środa, 17 kwietnia, 2024

Grudzień w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

„HISTORIA W PRZEDMIOTACH UKRYTA CZYLI WYROBY ŁÓDZKICH ZAKŁADÓW PRZEMYSŁOWYCH” – OPROWADZANIE PO WYSTAWIE MIASTO-MODA-MASZYNA

09.12.2023 (sobota) godz. 12:30

Zapraszamy Państwa na wycieczkę po trzech kondygnacjach naszej stałej wystawy Miasto – Moda – Maszyna, gdzie opowiemy historie o łódzkim wytwórstwie przemysłowym, odnajdziemy także „przedmioty z duszą”, które z biegiem lat odeszły w zapomnienie, a niegdyś stanowiły codzienny element życia. Przypomnimy także jak potoczyły się losy największych zakładów przemysłowych w naszym mieście.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Kiedy: 9 grudnia (sobota) godz. 12:30
Limit osób: 25
Bilet: 28 zł normalny | 18 zł ulgowy 

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

„PORUSZENIA” – WARSZTATY IMPROWIZACJI RUCHOWEJ

14.12.2023 (czwartek) godz. 17:15

„Poruszenia” to warsztaty improwizacji ruchowej odbywające się w otoczeniu dzieł sztuki. Przyjdź, jeśli czujesz, że ruch i taniec to coś dla Ciebie – niezależnie, czy masz już jakieś doświadczenia z improwizacją, czy dopiero chcesz jej spróbować. Podczas spotkań będziemy badać, jak taniec i ruch może współgrać z innymi dziedzinami sztuki. Sprawdzimy, co w naszych ciałach poruszają prace pokazywane na wystawach – ich kształty, faktury, przesłanie. A potem spróbujemy wspólnie o tym opowiedzieć. Jeśli uczestnicy będą mieli na to gotowość, cykl zakończy się krótkim performensem.

Zajęcia prowadzi Kacper Klimczak – tancerz, animator kultury, absolwent PPSKAK w Kaliszu o specjalizacji tanecznej. Ukończył studia trzeciego stopnia Choreografii na Akademii Muzycznej w Łodzi. Współtworzył spektakl „Porozmawiajmy o Nas”, który powstał w ramach stypendium miasta Łodzi, a swoją premierę miał w grudniu 2021 roku. Obecnie występuje w dwóch spektaklach produkcji Materii granych w wielu miejscach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Są to :„Skarb Nienazwanej Góry” w choreografii Krzysztofa Skolimowskiego, a także „Lithos” w choreografii Jacka Owczarka.

Na zajęcia zapraszamy osoby od 16 lat wzwyż. Obowiązuje strój dowolny, umożliwiający swobodne poruszanie się. Należy mieć ze sobą wygodne buty na zmianę, aczkolwiek będziemy ćwiczyć również w skarpetkach lub na boso. Spotykamy się w sali warsztatowej działu Edukacji, gdzie będzie można się przebrać.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Kiedy: 14 grudnia (czwartek) godz. 17:15
Bilet: 19 zł | zapisy pod numerem tel. 500 527 855 w g. 8.00-16.00 (pn.-pt.)

Czas trwania: 90 min.

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

WYKŁAD „ŁÓDZKIE ROBOTNICZE TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE”

16.12.2023 (sobota) godz. 14:00

Spotkanie poświęcone będzie problematyce zwyczajów, obyczajów i tradycji, praktykowanych w łódzkich rodzinach robotniczych w okresie bożonarodzeniowym. Dr Katarzyna Orszulak-Dudkowska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, w oparciu o źródła etnograficzne i materiały archiwalne, opowie o przygotowaniach do najważniejszych w tradycji robotniczej świąt dorocznych, specyfice Wigilii i podawanych podczas kolacji potrawach oraz zwyczajowych zachowaniach związanych z pierwszym i drugim dniem Świąt Bożego Narodzenia. Nawiąże również do tradycji kolędowania w łódzkim środowisku robotniczym oraz zwyczajowych form witania Nowego Roku.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Kiedy: 16 grudnia (sobota) godz. 14:00
Bilet: 8 zł

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

Weronika Gawrońska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...