środa, 23 kwietnia, 2025

Czy William Shakespeare pisał o ziołach i zielarstwie?

Ogród balsamiczny” wykład o ziołach w literaturze i warsztaty literacko-artystyczne dla seniorek i seniorów.

Czy w dziełach najbardziej znanego w dziejach dramatopisarza Williama Shakespeare’a odnajdziemy wersy odnoszące się do ziół i zielarstwa? A może odnajdziemy je na kartach zapisanych przez inne znakomite autorki i autorów? O tym opowie dr Edyta Nieduziak, adiunkt w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i certyfikowana arteterapeutka. A Anita Rojek i Agata Szymanek, artystki, oraz Marzena Paciej, studentka arteterapii, inspirując się tą opowieścią, zaproszą do wspólnego tworzenia bajek terapeutycznych.

W pierwszej części spotkania przybliżymy kulturowe przedstawienia ziół w historii literatury, czyli przykłady pojawiające się w różnych utworach literackich oraz ich symbolikę i znaczenie.

Natomiast część warsztatowa zachęci do tworzenia wspólnej opowieści – bajek terapeutycznych inspirowanych wykładem. Nie wymagamy literackich umiejętności ani doświadczenia w pisaniu – spędźmy miło czas, tworząc wspólną opowieść.

„Ogród balsamiczny” to cykl interdyscyplinarnych spotkań wokół tematyki ziół dla seniorek i seniorów, łączący praktyczną wiedzę o ziołach, wiedzę kulturową oraz pracę kreatywną. Temat otwiera pole do integracji, poznania nowych informacji praktycznych o naturalnych sposobach leczenia, sprzyja dzieleniu się wiedzą, uważności na otaczający świat, ale umożliwia też pracę kreatywną, pobudzając wrażliwość estetyczną. To warsztaty fitoterapii i refleksologii (22 października 2023), spotkanie artystyczne przy filiżankach ziołowych (26 października 2023) oraz wykład o ziołach w literaturze i warsztaty literacko-artystyczne (24 listopada 2023).

Wydarzenie wspierane przez program „Spójnik!”, realizowany w ramach starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

prowadzi: dr Edyta Nieduziak (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Nauk Społecznych, Instytut Pedagogiki) – doktor nauk humanistycznych, certyfikowana arteterapeutka; absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii oraz Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; od lat zajmuje się twórczością osób ze szczególnymi potrzebami, ma również doświadczenie artystyczne w zakresie sztuk wizualnych i performatywnych (Teatr Scena 6, Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Teatr Pieśń Kozła), co wykorzystuje w działaniach arteterapeutycznych i animacyjnych; może pochwalić się doświadczeniem pracy indywidualnej i grupowej z uczestniczkami i uczestnikami zajęć w różnym wieku (zarówno z najmłodszymi, jak i dorosłymi), a także z osobami z różnorodnymi szczególnymi potrzebami (z niepełnosprawnością intelektualną, w spektrum autyzmu, czy z niepełnosprawnością sensoryczną); autorka licznych publikacji w tym zakresie, m. in.: „Poszukiwanie tożsamości kulturowej w działaniach teatrów lokalnych” (2003), „Performance art. Towards a phenomenology of perception” [w:] Marina Abramović „Wolność absolutna: międzynarodowy projekt artystyczno-naukowy. Część 1: Teksty i eseje wizualne” (2019), „Piękno w tym, co niedoskonałe, czyli teatralne wabi-sabi: o poruszającym potencjale kreacji wynikających z niepełnosprawności” [w:] „Pedagogika kultury – wehikuł przebudzeń: o edukacji nie-obojętne” (2021), „Body, the tool and the object. Body, the life. On the ralationship between biographical experience and artistic strategies for treating the body” [w:] „Art & Life 2” (2023).

Fundacja Otwarta Przestrzeń Mysłowice, na której czele stoi Agata Szymanek, artystka sztuk wizualnych, zajmuje się tematami społecznymi, pedagogicznymi, artystycznymi, kulturowymi, filozoficznymi, ekologicznymi i feministycznymi. Organizuje warsztaty i spotkania kulturalne, podczas których osoby uczestniczące w działaniach mogą kolektywnie się rozwijać.


data: 24 listopada 2023 (piątek), godz. 11.00–13.00

miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1

prowadzą: dr Edyta Nieduziak oraz Marzena Paciej, Anita Rojek i Agata Szymanek (Fundacja Otwarta Przestrzeń Mysłowice)

zapisy: 887 450 212 (także SMSem), n.sitko@muzeum.tychy.pl

wstęp wolny

więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/ogrod-balsamiczny-4/

organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Fundacja Otwarta Przestrzeń Mysłowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...