niedziela, 7 sierpnia, 2022

Grzegorz Szychliński z Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

17 marca 2022 w Dworze Artusa dr. inż. Grzegorz Szychliński, emerytowany kierownik i twórca obecnego Muzeum Nauki Gdańskiej otrzymał z rąk Dariusza Drelicha, Wojewody Pomorskiego, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Marszałek Województwa Pomorskiego uhonorował muzealnika medalem „De nihilo nihili fit”, a Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, wręczył Nagrodę Prezydenta w Dziedzinie Kultury.

– Życiorys pana doktora starczyłby na trzy, a nawet cztery takie krzyże, w tym również za odwagę, jeśli weźmiemy pod uwagę ratowanie zabytków podczas pożaru kościoła św. Katarzyny. Zasługi Grzegorza Szychlińskiego na rzecz kultury, związane są z czasem. On, jak nikt inny, dba o rzeczy, na które czasami nie zwracamy uwagi, na zegary. Patrzy na nie inaczej niż my. Dba o nie, restauruje, daje im nowe życie, ale również do niego powołuje. Takim jest chociażby zegar pulsarowy. Te osiągnięcia sławią Gdańsk, Pomorze i Polskę na świecie – mówił Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski to drugie najważniejsze odznaczenie państwowe. Nadaje je Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

Medal Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury

– Z panem Grzegorzem chodziliśmy do tej samej szkoły i razem dorastaliśmy razem w Gdańsku poranionym przez wojnę. Nasze miasto było wówczas bardziej ideą miasta historycznego, wyobrażanego w umysłach młodych ludzi, niż rzeczywistym miastem. W przeciągu naszego życia, w przeciągu kilku dekad przemian i kryzysów, udało się nam coś niezwykłego. Odzyskaliśmy to miasto. Wypełniliśmy tą wyobrażaną przez nas ideę treścią i powróciliśmy do dawnej tradycji Gdańska. Doktor Szychliński jest właśnie jednym z twórców tego wielkiego projektu – mówił Władysław Zawistowski, Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego wręczając medal „De nihilo nihili fit”  

W imieniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury przekazał Piotr Grzelak.

– Dzięki Grzegorzowi Szychlińskiemu w Gdańsku powstało jedyne w Polsce Muzeum Zegarów Wieżowych, a do miasta powróciły carillony. Tu powstał też zegar pulsarowy. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy Gdańsk bez melodii wygrywanych na dzwonach. W imieniu gdańszczanek i gdańszczan dziękuję za wkład w odrodzenie wielkiej kultury carillonowej. Niech to dzieło trwa po wieczność – mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

Grzegorz Szychliński, choć przebywa na emeryturze, poświęca się rewaloryzacji zabytkowych mechanizmów zegarowych. Obecnie przywraca życie średniowiecznemu zegarowi z terenów ziem polskich.

Tekst: Andrzej Gierszewski, Muzeum Gdańska
Zdjęcie: Grzegorz Szychliński podczas debaty o książce Synchronia. mat. MG, fot. Agnieszka Grabowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora