czwartek, 20 czerwca, 2024

GALERIA SZTUKI ŚREDNIOWIECZNEJ OBCHODZI URODZINY

Już niedługo Galeria Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie stanie się sceną koncertową dla Festiwalu Nowe Epifanie, tłem debat o sztuce romańskiej i gotyckiej oraz centrum opowieści o zwyczajach i symbolach Wielkanocy. Swą obecną aranżację galeria zyskała 10 lat temu, jest więc co świętować.Dźwięki „wieków średnich”

Plansza XXXI, mezzotinta, [w] Thomas Wright, An original theory or new hypothesis of the universe, Londyn, 1750, s. 83. 

W sobotę 1 kwietnia w Galerii Sztuki Średniowiecznej odbędzie się koncert „Deduto sey. Świat jako otchłań” w wykonaniu zespołu Vox Imaginaria w składzie: Julieta Gonzalez-Springer (sopran) i Ryszard Lubieniecki (portatyw, clavisimbalum). Główną część programu wypełni późnośredniowieczna muzyka świecka. Polifoniczne kompozycje włoskie i francuskie pogrupowano w trzy sekcje. Pierwszą poświęcono przedstawieniom świata w tekstach „Deduto sey” Antonia Zacara de Teramo i „O cieco mondo” Jacopa da Bologny. W środkowej części pojawi się temat kapryśnej i nieprzewidywalnej Fortuny, trzecią zaś wypełnią muzyczne przedstawienia zwierząt i fantastycznych stworzeń. Koncert odbywa się w ramach Festiwalu Nowe Epifanie.


Religijne konteksty Wielkiej Nocy
W Galerii Sztuki Średniowiecznej można dowiedzieć się, że o Zmartwychwstaniu Chrystusa opowiadają liczne symbole, których używali artyści w tej epoce. To m.in. kogut, feniks, orzeł, liczba osiem i muszla ślimaka. O pełnej znaczeń wielkanocnej symbolice opowiada wykład czwartkowy online.
Na wspólne poznawanie innych wielkanocnych obyczajów zapraszamy także najmłodsze dzieci z opiekunami – najbliższe spotkania rodzinne odbędą się w niedzielę 2 kwietnia. Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą uczestniczyć w oprowadzaniach z audiodeskrypcją poświęconych Wielkiej Nocy.
Zapraszamy także do świątecznego zwiedzania Galerii Sztuki Średniowiecznej w Poniedziałek Wielkanocny – Muzeum będzie wtedy otwarte od godz. 10.00 do 18.00.

Średniowiecze przez cały rok

Stałym elementem programu kształcenia w szkołach jest kultura i sztuka średniowiecznej Europy. Galeria Sztuki Średniowiecznej pozwala na poznanie fenomenu epoki – w tej szczególnej przestrzeni Muzeum organizuje różnorodne zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W ramach legendarnego już cyklu online Maturalne SOS tegoroczni maturzyści mogą wziąć udział w wykładzie o sztuce średniowiecza. Natomiast na warsztatach dla nauczycieli tematem przewodnim jest różnorodność form i tematów dzieł sztuki „wieków średnich”.

Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...