poniedziałek, 5 czerwca, 2023

Gdańsk bije rekord Guinnessa: ważenie bryły bursztynu

Jest największa, najcięższa, wyglądem przypomina kosmiczną skamieniałość i znajduje się w Gdańsku. We wtorek, 28 czerwca zostanie podjęta próba wpisania najcięższej na świecie bryły bursztynu do Księgi Rekordów Guinnessa.

31 grudnia 2000 roku ponad 10 000 gdańszczanek i gdańszczan przywitało Nowy Rok dźwiękiem małych dzwoneczków. Fetowanie nowego tysiąclecia zbiegło się z pierwszym koncertem zagranym przez nowy carillon, zainstalowany na wieży Ratusza Głównego Miasta. To dotychczas jedyny oficjalny gdański Rekord Guinnessa na liście obejmującej tysiące najlepszych wyników, które nie tylko zadziwiają, ale również budują wizerunek miast.

Po 22 latach, 28 czerwca 2022 roku w Muzeum Bursztynu w Gdańsku podejmiemy próbę wpisu do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „najcięższa bryła bursztynu”. Dotychczasowy rekordzista to ponad pięćdziesięciokilogramowa bryła z Sumatry. Jej gdański odpowiednik, który zakupiono do kolekcji dzięki dotacji Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, to również bursztyn z Sumatry.

Czy Gdańsk doczeka się drugiego wpisu? O ile będzie cięższy jeden z flagowych eksponatów Muzeum Bursztynu? Tego dowiemy się podczas uroczystego ważenia bryły ze zbiorów Muzeum Gdańska. Transmisja online z wydarzenia będzie dostępna na żywo na portalu gdansk.pl.

Wydarzenie odbędzie się o godz. 9.00 w Muzeum Bursztynu. Mieszkańcy i turyści chcący wziąć udział w wydarzeniu mogą zdobyć wejściówki w konkursie prowadzonym w radiu ESKA, na portalu gdansk.pl i w mediach społecznościowych Muzeum Gdańska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora