czwartek, 13 czerwca, 2024

Czerwiec w Muzeum Miasta Gdyni!

Tu Muzeum Miasta Gdyni – ogłaszamy to, co nadchodzi – a nadchodzi czerwiec w muzeum – najprawdopodobniej najwspanialszy miesiąc w roku!

Tuż przed wakacjami otwieramy nową, wielką wystawę: „To nie jest magazyn”, czyli ekspozycyjną opowieść o naszych zbiorach – sztuka, rzeźby, grafiki, tkaniny, ale też dizajn i aspekty konserwatorskie. Na przestrzeni ponad 200 m2 będzie można zobaczyć ponad pół tysiąca obiektów w nietypowej formie wystawienniczej o charakterze technicznym i uporządkowanym. Dzięki licznym zabiegom i muzealnym trikom wydobędziemy z naszej kolekcji na światło dzienne obiekty nieoczywiste: duże, zbiorowe, wieloelementowe reprezentowane przez różne media: obrazy, modele rzeźb, matryce graficzne, miniatury tkackie, przedmioty kultury materialnej i inne. Warto przyjrzeć się im z bliska! Wernisaż już 21 czerwca!

Korzystając z pogody będziemy włóczyć się po mieście – przeróżnymi ścieżkami i szlakami, których jeszcze nie znacie. Zapraszamy na wędrówkę śladami najważniejszego gdyńskiego artysty – awangardzisty: Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego, to dla fanów sztuki. Dla fanów militariów, prawdziwa spacerowa gratka: spacer historyczny po Leszczynkach i po Grabówku z wejściem do świetnie zachowanego schronu przeciwlotniczego przy ul. Morskiej 189. Będzie to okazja do zapoznania się z działaniem schronu i zagadnieniami z zakresu obrony cywilnej. Gdyńskie seniorki i seniorów będziemy namawiać na kolejny już spacer architektoniczny: tym razem będziemy odkrywać niemodernistyczną zabudowę miasta – bo Gdynia to nie tylko modernizm, to także prawdziwe architektoniczne skarby licznych innych architektonicznych nurtów!

W czerwcu wraca też nasz największy edukacyjny hit: NOCOWANIE W MUZEUM. Już nie mieliśmy sumienia dalej odmawiać licznym prośbom o powtórzenie tego wyjątkowego wydarzenia. 7 czerwca, zapraszamy młodych odkrywców przygód wraz z opiekunami na nocne harce w muzeum. W tym roku program jest iście detektywistyczny!

Czerwcowe spotkania z licznymi autorkami i autorami, artystami i architektami ciężko już zliczyć. W tym miesiącu zagoszczą u nas m.in.: Malwina Konopacka, Anna Orchowska, Michał Dudkowski, Krzysztof Jaryczewski i Kamil Wicik oraz Jakub Szczęsny. Na spotkaniach z publicznością podzielą się z nami swoją twórczością, wrażliwością, przemyśleniami. Mury Muzeum wypełni wtedy mądra, twórcza energia!

A oprócz tego, oczywiście: oprowadzania po naszych wystawach i magazynach, edukacyjne spotkania ze sztuką w ramach cyklu „Akademia Sztuki”, muzealny sklep i nieprzyzwoita bliskość gdyńskiej plaży.

Cieszmy się tym wszystkim wspólnie!
Do zobaczenia #wmuzeum

Wydarzenia i informacje Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

2.06.2024, godz. 14:00 Muzeum od kuchni –  oprowadzanie po muzealnym magazynie dokumentów, planów i plakatów

7.06.2024, godz. 20:00 Dzień Rodzinny: Nocowanie w Muzeum

9.06.2024, godz. 14:00 Gdynia – Dzieło Otwarte – oprowadzanie po wystawie

12.06.2024, godz. 12:30 Klub Doborowego Towarzystwa: Perły niemodernizmu – spacer architektoniczny dla gdyńskich seniorek i seniorów

12.06.2024, godz. 18:00 Gdynia Nadaje: Po drodze z Kachem – spacer śladami Kazimierza Ostrowskiego

13.06.2024,godz 18:00 “Byłem w piekle. Krzysztof Jaryczewski szczerze do bólu” –  Spotkanie z Kamilem Wicikiem oraz Krzysztofem Jaryczewskim wokół książki

16.06.2024, godz. 14:00 Gdynia – Dzieło Otwarte – oprowadzanie po wystawie

21.06.2024, godz. 18:00 To nie jest magazyn – wernisaż wystawy

23.06.2024, godz. 14:00 To nie jest magazyn – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

24.06.2024, godz. 18:30 Spotkanie z Michałem Dudkowskim wokół książki “W stronę modernizmu. Architekt Romuald Miller”

25.06.2024, godz. 18:00 Frontem do morza. Plan, budowa i architektura portu w Gdyni – spotkanie z Anną Orchowską z okazji Święta Morza

26.06.2024, godz. 17:00 Anatomia sztuki: Zmruż oczy – o światłocieniu w sztuce –  spotkanie dla dorosłych

26.06.2024, godz. 18:00 Malwina Konopacka o dizajnie – rozmowa z cyklu “Jakub Szczęsny zaprasza…”

29.06.2024, godz. 10:00 Gdynia Nadaje: Militarna historia Leszczynek I Grabówka – spacer historyczny z wejściem do schronu

30.06.2024, godz. 14:00 Gdynia – Dzieło Otwarte – oprowadzanie po wystawie

Muzeum od kuchni – oprowadzanie po muzealnym magazynie dokumentów, planów i plakatów

Termin: 2.06.2024 r., godz. 14:00

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie oraz na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Dawid Gajos / Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 12 osób

Zastanawiasz się, gdzie gromadzimy nasze muzealne skarby? Statystyki mówią, że jedynie 2% obiektów gromadzonych przez muzea można zobaczyć na salach wystawowych. A co z pozostałymi? Co dzieje się  z muzealiami po zakończonej wystawie? Przyjdźcie i zobaczcie sami! Otwieramy dla Was nasze magazyny! W tę wyjątkową niedzielę będziecie mogli poznać muzealny magazyn Działu Historycznego, w którym zgromadzone są dokumenty życia społecznego, plany, mapy i plakaty. Łącznie ponad 13 000 obiektów! Opiekun zbioru dokumentów Dawid Gajos oprowadzi Was po miejscach niedostępnych na co dzień i odpowie na wszystkie pytania. Zapraszamy do obejrzenia muzeum od kuchni!

Dzień Rodzinny: Nocowanie w Muzeum 

Termin: 7.06.2024 r., godz. 20:00

Bilety w cenie 15 zł od dziecka, opiekunowie bezpłatnie, do nabycia w kasie oraz na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Olga Lewandowska, Patrycja Wójcik / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 15 dzieci + 30 opiekunów

W ubiegłym roku pracownicy Muzeum zauważyli, że eksponaty na jednej z wystaw nocą zmieniają swoje położenie… Uczestnicy zeszłorocznego nocowania badali tę tajemniczą sprawę, jednak pozostała nierozwiązana. Tajemnicza postać znów buszuje w przestrzeni wystaw i znowu miesza! Czy uczestniczkom i uczestnikom uda się ją przyłapać? Lasse i Maja, Ture Sventon, a nawet Baltazar Gąbka mieliby ręce pełne roboty! Poszlaki, dowody i wskazówki rodzinne drużyny detektywistyczne będą mogły znaleźć w przestrzeni wystaw.

Nocowanie w Muzeum to nasz hit i numer popisowy! W czasie nocowanki, rodziny z dziećmi mają okazję przeżyć niesamowitą przygodę: foyer muzeum wypełniają namioty, śpiwory, maty i poduszki, przyniesione przez uczestników. Muzealne zakamarki uczestnicy poznają z zupełnie innej strony, w towarzystwie innych rodzin. Liczne zadania i zagadki wymagają współpracy i sprytu. Z doświadczenia wiemy, że nawet najbardziej podekscytowani uczestnicy i uczestniczki, w końcu padają ze zmęczenia. Wszyscy śnią tej nocy o… Gdyni.

*Niezbędne informacje organizacyjne, uczestnicy, którzy zakupili bilet otrzymają mailowo z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Gdynia – Dzieło Otwarte  –  oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie

Terminy: 9, 16, 30.06.2024 r., godz. 14:00

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie oraz na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Weronika Szerle / Dział Sztuki, Dariusz Małszycki, / Dział Historyczny, dr Marcin Szerle / Ośrodek Badań nad Gdynią

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 50 osób

Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. Jedne są bardzo ważne, inne mniej; jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze: z jednej strony marzenie o Polsce nowoczesnej, dynamicznej, śmiało patrzącej w przyszłość, z drugiej – zakorzeniony w narodowej historii romantyczny patriotyzm. Modernizacyjny wysiłek młodego państwa, które pragnęło nadrobić cywilizacyjne zapóźnienie, spotkał się więc z potrzebą służby ojczyźnie. Bez tego spotkania nie byłoby Gdyni, nie powstałby wzniesiony od podstaw wielki nadbałtycki port ani rosnące w „amerykańskim” tempie miasto, które stały się rychło przedmiotem powszechnej dumy.

O wielowątkowej historii Gdyni podczas niedzielnych oprowadzań po wystawie stałej opowiedzą pracownice i pracownicy naszego muzeum. 

Klub Doborowego Towarzystwa: Perły niemodernizmu Gdyni – spacer architektoniczny dla gdyńskich seniorek iseniorów

Termin: 12.06.2024 r., godz. 12:30

Bilety: 5 zł do nabycia w kasie oraz na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Patrycja Wójcik / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 50 osób

Czy Gdynia to tylko modernizm? A jeżeli nie, to jakie style architektoniczne oprócz tego, można znaleźć na gdyńskich ulicach? Czy to przypadek, że niektóre z budynków wyglądają zupełnie inaczej? Podczas spaceru porozmawiamy głównie o architekturze Śródmieścia. Przyjrzymy się dokładniej kamienicy Władysława Budyna przy Świętojańskiej. Czy jej neoklasyczny charakter pasuje do naszego miasta?  A może jej wygląd jest bezpośrednio związany z funkcją jaką w latach 30-tych XX w. pełniła? Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy szukać spacerując wspólnie ulicami Śródmieścia.

Gdynia Nadaje: Po drodze z Kachem. Spacer śladami Kazimierza Ostrowskiego Termin: 12.06.2024 r., godz. 18:00

Spacer bezpłatny, obowiązują zapisy na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Weronika Szerle / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 50 osób

Kazimierz „Kachu” Ostrowski (1917 – 1999) to wszechstronny artysta, który przez ponad 60 lat żył i tworzył w Gdyni. Podczas premierowego spaceru w obrębie śródmieścia Gdyni zobaczymy dzieła „Kacha” w przestrzeni jego ukochanego miasta, dowiemy się gdzie mieszkał i pracował ten charakterystyczny i charakterny twórca oraz poznamy miejsca związane z jego bogatą twórczością. Zapraszamy serdecznie!

Kazimierz „Kachu” Ostrowski (1917 – 1999) – awangardzista z Gdyni, malarz, twórca monumentalnych kompozycji architektonicznych wykonanych w technice sgraffito i mozaiki w Gdyni i w Gdańsku, projektant gobelinów, dywanów i witraży. Wpływowa postać powojennego środowiska artystycznego Wybrzeża, uwielbiany przez studentów profesor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przez dekady „Kachu” mieszkając i tworząc w Gdyni”, w unikalny sposób łącząc kolor i geometrię, odmalowywał tożsamość tego młodego, portowego miasta. Lokalna, gdyńska tematyka stanowiła sedno jego artystycznej duszy, a jej głosem była abstrakcja – międzynarodowy język awangardy.

“Byłem w piekle. Krzysztof Jaryczewski szczerze do bólu” – Spotkanie z Kamilem Wicikiem oraz Krzysztofem Jaryczewskim wokół książki

Termin: 13.06.2024 r., godz. 18:00

Spotkanie bezpłatne, obowiązują wejściówki ze strony www.bilety.muzeumgdynia.pl

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 150 osób

W 45 rocznicę działalności artystycznej Krzysztofa „Jary” Jaryczewskiego ukazuje się jego autobiograficzna opowieść! „Byłem w piekle. Krzysztof JARY Jaryczewski szczerze do bólu”.

O pracy nad książką “Byłem w piekle. Krzysztof Jary Jaryczewski szczerze do bólu” opowiedzą: bohater Krzysztof Jaryczewski oraz autor Kamil Wicik.

Spotkanie poprowadzi Magda Szpiner, dziennikarka Radia Gdańsk.

Książki będą do nabycia podczas spotkania.  

O książce:

To z pewnością najmocniejsza opowieść ze świata polskiego rocka. Szczera i bezkompromisowa spowiedź legendarnego Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego, charyzmatycznego frontmana zespołu Oddział Zamknięty, obecnie Jary Oddział Zamknięty, wciąga bez reszty. Nic w tym dziwnego, gdy bohater postanawia obnażyć się zupełnie i bez najmniejszej kalkulacji. Jaryczewski barwnie opisuje swoją młodość, burzliwe dojrzewanie, miłości – te młodzieńcze i te prowadzące go do ołtarzy – pierwsze zainteresowania muzyką

i pierwsze sukcesy w tej dziedzinie, a później gigantyczny sukces okupiony radością, ale i niespotykanym wcześniej wyczerpaniem…

A wszystko to po szalonej równi pochyłej, aż do piekła związanego z utratą głosu i trwającego wiele lat wyniszczającego uzależnienia od alkoholu i leków psychotropowych. Stamtąd Jary ratuje się sam, ale i dzięki pomocy dobrych ludzi. Dzięki swojemu charakterowi, wytrwałości i postawieniu wszystkiego na jedną kartę – chęci powrotu do życia za wszelką cenę. I to się udaje. Choć jak sam mówi – nic nie jest mu dane na zawsze – Jaryczewski od dwudziestu sześciu lat nie pije alkoholu, nie zażywa innych narkotyków, jest prawdziwą inspiracją dla tych, którzy nadal zmagają się z nałogami. Dowodzi, że nawet od najgłębszego dna można się dobić. Jary nie unika tematów tabu. Odwrotnie. Zdobywa się na najbardziej intymne wyznania dotyczące życia, miłości, walki, szaleństwa, czy – tutaj ukłon w stronę fanów – nieznanych kulis działalności kultowego Oddziału Zamkniętego. Książka bulwersuje, bawi, zastanawia, pochłania. Nie pozwala przejść obok tej niezwykłej historii obojętnie. Jeszcze nigdy drzwi do świata polskiego rock’n rolla nie zostały uchylone tak szeroko. Warto jest tam zajrzeć, bo oprowadza po nim żywa legenda polskiego rocka, wokalista, gitarzysta, autor tekstów, kompozytor, osobowość. A jego życie to istna sinusoida – latał wysoko i upadał nisko. Obecnie szczęśliwy ojciec, mąż i spełniony muzyk – czerpiący z życia prawdziwy artysta.

W tej pasjonującej rozmowie Krzysztofowi Jaryczewskiemu partnerował Kamil Wicik – dziennikarz muzyczny, radiowiec (Radio Gdańsk, Program 1 Polskiego Radia), autor książek, historyk z wykształcenia. Człowiek dyskretny, ale szalenie ciekawy swojego rozmówcy. To on nakierował Jarego na wszystkie te arcyciekawe niuanse z jego życia. To on wprowadza czytelnika do niebezpiecznego, ale jakże ciekawego świata autentycznej gwiazdy rocka.

 Autorem słowa wstępnego do książki jest Leszek Gnoiński, znakomity i ceniony w świecie muzycznym dziennikarz, pisarz, reżyser i scenarzysta. Wnikliwy obserwator sceny muzycznej głównie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, ale wciąż aktywny i ciekawy nowych zjawisk.

Książkę opublikowało wydawnictwo Black Points – znane i kojarzone z nieszablonowych produkcji, między innymi cenionej serii “Behind the iron curtain”, opisującej kulisy słynnych koncertów światowych gwiazd rocka w PRL, ale i oficjalnych wydawnictw związanych chociażby z grupą Dżem i jej kultowym liderem Ryszardem Riedlem. Black Points publikuje wydawnictwa limitowane, opracowane z dużą dbałością o jakość ich produkcji.

Książka (objętość: 500 stron) ukazuje się w gustownej twardej oprawie z tasiemką do zaznaczania stron, opatrzona jest hologramem z indywidualnym numerem egzemplarza oraz posiada załączoną płytę CD z autorskim utworem Krzysztofa Jaryczewskiego pt. „Byłem w Piekle” (nigdy niewypromowana piosenka pochodząca z pierwszych lat działalności „Oddziału Zamkniętego”). To gratka dla fanów, kolekcjonerów, ale przede wszystkim dla dobrych mocnych książek autobiograficznych.

Organizatorzy:

Wydział Kultury Urzędu Miasta w Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni

To nie jest magazyn – wernisaż wystawy

Termin: 21.06.2024 r., godz. 18:00

Wstęp wolny, obowiązują wejściówki ze strony www.bilety.muzeumgdynia.pl

Kuratorka: Katarzyna Gec – Leśniak / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 150 osób

Jakie osobliwości skrywa gdyńskie muzeum? Ile obrazów wisi na siatkach? Które dzieła sztuki ujrzały pierwszy raz światło dzienne? O kolekcjach: malarstwa, rzeźby, grafiki, tkaniny, a także dizajnu i aspektach konserwatorskich będzie można dowiedzieć się na wystawie „To nie jest magazyn”. Ponad pół tysiąca obiektów na przestrzeni około 200 m2!

Temat zbiorów kontynuowany od zeszłego roku jest dobrym powodem aby opowiedzieć o historii zarówno muzeum jak i samych muzealiów. Tym razem ilość i różnorodność jest siłą przekazu. Ekspozycja prac będzie nietypową formą wystawienniczą o charakterze technicznym, uporządkowanym, zorganizowanym w poszczególne sekcje – niczym… magazyn, choć przecież „to nie jest magazyn”! Ta forma pozwala wydobyć na światło dzienne obiekty nieoczywiste, duże, zbiorowe i wieloelementowe – a ze względu na małą przestrzeń do przechowywania rozdzielone na magazynowych półkach i w szufladach.

W poszczególnych częściach ekspozycji reprezentowanych przez różne media: obrazy, modele rzeźb, matryce graficzne, miniatury tkackie, przedmioty kultury materialnej, przypominamy minione wystawy, konkursy i wizjonerskie pomysły na rozwój kolekcji. Opowiemy jakie zadania i wyzwania stoją przed opiekunami zbiorów, jak powinno się dbać o obiekty. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez dofinansowanie wniosku na konserwacje w programie „Wspieranie działań muzealnych” na wystawie zaprezentujemy muzealia świeżo po przeprowadzonych zabiegach konserwatorskich. To właśnie one staną się pretekstem do opowiedzenia interesujących historii związanych z tymi obiektami i ich stanem zachowania.

Zapraszamy na wystawę jakiej jeszcze w Muzeum Miasta Gdyni nie było!

To nie jest magazyn – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Termin: 21.06.2024 r., godz. 18:00

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie oraz na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Katarzyna Gec – Leśniak / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 30 osób

Jakie cenne obiekty kryją się w Muzeum Miasta Gdyni? Ile mamy obrazów? Skąd te wszystkie obiekty się wzięły? Jak dbamy o muzealia? Na oprowadzaniu kuratorka Katarzyna Gec-Leśniak przybliży koncepcję najnowszej wystawy w Muzeum Miasta Gdyni zatytułowanej „To nie jest magazyn”.

Ponad pół tysiąca obiektów zgromadzonych, usystematyzowanych i pogrupowanych na przestrzeni około 200 m2 nasuwa skojarzenie pierwszych muzeów czyli gabinetów osobliwości nazywanych Kunstkamerami. Jakie osobliwości skrywa gdyńskie muzeum, ile obrazów znalazło się na ekspozycji, które dzieła sztuki ujrzały pierwszy raz światło dzienne?

Wystawa jest dobrym powodem aby opowiedzieć o historii zarówno samego muzeum jak i muzealiów. Obrazy, grafiki, tkaniny, rzeźby, modele, a także dizajn to różne media poprzez które artyści i projektanci wyrażali wizje świata i własne „ja”. Na oprowadzaniu kuratorka wystawy wyjaśni jakie zadania i wyzwania stoją przed muzealnikami, opiekunami zbiorów, jak powinno się dbać o obiekty a także w jaki sposób zachować porządek, żeby nie zgubić muzealiów we własnym muzeum.

Spotkanie z Michałem Dudkowskim wokół książki “W stronę modernizmu. Architekt Romuald Miller”

Termin: 24.06.2024 r., godz. 18:00

Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie oraz na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Agnieszka Rasmus – Zgorzelska

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 100 osób

Zapraszamy na premierę książki Michała Dudkowskiego pt. „W stronę modernizmu. Architekt Romuald Miller” wydanej przez Fundację Centrum Architektury.

To monografia jednego z pierwszych polskich modernistów, syna maszynisty kolejowego, który projektował dworce (m.in. w Gdyni) i domy związkowe kolejarzy, pierwszego prezesa i działacza SARP.

Michał Dudkowski jest architektem i historykiem architektury. Jego podejście jest więc podwójnie ciekawe – nie tylko zbadał dokładnie życie i twórczość Millera, ale także w swojej własnej pracy projektowej zajmował się modernizacjami budynków tego architekta.

Na uwagę zasługuje fakt, że autor przedstawia twórczość Millera na tle losów i dokonań całej generacji „pierwszych polskich modernistów” i pokazuje, jak architekci wykształceni jeszcze przed I wojną światową stawali się nowocześni. Dworzec kolejowy w Gdyni Romualda Millera z lat 1924-1928 był interesującym obiektem ilustrującym jeden z etapów tej drogi.

Frontem do morza. Plan, budowa i architektura portu w Gdyni – spotkanie z Anną Orchowską z okazji Święta Morza

Termin: 24.06.2024 r., godz. 18:00

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie oraz na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 100 osób

Gdynia to port, a port to Gdynia. Tak na początku istnienia II Rzeczpospolitej ukształtowała się jej morska stolica. Monografia Anny Orchowskiej to pierwsza publikacja poświęcona całokształtowi jednej z największych realizacji międzywojnia. Realizacji, która nie tylko pełniła istotne funkcje gospodarcze, ale też szybko stała się wizytówką kraju. Zwrócone niejako frontem do morza budynki były awangardowe i śmiałe w formie. Budowane w duchu modernizmu, doskonale wpisywały się w światowe trendy lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

Z okazji Święta Morza zapraszamy na spotkanie z Anną Orchowską, autorką tej wyjątkowej publikacji Autorka – jako architekt i historyk architektury – analizuje jakość zastosowanych w porcie rozwiązań zarówno estetycznych, jak i technicznych i technologicznych. Nie pomija też ludzi. Port nie powstałby przecież bez projektantów, inżynierów, budowniczych, a wreszcie – bez zwykłych robotników. Czy udało im się stworzyć dzieło ponadczasowe?

Porozmawiajmy o historii gdyńskiego portu!

Anatomia Sztuki: Zmruż oczy – o światłocieniu w sztuce –  spotkanie dla dorosłych

Termin: 26.06.2024 r., godz. 17:00

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie oraz na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Patrycja Wójcik / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 15 osób

Raz w miesiącu w muzeum poświęcamy się sztuce: omawiamy poszczególne zagadnienie z zakresu historii sztuki, by lepiej rozumieć obrazy i dzieła.. Podczas czerwcowych zajęć porozmawiamy o światłocieniu w sztuce. Będziemy odkrywać niuasne skomplikowanej relacji światła i cienia w historii sztuki.

Już starożytni artyści wykorzystywali kontrasty światła i cienia, aby nadawać swoim dziełom głębię i realizm. W renesansie mistrzowie tacy jak Leonardo da Vinci doskonale opanowali grę świateł i cieni, co przyczyniło się do rewolucji w malarstwie. Wraz z rozwojem technologii i eksperymentów artystycznych, światłocień stał się nie tylko narzędziem do reprodukcji rzeczywistości, ale także środkiem wyrazu artystycznego, pozwalającym na eksplorację emocji i nastrojów w dziełach sztuki.

Uczestnicy i uczestniczki dodatkowo wykonają kilka prostych ćwiczeń, które pomogą im lepiej zrozumieć omawiane zagadnienie. Zajęcia to świetna okazja do rozpoczęcia przygody z analizą dzieł sztuki. Zapraszamy wszystkich, którym świat sztuki był zawsze bliski, wszystkich ciekawskich, a także tych, którzy już w maju spróbują swoich

sił na maturalnym egzaminie z historii sztuki.

Malwina Konopacka o dizajnie – rozmowa z cyklu “Jakub Szczęsny zaprasza…”

Termin: 26.06.2024 r., godz. 18:30

Wstęp wolny

Prowadzenie: Jakub Szczęsny

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 50 osób

Rozmowa Jakuba Szczęsnego z Malwiną Konopacką dotyczyć będzie zwłaszcza tematów ważnych dla wielu twórców, czyli przenikania wpływów i inspiracji, integralności twórczej oraz konsekwencji. Jak łączyć potrzeby artystyczne z rzemiosłem i wymiarem komercyjnym? Jak pozostać sobą w coraz bardziej skomplikowanym i niepewnym świecie?

Jakub Szczęsny – architekt, projektant, wykładowca. Zrealizował Dom Kereta w Warszawie, pierwszy polski projekt włączony do stałej kolekcji MoMA w Nowym Jorku. Równolegle do projektów architektonicznych realizował liczne interwencje w przestrzeni publicznej w obu Amerykach, na Bliskim Wschodzie, w Europie i Australii. Od 2016 roku prowadzi w Warszawie swoje multidyscyplinarne studio SZCZ. Od 2022 roku jest dyrektorem artystycznym firmy Paged Meble. Autor książek Witaj w świecie bez architektów (2021) oraz Azyle, nisze i enklawy, czyli katalog małych utopii (2023), wydanych przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Malwina Konopacka – projektantka i ilustratorka, autorka kolekcji ceramiki OKO. Urodzona w 1982 roku w Warszawie, studiowała Wzornictwo Przemysłowe w warszawskiej ASP i ilustrację na Universität der Künste w Berlinie. Jako ilustratorka współpracowała z prasą i to z pasji do ilustracji wynikły pierwsze wazony OKO – artystka chciała sprawdzić, jak zadziała rysunek w trójwymiarowym świecie przedmiotów codziennego użytku.  Pierwszy obiekt z rodziny OKO powstał w 2014 roku i od tej pory rodzina stale się powiększa. 

Gdynia Nadaje: Militarna historia Leszczynek I Grabówka – spacer historyczny               z wejściem do schronu

Termin: 29.06.2024 r., godz. 10:00

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie oraz na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Kamil Sarapuk / Stowarzyszenie Wiatr od Morza

Miejsce zbiórki: przy schronie przeciwlotniczym przy ul. Morskiej 189 w Gdyni – Leszczynkach

Liczba uczestników: 30 osób

Leszczynki i Grabówek, choć nie były w centrum wojennych wydarzeń skupionych przede wszystkim wokół gdyńskiego portu, mają swoją długą militarną historię. Już przed II wojną światową na okolicznych leśnych wzgórzach umieszczono stanowiska dział 1. Morskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej. W okresie wojny w obu dzielnicach powstał szereg umocnień w postaci schronów, umocnień i baterii przeciwlotniczych, które miały tworzyć pas obronny wokół Gdyni. Zachowały się także schrony przeciwlotnicze znajdujące się na terenie istniejącego w czasie wojny obozu pracy Nussdorf. W tym miejscu zaczniemy nasz spacer, wchodząc do jednego z najlepiej zachowanych drugowojennych schronów w Gdyni. Przez militarną historię obu dzielnic poprowadzi nas Kamil Sarapuk ze Stowarzyszenia Wiatr od Morza w ramach projektu „Gdynia Forteczna”, którego partnerem jest Muzeum Miasta Gdyni.

Spotykamy się już 29 czerwca, o godzinie 10:00 w Gdyni-Leszczynkach w pobliżu schronu przeciwlotniczego przy ulicy Morskiej 189. Trasa wędrówki (ok. 6 kilometrów) będzie prowadziła przez tereny miejskie oraz leśne, a zakończy się w okolicy ulicy Grabowo w Gdyni. Zapraszamy mieszkańców Gdyni, jak również turystów.

Michał Miegoń, Muzeum Miasta Gdyni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...