poniedziałek, 6 maja, 2024

Czy William Shakespeare pisał o ziołach i zielarstwie?

Ogród balsamiczny” wykład o ziołach w literaturze i warsztaty literacko-artystyczne dla seniorek i seniorów.

Czy w dziełach najbardziej znanego w dziejach dramatopisarza Williama Shakespeare’a odnajdziemy wersy odnoszące się do ziół i zielarstwa? A może odnajdziemy je na kartach zapisanych przez inne znakomite autorki i autorów? O tym opowie dr Edyta Nieduziak, adiunkt w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i certyfikowana arteterapeutka. A Anita Rojek i Agata Szymanek, artystki, oraz Marzena Paciej, studentka arteterapii, inspirując się tą opowieścią, zaproszą do wspólnego tworzenia bajek terapeutycznych.

W pierwszej części spotkania przybliżymy kulturowe przedstawienia ziół w historii literatury, czyli przykłady pojawiające się w różnych utworach literackich oraz ich symbolikę i znaczenie.

Natomiast część warsztatowa zachęci do tworzenia wspólnej opowieści – bajek terapeutycznych inspirowanych wykładem. Nie wymagamy literackich umiejętności ani doświadczenia w pisaniu – spędźmy miło czas, tworząc wspólną opowieść.

„Ogród balsamiczny” to cykl interdyscyplinarnych spotkań wokół tematyki ziół dla seniorek i seniorów, łączący praktyczną wiedzę o ziołach, wiedzę kulturową oraz pracę kreatywną. Temat otwiera pole do integracji, poznania nowych informacji praktycznych o naturalnych sposobach leczenia, sprzyja dzieleniu się wiedzą, uważności na otaczający świat, ale umożliwia też pracę kreatywną, pobudzając wrażliwość estetyczną. To warsztaty fitoterapii i refleksologii (22 października 2023), spotkanie artystyczne przy filiżankach ziołowych (26 października 2023) oraz wykład o ziołach w literaturze i warsztaty literacko-artystyczne (24 listopada 2023).

Wydarzenie wspierane przez program „Spójnik!”, realizowany w ramach starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

prowadzi: dr Edyta Nieduziak (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Nauk Społecznych, Instytut Pedagogiki) – doktor nauk humanistycznych, certyfikowana arteterapeutka; absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii oraz Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; od lat zajmuje się twórczością osób ze szczególnymi potrzebami, ma również doświadczenie artystyczne w zakresie sztuk wizualnych i performatywnych (Teatr Scena 6, Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Teatr Pieśń Kozła), co wykorzystuje w działaniach arteterapeutycznych i animacyjnych; może pochwalić się doświadczeniem pracy indywidualnej i grupowej z uczestniczkami i uczestnikami zajęć w różnym wieku (zarówno z najmłodszymi, jak i dorosłymi), a także z osobami z różnorodnymi szczególnymi potrzebami (z niepełnosprawnością intelektualną, w spektrum autyzmu, czy z niepełnosprawnością sensoryczną); autorka licznych publikacji w tym zakresie, m. in.: „Poszukiwanie tożsamości kulturowej w działaniach teatrów lokalnych” (2003), „Performance art. Towards a phenomenology of perception” [w:] Marina Abramović „Wolność absolutna: międzynarodowy projekt artystyczno-naukowy. Część 1: Teksty i eseje wizualne” (2019), „Piękno w tym, co niedoskonałe, czyli teatralne wabi-sabi: o poruszającym potencjale kreacji wynikających z niepełnosprawności” [w:] „Pedagogika kultury – wehikuł przebudzeń: o edukacji nie-obojętne” (2021), „Body, the tool and the object. Body, the life. On the ralationship between biographical experience and artistic strategies for treating the body” [w:] „Art & Life 2” (2023).

Fundacja Otwarta Przestrzeń Mysłowice, na której czele stoi Agata Szymanek, artystka sztuk wizualnych, zajmuje się tematami społecznymi, pedagogicznymi, artystycznymi, kulturowymi, filozoficznymi, ekologicznymi i feministycznymi. Organizuje warsztaty i spotkania kulturalne, podczas których osoby uczestniczące w działaniach mogą kolektywnie się rozwijać.


data: 24 listopada 2023 (piątek), godz. 11.00–13.00

miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1

prowadzą: dr Edyta Nieduziak oraz Marzena Paciej, Anita Rojek i Agata Szymanek (Fundacja Otwarta Przestrzeń Mysłowice)

zapisy: 887 450 212 (także SMSem), n.sitko@muzeum.tychy.pl

wstęp wolny

więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/ogrod-balsamiczny-4/

organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Fundacja Otwarta Przestrzeń Mysłowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...