wtorek, 19 października, 2021

Jeszcze więcej Wańskiego #wGdyni

To bardzo dobra wiadomość dla miłośników fotografii. Muzeum Miasta Gdyni otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na zakup fotografii Tadeusza Wańskiego. Dotychczasową kolekcję uzupełni jedenaście zdjęć. Dzięki temu w Gdyni znajdziemy największy zbiór prac tego niezwykłego artysty.

Muzeum Miasta Gdyni –  w ramach programu Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej 2021 – otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na zakup kilkunastu zdjęć wybitnego gdyńskiego piktorialisty Tadeusza Wańskiego.

Za otrzymane pieniądze muzeum kupiło jedenaście fotografii. Wśród nich znalazły się zdjęcia wykonane przez Wańskiego w czasie podróży do byłej Jugosławii w latach 30. XX wieku.

Fotografie te ukazują wyjątkowy kunszt, niepowtarzalny styl i artyzm Wańskiego oraz są znaczącym uzupełnieniem muzealnej kolekcji w Gdyni. To cenny zakup także z tego względu, że nie zachowały się żadne negatywy prac tego fotografika.

Fotograf Tadeusz Wański

Tadeusz Wański (1894-1958) był znanym polskim fotografikiem, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli piktorializmu – nurtu polegającego na indywidualnej ingerencji artysty w każdą wykonaną przezeń odbitkę. Stosował przy tym szlachetne techniki fotograficzne, takie jak guma czy bromolej.

Fotografią zajął się w 1922 roku. Na forum publicznym zadebiutował rok później, prezentując swoje prace na I Wszechpolskiej Wystawie Fotografii „Światłocień” w Poznaniu. O jakości jego kunsztu może świadczyć fakt, że choć wystawił je w dziale fotografii amatorskiej, zostały one wyróżnione brązowym medalem.

Z czasem ranga artysty już tylko wzrastała, o czym świadczą wyróżnienia na kolejnych wystawach, a także fakt pełnienia funkcji prezesa Towarzystwa Miłośników Fotografii w Poznaniu. Wański był również jednym z założycieli Fotoklubu Polskiego i najmłodszym członkiem pięcioosobowej Kapituły Seniorów.

Swoją karierę artystyczną rozpoczął w Poznaniu. Tam też zajmował się przedsiębiorczością. Był współwłaścicielem firmy handlującej kawą i herbatą. W 1936 roku firma założyła oddział w Gdyni, którym kierował Tadeusz Wański. Od tego czasu związał się z naszym miastem, w którym ostatecznie zamieszkał w 1938 roku.

W czasie okupacji pozostał w Gdyni, ale jego działalność konspiracyjna sprawiła, że musiał na jakiś czas opuścić miasto. Po powrocie w 1945 roku reaktywował firmę, która działała do 1951 roku.

Po wojnie kontynuował działalność artystyczną. Był współzałożycielem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego i należał do Polskiego Towarzystwa Artystów Fotografików. Nadal prezentował swoje prace na wystawach krajowych i zagranicznych.

Tadeusz Wański zmarł w 1958 roku w Gdyni. Został pochowany na Cmentarzu Witomińskim.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora