poniedziałek, 27 maja, 2024

„Fizyka kwantowa…”. Nagradzany monodram we Wsoli

Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza w niedzielę, 21 kwietnia, na monodram Julii Wyszyńskiej „Fizyka kwantowa, czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone”. Początek o godzinie 17.00, wstęp wolny. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od lat 16.

Bohaterem monodramu Julii Wyszyńskiej jest kilkuletni Julek – aktorka przemierza krainę wspomnień, fantazji i dywagacji ubrana w strój pluszowego misia. Julek zaprasza do swojego świata, w którym wszystko jest możliwe, w którym niczego ani nikogo się nie boi, nie wstydzi, nie czuje żadnych ograniczeń, nie wie, co to kompleksy. Widzi Duchy, rozmawia z Roślinami, a MTV kreuje jego rzeczywistość. W tym świecie Julek ma szansę powiedzieć wszystkim spotykanym tam osobom (Tata, Mateusz z ławki obok, przedszkolanka Pani Czesia itd.) to, na co nigdy wcześniej nie miał odwagi. W monodramie Wyszyńskiej jest „niedający wsparcia rodzinny dom, przemocowa szkoła i opresyjne społeczeństwo z gotowymi rolami do odegrania (Aneta Kyzioł, „Polityka”).

W „Fizyce kwantowej…” Wyszyńska tak naprawdę stara się nam pokazać, z różnych zresztą perspektyw, co i w jaki sposób kształtuje życie dorosłego człowieka. Konfrontuje tę dorosłość z tym, co wydarzyło się wcześniej i stara się to umiejscowić w szerszym kontekście – pisał Wiesław Kowalski (Teatr dla Wszystkich).

To śmieszny, a zarazem poruszający monodram o traumach, nabywanych przez całe życie. Wyszyńska „pokazuje fucka” wszystkim, którzy krzywdzą innych, słabszych, tych niżej w hierarchii. A przy tym tworzy kilka wyrazistych postaci z obu stron życiowej barykady. I skutecznie uruchamia wspomnienia i emocje, bo każdy ma przecież jakieś trudne doświadczenia  – zauważał Przemysław Gulda.

Ale spektakl Wyszyńskiej to także sąd nad męskością, modelem „macho” podszytym traumą i kompleksem. Figura mężczyzny, który objaśnia świat, odchodzi w zapomnienie – pisał Arkadiusz Gruszczyński. A Ewa Bąk (blog Okiem Widza) podsumowywała: Julia Wyszyńska udowodniła kolejny raz, że jest aktorką wybitną.

Julia Wyszyńska to aktorka teatralna i filmowa, absolwentka krakowskiej PWST. Współpracowała miedzy innymi z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem na Woli i Och-Teatrem. Miłośnikom seriali znana z „Na Wspólnej”, „Czasu Honoru” czy „Na dobre i na złe”. Grała Rachelę w „Weselu” Wojciecha Smarzowskiego, występowała w „Białym Potoku”, „Banksterach” czy – ostatnio – filmie „Radość życia”. Jest laureatką m.in. Grand Prix na Festiwalu Wrostja we Wrocławiu, Monoblok w Gdańsku, Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Monodramu za rolę Medei w spektaklu „Medea” w reż. Eweliny Marciniak i wielu innych nagród i wyróżnień. Monodram „Fizyka kwantowa…” na Festiwalu Jednego Aktora w Toruniu zdobył nagrodę dziennikarzy za najlepszy spektakl.

„Fizyka kwantowa, czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone” wystawiona zostanie w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w niedzielę, 21 kwietnia, o godzinie 17.00. Wstęp wolny. Zainteresowanych dowiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku u zbiegu ulic Chrobrego/Czysta (obok galerii handlowych, kierunek os. Michałów) o godzinie 16.15. Powrót po wydarzeniu tym samym autobusem.

***

Choreografia: Paweł Sakowicz

Muzyka: Filip Kaniecki

Konsultacje i opieka artystyczna: Miłosz Konieczny

Kostium: Emil Wysocki

Światła: Katarzyna Łuszczyk

Wideo: Sandra Bąk

Scenariusz i reżyseria: Julia Wyszyńska

Premiera odbyła się 4 lutego 2022 r. w teatrze Komuna/Warszawa.

Robert Utkowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...