wtorek, 16 kwietnia, 2024

Kobieta i Dziecko

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie zaprasza na wystawę: Kobieta i Dziecko do Dworu z Drogini na terenie skansenu w Wygiełzowie. Na wystawie prezentowane są prace Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud – Art.

Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud – Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie powstało z przekształcenia Klubu Hafciarskiego założonego w 1993 r. przy Krakowskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego przy MEK. Pomysłodawczynią i założycielką Klubu Hafciarskiego była dr. Urszula Janicka – Krzywda, kustosz muzeum, dziennikarka, badaczka kultury ludowej, instruktorka haftu, laureatka wielu prestiżowych nagród w dziedzinie zachowania tożsamości kulturowej.

Stowarzyszenie Lud – Art skupia przedstawicieli różnych pokoleń, środowisk i zawodów, których łączy zamiłowanie do rękodzieła. Stowarzyszenie prowadzi bogatą działalność wystawienniczą i edukacyjną, prezentując rękodzieło ludowe i artystyczne, przybliżając tym samym jego znaczenie i miejsce w polskiej tradycji w kraju i poza jego granicami. Członkinie biorą udział w licznych konkursach regionalnych i ogólnopolskich zdobywając prestiżowe nagrody i wyróżnienia.

Mottem działalności jest hasło: TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ

Spośród licznych wystaw prac członkiń Stowarzyszenia Lud – Art kilka z nich zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego np. “Duma krakowiaków, hafty białe i kolorowe”, “Piękna nasza Polska cała”, czy “Brzegiem Wisły nić się wije”, a wystawa koronek “Nicią z przeszłości. Pokaz prac reaktywujących dawne wzory sztuki koronczarskiej” w Muzeum Narodowym “Dom Jana Matejki” w Krakowie, objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dwa lata pandemii, zawieszone co tygodniowe wtorkowe spotkania w naszej siedzibie w Muzeum Etnograficznym zawieszone, obostrzenia sanitarne zmieniły znacznie sposób naszej działalności, rozpoczęła się “praca zdalna”. Mimo to Zarząd zorganizował wiele ciekawych i znaczących wystaw: “Maseczki” , ”Zostań w domu”, “Znowu lato”.

W 2020 r. w Oddziale Zamku Królewskiego na Wawelu w Stryszowie, piękna, ważna i bogata prezentacja koronek “Koronka we Dworze” W 2021 powstaje projekt “pandemicznego ręcznika obrzędowego” wspólnej pracy członkiń Stowarzyszenia, w której wzięło udział 15 osób i 3 dzieci. Ręcznik zakwalifikowany jako eksponat muzealny, obecnie prezentowany jest na wystawie “Siła kobiet” w MEK, a “Maseczki” prezentowane na wystawie “Współistnienie” w Muzeum Krakowa.

Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia Lud – Art na blogu  lud-art.blogspot.com.

Obecnie nasza grupa liczy 27 osób, spotykamy się w każdy wtorek w naszej siedzibie przy ul. Krakowskiej 46. Wystawa pt. „Kobieta i dziecko” w Muzeum Małopolski Zachodniej, w Wygiełzowie to druga wystawa z cyklu wystaw jubileuszowych z okazji trzydziestolecia działalności naszej organizacji. Jest ona 134 wystawą członkiń Stowarzyszenia Lud-Art na której prezentujemy prace wykonane różnymi technikami haftów i koronek.

Wystawa dostępna będzie do 25 kwietnia 2023 r.

Tekst: Stowarzyszenie Lud – Art

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...