czwartek, 8 czerwca, 2023

Czarne tło

Muzeum Ziemi Lubuskiej ma przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy twórczości Maryny Mazur pt. Czarne tło. Wydarzenie odbędzie się 10 marca 2023 r. o godzinie 17:00 w gmachu Muzeum.

Wystawa prac artystki to przede wszystkim krytyczne spojrzenie na niszczycielską działalność człowieka, której dosadnym przejawem jest rywalizacja o dominację w kosmosie. Łączy się to z badaniami obszaru, który artystka nazywa „terenami [nie]formalnymi”. Punktem wyjścia do podjęcia tematu była książka pt. „Księżyc zdobyty” (1959 r.), znaleziona przez artystkę w miejskim regale. Autor opisał w niej m.in. teorie i projekty fizyka Konstantego Ciołkowskiego, które umożliwiły rozwój technologii pozwalającej na eksplorację kosmosu. Niestety często kryła się za nią działalność wojskowa i wywiadowcza.

Na wystawie zostaną pokazane prace wykonane w różnych technikach graficznych (w tym autorskich), malarstwo olejne, a także liczne obiekty, będące częścią większej instalacji. Istotną rolę będzie odgrywało światło. W nawiązaniu do tematu, koncepcji wystawy towarzyszy zamysł swoistego zawłaszczenia przestrzeni galerii jako terenu, który podlega artystom i prezentowanym przez nich ideom.

Wystawę będzie dostępna do 15.04.2023.

Maryna Mazur – absolwentka Instytutu Sztuk Wizualnych UZ oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (dyplom w Pracowni Druku Wklęsłego pod kierunkiem prof. Piotra Szurka). Doktorat obroniła w 2018 r. na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Adiunktka w Pracowni Grafiki – Wklęsłodruk i Wypukłodruk w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ III oraz Pracowni Grafiki na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Japonii, Austrii, Chinach, Rumunii, Grecji, Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się grafiką, malarstwem, fotografią, tworzy obiekty.

Tekst: Julia Molibog

Grafika: Muzeum Ziemi Lubuskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora