niedziela, 5 maja, 2024

Festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT?

W marcu ze snu budzą się pierwsze rośliny i owady, ptaki powracają z ciepłych krajów, w powietrzu czuć ożywczą zmianę, a Festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? tradycyjnie pyta o aktualną kondycję świata i człowieka! Podczas tegorocznej edycji, na którą zapraszamy od 14 do 17 marca 2024, nie zabraknie okazji do nowych odkryć, inspirujących spotkań, rozmów, refleksji, wzruszeń, nostalgicznych wspominek, ale też oczyszczającego śmiechu. 

W ramach filmowej części festiwalu pokażemy dziewięć dokumentów i fabuł, które – mamy nadzieję – wzbudzą spore emocje widzów. Będzie okazja by o nich podyskutować podczas spotkań z twórcami. Zaczniemy od premiery filmu Czy pamiętasz ten Białystok?onirycznej podróży po stolicy Podlasia z czasów, gdy nie było jeszcze galerii handlowych, aplikacji do zamawiania jedzenia, hybrydowych samochodów i paznokci. Film, który wyreżyserował Cezary Chwicewski, powstał z autentycznych nagrań wideo z lat 1985-2005, użyczonych twórcy przez białostoczan.

Ziarno świadomości w reż. Rafała Smykowskiego i Filipa Koneckiego opowiada o rolnictwie szanującym naturę, różnorodność biologiczną i dbającym o nasze największe dziedzictwo – stare odmiany nasion. Porusza kwestię podstawy naszego bezpieczeństwa żywnościowego – lokalnej przetwórczości, spółdzielczości i świadomej współpracy konsumenta z rolnikiem kochającym i troszczącym się o kondycję gleb.

Orlando – moja polityczna biografia Paula B. Preciado to manifest wolności, radości i godności, donośny głos za prawem do samostanowienia oraz prawdziwy rollercoaster emocji, troski i czułości. Film opowiada się za kulturotwórczą siłą sztuki, a zarazem krytycznie reinterpretuje aktualne dyskursy dotyczące biowładzy, patriarchalnego kapitalizmu, nekropolityki, feminizmu i teorii queer.

Polecamy także dzieło tunezyjskiej twórczyni Kaouther Ben Hani, zrealizowane w oryginalnej formie, łączącej fabułę, dokument, policyjną rekonstrukcję i psychodramę. Cztery córki to szalenie odważne wyznanie wiary w siłę, wytrwałość i solidarności kobiet, film poruszający, chwilami konfrontacyjny i na pewno prowokacyjny.

Apolonia, Apolonia duńskiej reżyserki Lei Glob to wielopoziomowy, powstający przez 13 lat intymny i pełen emocji portret niezwykle barwnej bohaterki, starającej się odnieść sukces jako malarka.

Z kolei film Tyle co nic rzuci nas w wir aktualnych dziś protestów rolniczych. Obsypany nagrodami na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni debiut Grzegorza Dębowskiego to międzygatunkowy, poruszający się między kryminałem, kinem psychologicznym i obyczajowym, trzymający w napięciu dramat społeczny.

Imago Olgi Chajdas to mocne i głośne kino o różnych odcieniach transformacji oraz kobiecy portret, jakiego w polskim kinie jeszcze nie było! Ten postpunkowy dramat psychologiczny o młodej kobiecie łaknącej lepszego życia w PRL-u jest opowieścią o więzi matki i córki, głodzie wolności, seksie i medytacji. A wszystko to na tle buntowniczej trójmiejskiej sceny muzycznej końca lat 80., będącej kulturalnym i społecznym fenomenem tego okresu i zapowiedzią rewolucyjnych zmian w Polsce.

Premierowo – na Podlasiu – zaprezentujemy interaktywny dokument Szkoła, świat. Jego reżyserka Iga Łapińska wychowała się w podlaskich Chlebiotkach, a po 20 latach wróciła tam z kamerą. Wykorzystując multimedialną formę i wielopoziomowy dźwięk, stworzyła czułą, ale i zabawną opowieść o wspólnocie, rozwoju, awansie i sprawczości, o kompetencjach, zanurzeniu w przyrodzie, gościnności, ale też konfliktach, kompleksach, niemocy, rozpadzie i atomizacji.

Wytchnieniem od poważnych tematów będzie Wejście klonów Bruce’a Lee Davida Gregory’ego, film o legendzie, która nawet po śmierci działa na wyobraźnię fanów, opowieść o jego imitatorach, którzy mimo talentu nie mogli rozwinąć skrzydeł, wreszcie o zjawisku, które rozlało się na całą planetę!

Muzyczne odkrycia to coś, na co zawsze można liczyć podczas naszego festiwalu! I tak na scenie Famy pojawi się energetyczny i bardzo świeży na polskiej scenie zespół Ninja Episkopat – „nieślubne dziecko pandemii, social mediów i wszechogarniającej nudy”. Trio, które tworzą: Patrycja „Paczi” Wybrańczyk (perkusja), Mojżesz „Moses” Tworzydło (gitara, elektronika) i Alex „WhatYouSee” Clov (saksofony, elektronika) powstało w marcu 2021. Ich brzmienie to ciekawe połączenie jazzowej muzyki improwizowanej, elektroniki i muzyki rozrywkowej, a wyjątkowa stylistyka godzi ze sobą zarówno subtelność, jak i prymitywizm.


Drugim projektem, jaki zaprezentujemy, będzie nawiązujące brzmieniem do współczesnej muzyki gitarowej, stoner rocka i polskiej muzyki tradycyjnej Jarzmo. Duet, tworzony przez Piotra Aleksandra Nowaka (nyckelharpa) i Kasię Bobik (perkusja) równie dobrze odnajduje się na scenie zadymionego rockowego klubu, jak i na szalonej folkowej potańcówce pod strzechą!


Tegoroczną oprawę graficzną festiwalu stworzył Wojciech Stefaniec,rysownik komiksowy, grafik, plakacista, autor okładek do książek i albumów muzycznych. Wystawę jego prac, Cały czas robię, widzowie zobaczą w klubie Fama.

W foyer kina Forum zostanie zaprezentowana wystawa obrazów i grafik Ciryzm znanego białostockiego rapera, poety i malarza Michała Ciruka.


Nie zabraknie też okazji do wspólnej twórczej zabawy – razem ze scenografką i kostiumografką Małgorzatą Tarasewicz-Wosik podczas rodzinnych warsztatów stworzymy unikatowe czapki z daszkiem, chroniące przed słońcem.

Zapraszamy!


Program Festiwalu ¿Underground / Independent? 2024
14–17 marca 2024, Kino Forum / Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety na wydarzenia do kupienia w kasach kina Forum (ul. Legionowa 5) i CLZ (ul. Warszawska 19) oraz na stronie bilety.bok.bialystok.pl

14 marca 2024

12:00 Kino Forum, bilet: 18 zł
film ZIARNO ŚWIADOMOŚCI (Polska 2023, 60’) reż. Rafał Smykowski, Filip Konecki + spotkanie z twórcami

17:00
Kino Forum, bilet: 18 zł
film ORLANDO – MOJA POLITYCZNA BIOGRAFIA (Francja 2023, 98′) reż. Paul B. Preciado

18:30 Foyer Forum, wstęp wolny
wernisaż wystawy MICHAŁ CIRUK: CIRYZM

19:00 Kino Forum, wstęp wolnyfilm CZY PAMIĘTASZ TEN BIAŁYSTOK? (Polska 2023, 45′) reż. Cezary Chwicewski + spotkanie z reżyserem i dyskusja SCENY Z ŻYCIA. BIAŁYSTOK 1985-2005 – prowadzenie: Andrzej Bajguz

15 marca 2024

17:00
Kino Forum, bilet: 18 zł
film APOLONIA, APOLONIA (Dania, Polska, Francja 2022, 116’)reż. Lea Glob 19:15 Kino Forum, bilet: 18 zł
film CZTERY CÓRKI (Francja, Arabia Saudyjska, Niemcy, Tunezja 2023, 107’)reż. Kaouther Ben Hania

21:00
Klub Fama, bilet: 30 zł
koncert NINJA EPISKOPAT

16 marca 2024

16:00 Kino Forum, bilet: 18 zł
film WEJŚCIE KLONÓW BRUCE’A LEE (USA 2023, 100’) reż. David Gregory, z prelekcją Moniki Stolat, dyrektorki SPLAT!FILMFEST

18:00 Kino Forum, bilet: 18 zł

film IMAGO (Polska, Holandia, Czechy 2023, 113’) reż. Olga Chajdas

21:00 Klub Fama, bilet: 30 zł
koncert JARZMO

17 marca 2024

12:00–14:00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, bilet: 30 zł/dziecko + opiekun, warsztaty rodzinne DIY: POD WŁASNYM DASZKIEM / prowadzenie Małgorzata Tarasewicz-Wosik

16:00 Klub Fama, bilet: 10 zł,
film / podlaska premiera dokumentu interaktywnego SZKOŁA, ŚWIAT (Polska 2023, 45’) reż. Iga Łapińska prowadzenie: Iga Łapińska i Jacek Szczepanek

17:30 Kino Forum, bilet: 18 zł
film TYLE CO NIC (Polska 2023, 93′) reż. Grzegorz Dębowski + spotkanie z twórcami
Festiwalowi towarzyszy prezentowana w klubie Fama wystawa CAŁY CZAS ROBIĘ autora tegorocznej identyfikacji, WOJCIECHA STEFAŃCA.

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”

Białostocki Ośrodek Kultury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...