środa, 17 kwietnia, 2024

Jan Szczepkowski wirtualnie

Wirtualne Muzeum Jana Szczepkowskiego w Milanówku to jedyna ogólnodostępna biblioteka prac wybitnego polskiego rzeźbiarza w nowoczesnej formie. Po wielu latach kolekcja ponad 120 zabytków została poddana digitalizacji, a następnie zostanie udostępniona w sieci internetowej.

Projekt autorstwa Anety Majak i Tobiasza Bułynko zyskał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyrektor MCK składała projekt kilkakrotnie wierząc w potencjał spuścizny, jaką posiada Gmina Milanówek. Udało się i MCK otrzymało dofinansowanie w wysokości 30 tys. zł. Rozpoczęto digitalizację zabytków ruchomych wpisanych do rejestru.

Powstałe w procesie digitalizacji zasoby cyfrowe udostępnione zostaną bezpłatnie w formie wirtualnego muzeum. Przeprowadzenie prac digitalizacyjnych odbywało się z dostosowaniem do standardów wymagań zawartych w katalogach praktyk digitalizacji zbiorów. Cyfrowe wizerunki obiektów opracowane za pomocą profesjonalnych metod i  sprzętu, uzupełnione o dopracowane opisy, teksty kontekstowe i materiały edukacyjne, zobaczą światło dzienne już w listopadzie 2020.

Zbiory będą publikowane na stronie wirtualnego muzeum w postaci nowoczesnej prezentacji. Użytkownik będzie wyświetlał interesujące go obiekty w postaci cyfrowej karty zabytków. Co najważniejsze, zabytki opracowane w formie 3D będzie można obejrzeć z każdej strony na komputerze, tablecie i telefonie. Zostały one opatrzone specjalnymi kodami QR, dzięki czemu każde ich „płaskie” opracowanie daje możliwość przeniesienia za pomocą telefonu czy tabletu do wersji 3D.

Poddane digitalizacji cenne dla kultury zbiory autorstwa Jana Szczepkowskiego znajdą się w bazie Europeany, która umożliwia instytucjom kulturalnym w całej Europie dzielenie się swoimi kolekcjami cyfrowymi z szerszą publicznością. Najważniejsze dla autorów projektu jest to, że zabytki zyskały pełną dokumentację, która w przyszłości może posłużyć zabiegom konserwatorskim, ratowaniu rzeźb przed zniszczeniem, wydrukom 3D, robieniu kopii itp.

Kolekcja zabytków autorstwa Jana Szczepkowskiego, uznanego w Polsce i na świecie twórcy okresu międzywojennego, to zasoby nieodkryte i niedostępne do tej pory. Udostępnienie dzieł pozwoli na zaprezentowanie atrakcyjnej i spójnej kolekcji. W jej skład wchodzą: rzeźby gipsowe i drewniane, przedmioty codziennego użytku, meble, szkice projektów, fotografie.

Tłem życia i twórczości Jana Szczepkowskiego były przełomowe momenty polskiej historii i zmieniające się parokrotnie epoki w sztuce. Młoda Polska ukształtowała Jana Szczepkowskiego jako artystę i wskazała źródła inspiracji. Dojrzały etap twórczości zbiegł się z rozwojem niepodległego już państwa i ideą zdefiniowania polskiej sztuki narodowej. Wtedy to artysta odnosił największe sukcesy zawodowe, realizując się także jako pedagog. Na lata po II wojnie światowej przypada ostatni okres jego aktywności, polegający głównie na włączeniu się w proces odbudowy stolicy ze zniszczeń wojennych.

ŹródłoUM Milanówek
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...