środa, 24 kwietnia, 2024

Przy kawie z Igorem Mitorajem

26 marca, w 79. rocznicę urodzin słynnego twórcy, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej o godz. 16.00 po raz pierwszy zaprezentowało publicznie obraz autorstwa Igora Mitoraja ze swoich zbiorów. Na razie można go było zobaczyć tylko tego dnia.

Dzieło pt. „Głowa” powstałe w 2001 roku ma wymiary 88×60 cm. Oprócz niego w niedzielne popołudnie można było również podziwiać rzeźbę wykonaną przez Igora Mitoraja pt. „Asklepios”. Stanowi ona ważny element muzealnej ekspozycji stałej.

Na spotkanie przy kawie z Igorem Mitorajem Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprosiło prof. Joannę Kubicz z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pani profesor podzieliła się z uczestnikami spotkania wiedzą o artyście i jego niezwykłej twórczości.

***

Igor Mitoraj urodził się 26 marca 1944 w Oederan w Niemczech. Był synem polskiej robotnicy przymusowej i francuskiego jeńca wojennego.

Po wojnie matka Zofia wróciła z małym dzieckiem do kraju. Dzieciństwo i młodość Igor spędził w Grojcu niedaleko Oświęcimia. Po ukończeniu Liceum Plastycznego w Bielsku-Białej rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.  Później wyjechał do Francji, by dalej studiować. Swoje pierwsze ważne rzeźby stworzył we Włoszech.

Znajduje się w gronie najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy. Najbardziej jest znany z monumentalnych rzeźb znajdujących się m.in. w Paryżu, Rzymie i Londynie. Od 2005 roku jedną z nich – „Eros bendato” („Eros spętany”) możemy podziwiać na Rynku Głównym w Krakowie.

Igor Mitoraj zmarł 6 października 2014 roku w Paryżu.

Foto: Rzeźba autorstwa Igora Mitoraja pt. „Asklepios” ze zbiorów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Tekst: Piotr Tarczyński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...