wtorek, 7 maja, 2024

Zakończ tydzień z Cranachem – zwiedzanie za złótówkę

Wystawa „Cranach. Natura i sacrum” w Muzeum Narodowym w Warszawie powoli dobiega końca. Z tej okazji Muzeum przygotowało niespodziankę – w nadchodzący weekend, 26 i 27 lutego, ekspozycję będzie można zwiedzić za złotówkę! Zapraszamy także do udziału w oprowadzaniach i wykładzie.

Wystawa czasowa „Cranach. Natura i sacrum” w MNW będzie otwarta jeszcze tylko kilka dni – warto wykorzystać tę wyjątkową sposobność zapoznania się z twórczością Lucasa Cranacha starszego oraz rytowników niemieckich doby renesansu.

W weekend, 26 i 27 lutego, ekspozycję będzie można zwiedzić za symboliczną złotówkę. Zachęcamy, by zaplanować dłuższy pobyt w Muzeum, ponieważ promocyjny bilet upoważnia do obejrzenia wszystkich dostępnych wystaw stałych: Galerii Sztuki Starożytnej, Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki Dawnej, Galerii Sztuki XIX Wieku i Galerii Wzornictwa Polskiego.

Publiczność zapraszamy nie tylko do indywidualnych spotkań ze sztuką, lecz także do wzięcia udziału w oprowadzaniach – o wystawie „Cranach. Natura i sacrum” opowiedzą kuratorzy ekspozycji, a także muzealni
przewodnicy. Wiedzę o artystach epoki będzie można poszerzyć podczas wykładu „Od złota do pejzażu. Tło w malarstwie Europy północnej w XV wieku”.

Pełny program wydarzeń znajduje na stronie internetowej Muzeum.


Madonna pod jodłami oraz Adam i Ewa to dwa najważniejsze obrazy Cranacha w zbiorach polskich. Ich wspólna prezentacja w MNW stała się punktem wyjścia opowieści o przemianach w ikonografii sztuki końca XV i początku XVI wieku. W tym okresie zmieniły się ujęcia najważniejszych tematów religijnych i sposoby przedstawiania przyrody. Ówcześni artyści podjęli wyzwanie połączenia sacrum i natury w taki sposób, by ich dzieła nawiązywały do tradycyjnej symboliki, a zarazem odzwierciedlały nowe tendencje humanistyczne.

Na wystawie zaprezentowano ryciny czołowych niemieckich artystów epoki, m.in. Albrechta Dürera, Albrechta Altdorfera, Augustina Hirschvogla oraz rysunki z kręgu tzw. szkoły naddunajskiej. Podczas zwiedzania wystawy warto przyjrzeć się szczegółom przedstawień: w tle głównych wydarzeń rozgrywają się bowiem niezwykłe historie. Nadają one dziełom sztuki nowe znaczenia, osadzają prezentowane treści w szerszym kontekście historycznym, są także dowodem na mistrzostwo warsztatowe twórców.

Kuratorzy: Piotr Borusowski, Aleksandra Janiszewska-Cardone, Joanna Sikorska.

Godziny otwarcia Muzeum dla zwiedzających:

  • poniedziałki: nieczynne
  • wtorki–niedziele: 10.00–18.00
  • piątki: 10.00–20.00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...