poniedziałek, 27 maja, 2024

Kobiety – o kobietach

1 grudnia 2023 r. zaprezentujemy pierwszą, od czasu otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, wystawę czasową – „Tylko ból jest mój”. Będzie to ekspozycja przygotowana przez kobiety – o kobietach. O tym, jak wyglądał ich Sybir i jak one go zapamiętały. Aranżację do wystawy przygotowała Edyta Urwanowicz, która przekształciła świadectwa kobiet – zebrane przez kuratorki – w cykl poruszających prac malarskich. Wystawie towarzyszyć będzie katalog.

Kuratorki wystawy – dr Karolina Mosiej-Zambrano, Katarzyna Śliwowska i Magdalena Zięckowska-Tuchlińska – chciały przede wszystkim podkreślić wagę kobiecego doświadczenia, oddać głos kobietom.

– Chciałyśmy pokazać te elementy historii, przeżyć i doświadczeń Sybiraczek, które często są marginalizowane, w które się dotąd nie zagłębiano. Chciałyśmy wydobyć z sybirackich relacji te fragmenty dotyczące kobiecego doświadczenia – mówi dr Karolina Mosiej-Zambrano. – Wystawa ma także pokazać, że przeżycia kobiet na Sybirze są podobne do losów kobiet, które dotknęły inne represje, w innym kraju. Historia nie tyle się powtarza, co ciągle trwa, a kobieta jest narzędziem używanym w konfliktach. Chcemy oddać głos Sybiraczkom, pokazując ich związek z kobietami z innych czasów i innych miejsc – dodaje.

Ekspozycja będzie prezentowana do 28 kwietnia 2024 roku. Wstęp wolny!

Dzień później odbędzie się konferencja naukowa zorganizowana przez Muzeum Pamięci Sybiru oraz Polish Center for Torture Survivors „Kobieta i wojna. Perspektywa kulturowa, społeczna i psychotraumatologiczna”2 grudnia w godzinach 11.00-15.00 w sali audiowizualnej Muzeum.

Zapraszamy!

Patrycja Katarzyna Roman, Muzeum Pamięci Sybiru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...