czwartek, 9 grudnia, 2021

Jan Klemens Branicki – splendor i miraż

Dobiegła końca konferencja naukowa „Jan Klemens Branicki – splendor i miraż” zorganizowana w 250. rocznicę śmierci Hetmana przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk.

W dniach 13–15 października historycy i znawcy epoki debatowali o słynnym magnacie i gospodarzu Białegostoku. I Symposium Branicianum było okazją do podsumowania badań nad dziedzictwem Jana Klemensa Branickiego i magnackiego rodu Branickich.

W ciągu trzech dni można było posłuchać kilkunastu wykładów, m.in. ks. dr. Jana Niecieckiego, wybitnego historyka sztuki, autora książek i artykułów o tematyce poświęconej Branickim. Swój referat o fundacjach sakralnych Jana Klemensa Branickiego wygłosiła również dr Anna Oleńska, historyk sztuki, pracownik naukowy Instytutu Sztuki PAN, redaktor Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce oraz wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wśród tematów poruszanych na konferencji nie zabrakło referatów m.in. na temat letniej rezydencji Branickich w Chroszczy czy też monogramów Hetmana. Poruszono problematykę m.in. mecenatu Jana Klemensa Branickiego nad cerkwiami unickimi, jak też obrazu Hetmana w relacjach dyplomatycznych.

Konferencja była okazją do odwiedzenia wybranych miejsc związanych z Branickimi – Choroszczy i Tykocina. Goście mogli uczestniczyć również w kuratorskim oprowadzaniu po wystawie „Taniec życia | Taniec śmierci” prezentowanej w białostockim Ratuszu oraz w specjalnym koncercie w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej DILETTO pod batutą Anny Moniuszko.

Wydarzenie uświetnili swoją obecnością m.in. samorządowcy, przedstawiciele Kościoła, instytucji kultury oraz naukowcy zajmujący się dziejami XVIII w.

Konferencja „Jan Klemens Branicki – splendor i miraż” otwiera cykl Symposium Branicianum, podczas którego w kolejnych latach prezentowane będą wyniki badań nad dziejami przedstawicieli zasłużonego w dziejach Podlasia rodu Branickich.

Patronat nad wydarzeniem objął prof. Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

foto: Muzeum Podlaskie w Białymstoku, CC BY 4.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora