poniedziałek, 27 maja, 2024

CZYTANIE TETMAJERA

Wraz ze Związkiem Podhalan w Polsce im. Jana Pawła II oddział w Ludźmierzu serdecznie zapraszamy na wydarzenie pt. „Czytanie Tetmajera”. Spotkamy się już 4 marca o godzinie 18:00 w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu.

Wspólnie uczcimy pamięć wybitnego polskiego poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera w dniu Jego imienin. W programie usłyszymy teksty ze zbioru „Pamiątka Jubileuszowa”. Wydarzenie poprowadzi profesor Anna Mlekodaj.

KAZIMIERZ PRZERWA-TETMAJER

Poeta, powieściopisarz, nowelista, dramaturg. Urodził się 12 lutego 1865 roku w Ludźmierzu. 

Poznał dobrze Podhale, Spisz, Liptów i Tatry. W latach 1881–1891 odbył wiele wycieczek w Tatry z bratem, Franciszkiem Henrykiem Nowickim, Karolem Potkańskim, Michałem Kirkorem, Klimkiem Bachledą, Tadeuszem Boyem-Żeleńskim, Januszem Chmielowskim, Jerzym Żuławskim. W 1892 roku wziął udział w pierwszym wejściu na Staroleśny Szczyt oraz Baniastą Turnię. Ponadto dokonał wraz z Tadeuszem Boyem-Żeleńskim i przewodnikami pierwszego odnotowanego wejścia na Furkot około 1889-1893 roku. Po 1896 roku, z powodu problemów ze zdrowiem, nie zdobywał już szczytów Tatr, ale za to wędrował po dolinach tatrzańskich, a także po Podhalu. W 1902 roku taternicy nadali nazwę Przełęcz Tetmajera przełęczy między Gerlachem a Zadnim Gerlachem, a Towarzystwo Tatrzańskie nadało mu honorowe członkostwo.

Zafascynowany góralskim folklorem napisał cykl opowieści Na skalnym Podhalu, a ponadto epopeję tatrzańską Legenda Tatr, składającą się z dwóch części: Maryna z Hrubego i Janosik Nędza Litmanowski. 

źródło: lubimyczytac.pl

MAŁOPOLSKIE CENTRUM KULTURY SOKÓŁ

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...