niedziela, 28 kwietnia, 2024

Dokumentalistki

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie wraz z Fundacją HER Docs z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet organizuje wydarzenie DOKUMENTALISTKI – przegląd filmów dokumentalnych autorstwa kobiet w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Zaprezentowane będą wyjątkowe filmy pokazujące intymne światy kobiet, ich siła oraz siostrzeństwo. Pokazom filmowym będzie towarzyszył wstęp oraz dyskusja po filmach, które poszerzą perspektywy doświadczania świata przez bohaterki.

Program pokazów:

5.03 (niedziela) g. 18:00 „Ama-San”

Reż. Cláudia Varejão / Szwajcaria, Niemcy / 2016 / 113 min. / polska premiera

Opowieść o kobietach będącymi Ama-San – poławiaczkami abalone (jap. uchowiec) w Zatoce Ise w Japonii, gdzie tradycja poławiaczek sięga aż 2000 lat. Nurkując bez żadnego zabezpieczenia, zdane tylko na swoje płuca, codziennie schodzą pod wodę Oceanu Pacyficznego nie wiedząc co znajdą.

Film ze wstępem oraz dyskusją prowadzoną przez Tomasza Dymowskiego – absolwenta Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i stypendystęa Salonu Japońsko-Polskiego (Nippo Salon) na Uniwersytecie w Kobe, w roku akademickim 2019/20. Od 2021 r. doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, w dyscyplinie literaturoznawstwa. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół współczesnej literatury japońskiej; japońskiej literatury postmodernistycznej, literatury kobiet tworzonej od lat 80. XX w. oraz kobiet tworzących w gatunku science-fiction.

6.03 (poniedziałek) g. 19:00 „Overseas”

Reż. Sung-A Yoon / Belgia / 2019 / 90 min.

Na Filipinach wiele kobiet decyduje się na wyjazd do pracy za granicę w charakterze pracownic domowych lub niani, zostawiając za sobą rodziny i dzieci. W jednym z filipińskich ośrodków szkolących do pracy za granicą grupa stażystek przygotowuje się zarówno na tęsknotę za domem, jak i na potencjalne nadużycia w pracy, wcielając się kolejno w rolę pracownic i pracodawców. „Overseas” rzuca światło na kwestię współczesnej migracji ekonomicznej kobiet, podkreślając jednocześnie ich siłę, determinację, siostrzeństwo i obierane przez nie strategie.

Film ze wstępem oraz dyskusją prowadzoną przez dr Helenę Patzer – etnolożkę i antropolożkę, adiunktkę w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Obszarem jej zainteresowań są antropologia migracji, powiązania transnarodowe, krytyczna antropologia rozwoju, metodologia badań etnograficznych, obszar badań zaś Filipiny; społeczności filipińskie w Stanach Zjednoczonych, Danii, Polsce i Czechach; społeczności imigranckie w Polsce.

7.03 (wtorek) g. 19:00 „Bitterbrush”

Reż. Emelie Mahdavian / USA / 2021 / 91 min./ polska premiera

Hollyn i Colie wykonują tradycyjnie uznawany za męski zawód i jako kowbojki wypasają bydło w Idaho. Odważnie stawiają czoła niepogodzie i niebezpiecznym warunkom pracy, a w chwilach wolnych od pracy rozmyślają nad swoją przyszłością. Film to portret przyjaźni, życiowych zmian i pracy dwóch młodych kobiet w odizolowanym i pięknym krajobrazie amerykańskiego Zachodu.

Film ze wstępem oraz dyskusją prowadzoną przez dr Agnieszkę Kotwasińską – amerykanistkę i kulturoznawczyni, adiunktkę w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. W pracy naukowej bada kino i literaturę grozy, współczesną prozę kobiet, ucieleśnienie w gatunkach niskich oraz tzw. Weird West (Dziwny Zachód). Współzałożycielka sieci badawczej The West of the Rest EAAS.

Bilety dostępne w kasie muzeum.

Cena: Bilet normalny 14 zł, bilet ulgowy 7 zł

(bilety na każdy pokaz sprzedawane są oddzielnie)

Wszystkie filmy będą prezentowane z polskimi oraz angielskimi napisami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...