czwartek, 13 czerwca, 2024

Dni Pamięci Pawiaka

W dniach 6–9 października w Muzeum Więzienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha, oddziałach Muzeum Niepodległości, odbędą się Dni Pamięci Pawiaka. W programie: wykłady, programy historyczno-artystyczno-edukacyjne, kuratorskie zwiedzanie wystaw oraz uroczysty koncert w 100. rocznicę urodzin K.K. Baczyńskiego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Tegoroczne Dni Pamięci Pawiaka rozpoczną się wykładami prof. dr. hab. Piotra Madajczyka (Instytut Studiów Politycznych PAN) Pawiak. Narzędzie represji czy ludobójstwa? oraz dr. hab. Bogusława Kopki (Instytut De Republica) Życie codzienne w okupowanej przez Niemców Warszawie 1939–1945. Pomiędzy wykładami będzie prezentowany program historyczno-artystyczny: Jesteśmy tu na chwilę – z wykorzystaniem nagrań z relacjami byłych więźniów Pawiaka w reż. Marii Reif.

W kolejnym dniu, 7 października, w Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha: „Niechaj tylko to jedno pamiętają o nas, żeśmy padli za wolność, aby była prawem…” – cykl trzech prezentacji historyczno-edukacyjnych. Program przygotowany wspólnie z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Warszawy 1939–1945 i Ministerstwem Edukacji Narodowej, pokazujący okupacyjną historię niemieckiej dzielnicy oraz dzieje katowni gestapo w al. Szucha 25 przy pomocy oryginalnych rekwizytów: mundurów, motocykli, samochodu, zasieków z drutu kolczastego, budki wartowniczej. Odprawiona zostanie również msza św. w Kościele Najświętszego Zbawiciela w intencji ofiar więzienia Pawiak i katowni gestapo w al. Szucha 25.

Trzeciego dnia (8 października) odbędą się wykłady w Muzeum Więzienia Pawiak: Pawiak na niemieckich zdjęciach lotniczych Zygmunta Walkowskiego, Opieka nad rannymi w powstańczych placówkach medycznych dr hab. Anny Marek (Uczelnia Łazarskiego w Warszawie) oraz program historyczno-artystyczny w reż. Marii Reif.

Dni Pamięci Pawiaka zwieńczy sobotni koncert NIEBO ZŁOTE CI OTWORZĘ… – w 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie www.muzeum-niepodległosci.pl.

Zadanie DNI PAMIĘCI PAWIAKA 2021 jest współfinansowane przez miasto stołeczne Warszawę oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...