czwartek, 13 czerwca, 2024

Hegemonia Zastalu. Dzieje Zaodrzańskich Zakładów Przemysłu Metalowego ZASTAL w Zielonej Górze 1945-1991

14 czerwca 2024 r. o godzinie 17:00 zapraszamy do Muzeum Ziemi Lubuskiej na promocję książki dr Izabeli Korniluk pt. „Hegemonia Zastalu. Dzieje Zaodrzańskich Zakładów Przemysłu Metalowego ZASTAL w Zielonej Górze 1945-1991”. Spotkanie poprowadzi Alicja Błażyńska.

Publikacja przedstawia dzieje zielonogórskiego przedsiębiorstwa w latach 1945-1991 i jest pokłosiem wystawy zorganizowanej w Muzeum Ziemi Lubuskiej w 2019 roku. Materiał faktograficzny i ikonograficzny zebrany  podczas przygotowań do pokazu był tak ogromny, że nie można było zaprezentować i opisać wszystkiego. Już wtedy pojawił się pomysł, by niewykorzystane na wystawie źródła i ilustracje przedstawić w osobnej publikacji.

Książkę podzielono na dwie części. Pierwszą z nich tworzą dzieje zakładu opisane w sekwencji chronologicznej, od czasów jego założenia w 1876 roku przez Georga Beuchelta, aż do ich smutnego końca w 1991 roku. Na część drugą składają się wywiady z pracownikami przedsiębiorstwa, które autorka przeprowadzała od grudnia 2017 roku do października 2018 roku przygotowując wystawę. I to właśnie te wywiady były największą motywacją dla autorki, by kolejny raz pochylić się nad dziejami Zastalu i ludzi w nim pracujących. Rozmowy stanowią największy atut publikacji, albowiem przedstawiają ludzi, którzy poświęcili dziesiątki lat życia zawodowego, a nierzadko i osobistego, na pracę w tym ważnym dla Zielonej Górze przedsiębiorstwie.

Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Zielona Góra, a wydawcami są Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej i Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA.

Julia Molibog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...