiś...

Wystawa przybliża twórczość Leona Kudły – rzeźbiarza uznanego za jednego z najw...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin –...

PRZEDSPRZEDAŻ - CENA  32,94 zł ! Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin...