sobota, 27 kwietnia, 2024

Elektryczne Śmieci jako dzieła sztuki – wystawa w Rzeszowie

Zatopione kable, druty, fragmenty aluminium, miedzi i drewna pochodzące z recyklingu elektrycznych śmieci to motywy przewodnie dwóch niezwykłych kolekcji zaprojektowanych i wykonanych przez Katarzynę Samczyńską, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Beeżuteria poprzez kształty i kolory nawiązuje do pszczół, z kolei Ogrody w Szkle stanowią zaproszenie do świata natury w wydaniu eko. Wystawa, organizowana wspólnie przez Gminę Miasto Rzeszów, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO, potrwa do 15 marca.

Elektryczne śmieci – życie po życiu

Punktem wspólnym wszystkich prac pozostają elektroodpady. Artystka wykorzystała wiele różnych materiałów pochodzących m.in. z recyklingu lodówek, telewizorów, pralek czy telefonów komórkowych.

– Trash art w centrum stawia pamięć. Przedmioty, które wykorzystuje, jak pisał Culler, stanowią swoistego rodzaju pamiątki pomagające utrzymać nam wspomnienia. Gdy przestają pełnić swoje pierwotne funkcje, np. zużyty bilet do kina czy zniszczona ulubiona suszarka do włosów mogą zyskać życie po życiu dzięki trash art. Nie są już wprawdzie na swoim miejscu, ale w zamian zaskakują swym nieoczywistym pięknem – mówi Katarzyna Samczyńska. Tworzenie dzieł sztuki w oparciu o elementy elektrycznych śmieci wymaga współpracy z profesjonalnymi zakładami przetwarzania, ponieważ samodzielny demontaż urządzeń tego typu jest prawnie zakazany z uwagi na niebezpieczne substancje zawarte w zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. 

Beeżuteria w heksagonach

Unikatowe broszki, naszyjniki, kolczyki utrzymane zostały w palecie barw miodowej, karmelowej, jasnożółtej stanowiąc kolorystyczne nawiązanie do pszczół. Dodatkowo, artystka skupiła się na formach – ich wiodącą inspiracją pozostaje heksagon, czyli kształt plastrów miodu w ulu.

– To, co zdecydowanie przyciąga wzrok to kunsztowne wykonanie każdego najdrobniejszego detalu. Zatopione elementy pochodzące z recyklingu elektrycznych śmieci podkreślają nietuzinkowy charakter kolekcji, ale są także doskonałym przykładem tego, że trash art może mieć wiele odsłon. Kolekcja Beeżuteria przypomina o ulach z recyklingu, które Fundacja stawia w wielu miastach w Polsce pokazując sens selektywnej zbiórki – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Wystawa zostanie zaprezentowana w ciekawych ekspozytorach w kształcie heksagonu.

Ogrody w szkle

Elementy aluminiowe pochodzące z recyklingu lodówek; fragmenty szkła powstałe z przetworzenia kineskopów telewizyjnych czy detale uzyskane z błyszczących bębnów od pralek zostały wykorzystane do stworzenia magicznych ogrodów z industrialnym sznytem. Nieodkryte piękno materiałów pochodzących z recyklingu, umiejętnie zaprojektowane i wyeksponowane, przenosi do zupełnie innego wymiaru. Wystawy Beeżuteria oraz Lasy w szkle to nie tylko uczta dla zmysłów. Prace Katarzyny Samczyńskiej, powstałe w ramach projektu Elektryczne Śmieci, stanowią wezwanie do selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

– Warto podkreślić, że również dzięki zaangażowaniu rzeszowian, którzy oddają elektrośmieci do czerwonych pojemników w swoim mieście, możemy tworzyć dzieła sztuki w nurcie trash art nadając elektrycznym śmieciom drugie życie. Dziękując mieszkańcom Rzeszowa za ich proekologiczną postawę, zapraszamy do odwiedzenia Rzeszowskich Piwnic i obejrzenia wystawy – dodaje Kinga Rodkiewicz.

Więcej o projekcie Elektryczne Śmieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...