poniedziałek, 9 grudnia, 2024

Instytut Sztuki PAN poleca: Polskie meble 1945-1970. Idee i rzeczywistość

Książka prezentuje szerokie spektrum przemian stylistycznych polskiego meblarstwa w pierwszym ćwierćwieczu powojennej Polski. Nie koncentruje się jedynie na formach wówczas nowoczesnych, ale również na tych związanych z tradycją, a pomijanych w opracowaniach.
Przeprowadzona przez autorkę szczegółowa analiza materiałów archiwalnych pozwoliła na ustalenie powtarzających się wzorców egzemplifikowanych często zupełnie nieznanymi obiektami wybitnych projektantów.

Z recenzji wydawniczych:

 […]powstała interesująca – nasycona bogatą treścią – całość o charakterze faktograficzno-źródłowym, zakomponowana pod kątem problemowo-chronologicznym, napisana językiem literackim ale z wykorzystaniem najlepszych zasad akrybii naukowej, z myślą o wymagającym czytelniku. I chociaż przy opisach poszczególnych mebli i ich części składowych, nie brakuje specjalistycznych sformułowań, to jednak zarówno opisy jak i pozostałe fragmenty książki czyta się z przyjemnością. Jej lektura dostarczanie tylko mało znanych, bądź też w ogóle nie funkcjonujących w powszechnej świadomości informacji o meblach i ich twórcach, ale przybliża również wyczerpująco wiele kwestii teoretycznych, projektowych i materiałowych. […]Uważam książkę Pani Anny Kostrzyńskiej-Miłosz, Polskie meble 1945–1970. Idee i rzeczywistość, za publikację ze wszech miar dojrzałą, bardzo potrzebną, która pozwala spojrzeć na interesujący temat po raz pierwszy w polskiej literaturze naukowej tak szeroko i wszechstronnie.

prof. dr hab. Lechosław Lameński


Opracowanie Polskie meble 1945-1970: idee i rzeczywistość stanowi chronologicznie kontynuację poprzedniej publikacji Anny Kostrzyńskiej-Miłosz – Polskie meble 1918-1939: forma – funkcja – technika (2005), wypełniając rażącą lukę w historii polskiego wzornictwa okresu cieszącego się obecnie ogromną popularnością w kręgach kolekcjonerskich.

dr hab. Iwona Luba, prof. UW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Wystawa czasowa „Kolekcjonerka. Teresa...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...