środa, 19 czerwca, 2024

KALENDARIUM WYDARZEŃ MNS

17 LUTEGO 2024 | SOBOTA
10.00 – 18.00 | wszystkie gmachy MNS w Szczecinie
               Bezpłatna sobota – wstęp wolny na wszystkie wystawy
10.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | bilety: 15 zł + obowiązkowe (!) zapisy*
               Pożegnanie z Afryką | O pięknej antylopie, zarozumiałym Kono i przebiegłym nietoperzu –
               historie nie tylko teatralne
               Warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat | Prowadzenie: Dorota Baumgarten-Szczyrska
12.00 | Muzeum Historii Szczecina MNS | wstęp: karma dla kotów
               Światowy Dzień Kota: zwiedzanie za karmę
               Spacer kuratorski po wystawach stałych z Małgorzatą Peszko
16.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | bilety: 5 zł (bilet edukacyjny)
               Akademia Historii Sztuki | Architektura i rzeźba baroku
               Prowadzenie: Renata Fabiańska-Grzybowska

18 LUTEGO 2024 | NIEDZIELA
10.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | bilety: 15 zł + obowiązkowe (!) zapisy*
               Arcydziełka | Rembrandt i sztuka holenderska. XVII wiek
               Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat | Prowadzenie: Agata Kamińska

20 LUTEGO 2024 | WTOREK [ZAPOWIEDŹ]
17.00 | Muzeum Sztuki Współczesnej MNS | bilety: 5 zł [bilet edukacyjny]
Spotkanie członków i sympatyków Stowarzyszenia Historyków Sztuki Oddział Szczeciński
Spacer kuratorski z Lechem Karwowskim po wystawie czasowej „Obrraz 2”

* zapisy u prowadzących zajęcia, szczegóły: www.muzeum.szczecin.pl

POŻEGNANIE Z AFRYKĄ
O PIĘKNEJ ANTYLOPIE, ZAROZUMIAŁYM KONO I PRZEBIEGŁYM NIETOPERZU

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu „Pożegnanie z Afryką”. Tym razem Dorota Baumgarten-Szczyrska zaprasza dzieci w wieku 8-12 lat na warsztaty zatytułowane „O pięknej antylopie, zarozumiałym Kono i przebiegłym nietoperzu – historie nie tylko teatralne”.

Zajęcie odbędą się w sobotę, 17 lutego 2024 roku od godziny 10.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego.

Bilety: 15 zł + obowiązkowe (!) zapisy
Prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska
tel. +48 797 705 270
d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl
opłata za warsztaty 15 zł/os.
Liczba miejsc ograniczona

 Na początku marca 2024 roku na trzy lata zamknięte zostaną wystawy afrykańskie, a ciesząca od półwiecza szczególnie najmłodszych widzów afrykańska wioska zostanie rozebrana i zniknie z muzealnej oferty. Zanim to nastąpi przygotowaliśmy niezwykły cykl wydarzeń specjalnych pod szyldem „Pożegnanie z Afryką”.

Wielkie zmiany to efekty rozpoczętego nowego projektu Muzeum Narodowego w Szczecinie i Pomorskiego Muzeum Krajowego w Greifswaldzie (Pommersches Landesmuseum) „Wspólne drogi ku sztuce na Pomorzu. Centralne muzea pomorskie kreują nowe podejście do dziedzictwa kulturowego pogranicza”. Projekt jest finansowany w ramach Programu Współprac Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027. Nowe ekspozycje zostaną poświęcone tematom, które mają podstawowe znaczenie dla tożsamości regionu. Pomorskie Muzeum Krajowe w Greifswaldzie skupi się na najsłynniejszym malarzu epoki romantyzmu, Casparze Davidzie Friedrichu. Wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie, odzwierciedlając status jego kolekcji sztuki XIX i pierwszej połowy XX wieku, ukaże bogactwo kulturowe miasta zapisane w artystycznych świadectwach oświecenia, romantyzmu, realizmu, modernizmu i awangardy.

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA
ZWIEDZANIE ZA KARMĘ

Uwaga Kociarze! Z okazji Światowego Dnia Kota zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego w podróż do Szczecina jakiego już nie ma, a przy okazji do pomocy kociakom z Fundacji Cztery Łapy pod Lasem.

Na spotkanie z Małgosią Peszko, kierowniczką Muzeum Narodowego w Szczecinie–Muzeum Historii Szczecina i spacer po wystawach stałych zapraszamy w święto wszystkich futrzaków, w sobotę, 17 lutego 2024 o godzinie 12.00. Aby poznać fascynujące dzieje miasta wystarczy podarować kociakom trochę smakołyków. Słowem: wstęp na Spotkanie za karmę. Miauuuu…

Kocie smakołyki przekażemy dla podopiecznych Fundacji Cztery Lapy pod Lasem w szczecińskim Wielgowie. Miauuuu… Fundacja prowadzi przytulisko dla kotów wolno żyjących, które nie mają szans na dom. Wspólnie z rodziną i osobami o dobrym sercu Magdalena Okoń nie szczędzi sił, aby jej podopieczni byli zdrowi i mieli zapewnione bezpieczne schronienie. Obecnie w azylu przebywa kilkadziesiąt kotów, w tym spora grupa tych, przywiezionych z Ukrainy oraz kilka psów, kóz, ptaków i innych. Przytulisko powstało na wydzierżawionym terenie wraz ze starymi budynkami, które wyremontowała Pani Magda z mężem i przyjaciółmi Fundacji – osobami prywatnymi. Do tej pory powstały nowe budynki, ogrodzenie, a prace budowlane wciąż trwają, ponieważ azylek się rozrasta, tak, aby móc przyjąć jak najwięcej zwierząt w potrzebie. Fundacja dba także o zwierzęta bezdomne z Prawobrzeża oraz wspomaga ubogich właścicieli czworonogów. Regularnie prowadzone są adopcje kotów, a Pani Magda robi wszystko, żeby jej przytulisko stało się kocim rajem dla każdego mruczka.

Fundacja Cztery Łapy pod Lasem
ul. Borowa 9 Szczecin-Wielgowo

Ilustracja: fragment obrazu „Autoportret w pracowni” Alfonsa Karpińskiego.

AKADEMII HISTORII SZTUKI
ARCHITEKTURA I RZEŹBA BAROKU

Podczas kolejnego wykładu w ramach Akademii Historii Sztuki, Renata Fabiańska-Grzybowska opowie o architekturze i rzeźbie barokowych.

Zapraszamy w sobotę, 17 lutego 2024 roku, o godzinie 16.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego. Wstęp: 5 zł (bilet edukacyjny).

Akademia Historii Sztuki to otwarte wykłady z zakresu historii sztuki, odbywające się w tym roku szkolnym w każdą sobotę od października 2023 do maja 2024. Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości. Kurs obejmuje szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki.

ARCYDZIEŁKA
REMBRANDT I SZTUKA HOLENDERSKA

„Rembrandt i sztuka holenderska. XVII wiek” to temat kolejnego spotkania ze sztuką dla dzieci w wieku 6-10 lat w ramach cyklu ARCYDZIEŁKA.

Prowadząca Agata Kamińska zaprasza w niedzielę, 18 lutego 2024 roku o godzinie 10.00. Zajęcia odbywają się w Muzeum przy Wałach Chrobrego.

Wstęp: 15 zł
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych
Prowadząca: Agata Kamińska
a.kaminska@muzeum.szczecin.pl
tel. 797 705 277

Nowa edycja cyklu niedzielnych spotkań ze sztuką, opracowanych z myślą o dzieciach w wieku 6–10 lat. W trakcie zajęć uczestnicy będą artystycznie eksperymentować, bawić się formą i kolorem, a przy okazji poznawać historię sztuki, różnorodnych artystów oraz ich twórczość. Każde spotkanie będzie poświęcone jednemu zagadnieniu z historii sztuki w nawiązaniu do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Krok po kroku dzieci zapoznają się z terminami i pojęciami, wykonując prace plastyczne nawiązujące stylem do konkretnej epoki i wybranego dzieła. „Arcydziełka” mają wprowadzić najmłodszych w niesamowity świat sztuki, pokazać im bogactwo barw, kształtów, form i technik w niebanalny sposób. Na uroczyste zakończenie tej edycji „Arcydziełek” zaplanowano rozdanie dyplomów, spotkanie z sztuką ludową.

SPACER KURATORSKI PO WYSTAWIE „OBRRAZ 2”
[SPOTKANIE SHS]

Zapraszamy członków i sympatyków Szczecińskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki na spacer kuratorski po wystawie czasowej „Obrraz 2” prezentowanej w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 20 lutego 2024 roku o godzinie 17.00.

O ekspozycji opowie Lech Karwowski, jej kurator i jednocześnie dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Wystawa Obrraz 2 w Muzeum Narodowym w Szczecinie jest drugą, po ekspozycji w Muzeum Narodowym w Lublinie, wspólną prezentacją grupy Obrraz.

W jej składzie znajdziemy: Krzysztofa Gliszczyńskiego, Łukasza Huculaka, Sławomira Marca, Lecha Twardowskiego i Tomasza Zawadzkiego, artystów, dla których punktem wyjścia jest… obraz.

To pozornie oczywiste stwierdzenie ma podkreślić, że obraz jest zwykle punktem dojścia, a nie – jak w przypadku tej wystawy – raczej jego początkiem. Naturalnym nastawieniem wobec obrazu jest uznanie nadrzędności wykreowanego przez artystę świata, gdzie obraz stanowi jego medium. Tymczasem malowidła prezentowane w Muzeum Narodowym w Szczecinie są obiektami utworzonymi z refleksji i manipulacji przedmiotem, zwanym „obrazem”. Jako pewien byt materialny i trójwymiarowy, pozornie jest on przedmiotem dobrze oswojonym w kulturze. Przez wieki stanowił środek przekazu czegoś innego, był „oknem na świat”, zasłoną czegoś niewyrażalnego, symbolem nieujawnionego. Jednocześnie sam pozostaje zagadkowy jako przedmiot, prowokuje do działań, ukazujących go jako źródło artystycznego procesu.

Lech Karwowski

opr. Daniel Źródlewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...