poniedziałek, 20 maja, 2024

Przy kawie z Igorem Mitorajem

26 marca, w 79. rocznicę urodzin słynnego twórcy, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej o godz. 16.00 po raz pierwszy zaprezentowało publicznie obraz autorstwa Igora Mitoraja ze swoich zbiorów. Na razie można go było zobaczyć tylko tego dnia.

Dzieło pt. „Głowa” powstałe w 2001 roku ma wymiary 88×60 cm. Oprócz niego w niedzielne popołudnie można było również podziwiać rzeźbę wykonaną przez Igora Mitoraja pt. „Asklepios”. Stanowi ona ważny element muzealnej ekspozycji stałej.

Na spotkanie przy kawie z Igorem Mitorajem Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprosiło prof. Joannę Kubicz z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pani profesor podzieliła się z uczestnikami spotkania wiedzą o artyście i jego niezwykłej twórczości.

***

Igor Mitoraj urodził się 26 marca 1944 w Oederan w Niemczech. Był synem polskiej robotnicy przymusowej i francuskiego jeńca wojennego.

Po wojnie matka Zofia wróciła z małym dzieckiem do kraju. Dzieciństwo i młodość Igor spędził w Grojcu niedaleko Oświęcimia. Po ukończeniu Liceum Plastycznego w Bielsku-Białej rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.  Później wyjechał do Francji, by dalej studiować. Swoje pierwsze ważne rzeźby stworzył we Włoszech.

Znajduje się w gronie najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy. Najbardziej jest znany z monumentalnych rzeźb znajdujących się m.in. w Paryżu, Rzymie i Londynie. Od 2005 roku jedną z nich – „Eros bendato” („Eros spętany”) możemy podziwiać na Rynku Głównym w Krakowie.

Igor Mitoraj zmarł 6 października 2014 roku w Paryżu.

Foto: Rzeźba autorstwa Igora Mitoraja pt. „Asklepios” ze zbiorów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Tekst: Piotr Tarczyński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...